Gry planszowe edukacyjne mają wiele zalet. Warto wybierać takie, w które mogą grać dzieci, gdyż tego rodzaju gry znakomicie wpływają na ich rozwój. Do wyboru jest cała paleta rozmaitych gier przeznaczona dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.
W przypadku przedszkolaków edukacyjne gry planszowe to strzał w dziesiątkę. Dzieci w tym wieku nie potrafią czytać ani pisać, dlatego warto stopniowo wprowadzać gry do codziennej zabawy. Przede wszystkim bazują one na zadaniach obrazkowych, więc dziecko chętnie angażuje się w zabawę. Edukacyjne gry planszowe dla najmłodszych przyczyniają się do ćwiczenia pamięci, refleksu oraz rozwoju spostrzegawczości. Wśród najpopularniejszych serii można wymienić gry z serii Pucio oraz Feluś i Gucio.
Gry edukacyjne dla uczniów cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają na szybkie przyswajanie wiedzy, a dodatkowo w ciekawy sposób pozwalają na zdobywanie umiejętności. Bardzo często wykorzystane są podczas domowej zabawy, a także zajęć lekcyjnych. Wyróżniają się świetną efektywnością bez żadnej presji. Dobrym przykładem gier edukacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym są gry „Było sobie życie” czy „Muduko. W krainie baśni”.
Dla starszych dzieci w wieku powyżej 10 lat oferujemy serię gier „Milionerzy” lub „Kolejka”. Gry edukacyjne dla młodzieży to połączenie nauki i świetnej rozrywki. Warto wybrać takie, które będą odpowiadać zainteresowaniom dziecka.
Edukacyjne gry planszowe wspomagają rozwój dzieci na każdym etapie. To również świetny sposób na spędzanie z pociechami czasu. Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiednią dla malucha edukacyjną grę planszową na prezent
ostatnia cena przed obniżką
74,99 zł najniższa cena z 30 dni
ostatnia cena przed obniżką
72,99 zł najniższa cena z 30 dni
Gry planszowe – najczęściej zadawane pytania
Do interesujących gier planszowych zaliczają się tytuły, które tematycznie nawiązują do minionych okresów historycznych, np. I i II wojny światowej, średniowiecza, starożytności czy okresu PRL. Gracze podczas rozgrywki mają okazję poznać realia danej epoki, kulturę, zwyczaje i obraz społeczno-polityczny. Są to najczęściej planszowe gry strategiczne, które polegają na toczeniu bitew, zakładaniu kolonii czy rozbudowie osad i miast. Uczestnicy muszą wykazać się umiejętnością planowania, negocjowania i przewidywania. Ich zadaniem zwykle jest rozwijanie postaci, aby zdobywała ona nowe umiejętności czy broń.
Inne ciekawe gry planszowe to różnego typu planszówki towarzyskie, które sprawdzają się zwłaszcza podczas imprez. Warto wybrać taką grę, która łączy rywalizację z humorem i możliwością integrowania się graczy ze sobą. Interesujące mogą okazać się np. gry planszowe polegające odgadywaniu odpowiedzi innych uczestników, np. Ego czy Taboo. Warte uwagi są także tytuły polegające na rozwiązywaniu zagadek, wykonywaniu zadań czy podejmowaniu współpracy w grupie. Do najpopularniejszych planszowych gier imprezowych zaliczają się pozycje oparte na fabule detektywistycznej, mafijnej czy fantasy.
W sprzedaży dostępne są również ciekawe gry planszowe dla dwojga. Polegają one zwykle na odpowiadaniu przez partnerów na dotyczące ich pytania – mogą być one zarówno poważne, zabawne, jak i intymne. Dzięki takim grom osoby będące w związku mogą lepiej się poznać i przełamać opory przed rozmową na temat swojej relacji, wzajemnych potrzeb, oczekiwań czy fantazji seksualnych.
Do interesujących gier planszowych można również zaliczyć gry logiczne, polegające np. na dopasowywaniu elementów, rozwiązywaniu zagadek czy odnajdywaniu najlepszych rozwiązań. Zadaniem graczy jest przyjęcie optymalnej strategii i przewidywanie zachowań innych uczestników gry. Do tego typu gier zaliczają się gry ekonomiczne, np. Monopol czy Eurobiznes. Polegają one na inwestowaniu w różne posiadłości, np. domy, hotele, dworce kolejowe i inne obiekty.
Na początek najlepiej wybrać gry, które cechują się prostymi zasadami. Dzięki temu będzie można skupić się na rozrywce, bez obaw o niezrozumienie reguł. Dobrym pomysłem mogą okazać się gry edukacyjne, które sprawdzają wiedzę graczy z różnych dziedzin, np. historii, geografii, filmu, sztuki, muzyki, literatury czy nauk ścisłych. Ciekawe mogą okazać się tytuły oparte na popularnych teleturniejach, np. Milionerzy. Warto dobrać trudność gry do wieku uczestników.
Warte uwagi gry planszowe dla początkujących to również gry rodzinne. Najczęściej ich celem jest dotarcie do mety i zdobycie jak największej liczby punktów. Zwykle po drodze na graczy czekają różne pułapki i inne przeszkody. Na początek sprawdzą się także planszowe gry karciane. Zadaniem graczy może być np. dopasowywanie kolorów lub wzorów znajdujących się na kartach. Ciekawe planszówki oparte na prostych zasadach polegają również na układaniu słów z liter.
Warto grać w gry planszowe, ponieważ zapewniają wiele godzin rozrywki. Pozwalają graczom lepiej się poznawać i wzmacniać więzi, a jednocześnie umożliwiają kształtowanie różnych umiejętności. Dzięki grom planszowym można rozwijać m.in. kompetencje społeczne, kreatywność, pamięć, zręczność, wyobraźnię, logiczne i analityczne myślenie, spostrzegawczość, umiejętność działania pod presją czasu, koncentrację, refleks, pamięć, zasób słownictwa czy koordynację ruchową.
Planszowe gry uczą także zdrowej rywalizacji, opartej na ściśle określonych zasadach. Planszówki kooperacyjne rozwijają jednocześnie umiejętność współpracy w grupie. Edukacyjne gry planszowe pozwalają poszerzać wiedzę z różnych dziedzin, a gry ekonomiczne uczą inwestowania, zarządzania budżetem, negocjowania czy oszczędzania.