Parownice do ubrań to innowacyjny produkt, który z powodzeniem zastępuje żelazko. Z racji tego, iż prasowanie nie należy do lubianych czynności, parownice szybko zyskały popularność wśród klientów. Użytkowanie jej jest niezwykle wygodne i łatwe. Przede wszystkim nie będzie do tej procedury potrzebna deska do prasowania. Wystarczy powiesić ubranie na wieszaku w pozycji pionowej. Następnie przybliżając dyszę urządzenia do ubrania, należy delikatnie naciągnąć materiał.
Odpowiednia parownica do ubrań może okazać się świetnym pomysłem na praktyczny prezent dla Babci i Dziadka.
Stojąc przed wyborem parownicy należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
Przede wszystkim prasowanie za pomocą parownicy do ubrań jest szybkie i bezpieczne. Zniszczenie tkanin jest niemożliwe, para nie jest w stanie przypalić nawet najbardziej delikatnych ubrań. Ponadto urządzenie usuwa drobnoustroje występujące na odzieży oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy (spowodowane np. długim leżeniem w szafie lub dymem tytoniowym). Za sprawą niewielkich gabarytów, urządzenie nie tylko zajmie mało miejsca w szafie, ale też idealnie sprawdzi się w podróży.
Zasada działania obu urządzeń jest identyczna. Parownice do ubrań stojące mają większe gabaryty, pojemny zbiornik zamontowany w stelażu urządzenia oraz często dodatkową deskę lub wieszak. Są zdecydowanie bardziej wydajne - przepływ pary wynosi 40-50 gram pary na minutę. Parownica ręczna jest lekka i kompaktowa.
Przy wyborze parownicy należy kierować się indywidualnymi preferencjami oraz przeznaczeniem urządzenia. W naszym asortymencie znajdziesz parownice o różnych parametrach i designerskim wyglądzie.
Parownice do ubrań - najczęściej zadawane pytania
Parownica do ubrań to przydatne domowe urządzenie, za pomocą którego w łatwy sposób można przeprasować część garderoby bez potrzeby wyciągania żelazka i deski do prasowania. Parownica do ubrań pomocna jest zwłaszcza wtedy, gdy na szybko potrzebujemy przywrócić bluzce lub koszuli schludny wygląd przed wyjściem do pracy lub na spotkanie. To podręczne urządzenie o niezwykle kompaktowej budowie, które, poza rozprostowaniem zagnieceniem, pozwala również odświeżyć i zdezynfekować odzież oraz usunąć z niej nieprzyjemne zapachy. Parownica do ubrań przydaje się także do odświeżania zasłon, kocy, czy meblowej tapicerki.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli parownic do ubrań, które różnią się od siebie budową, wielkością, funkcjonalnością oraz parametrami. Rozróżnia się parownice do ubrań ręczne oraz stojące.
Parownice ręczne to małe i lekkie urządzenia, które doskonale sprawdzą się jako sprzęt codziennego domowego użytku. Można je zabrać ze sobą w podróż lub na wakacje, gdyż zajmują niewiele miejsca w walizce. Cechują się jednak mniejszą mocą niż parownice stojące, a także mniejszą pojemnością zbiornika na wodę.
Parownice stojące mają nieco większe gabaryty i wyposażone są w stojak z wieszakiem, na którym zawiesza się ubrania przeznaczone do odświeżenia. Niektóre urządzenia dodatkowo zawierają w komplecie rozkładaną deskę do prasowania. Pracownice stojące odznaczają się imponującą mocą oraz bardziej pojemnym zbiornikiem na wodę.
Wybierając parownicę do ubrań, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia i siłę wytwarzanej pary. Parownice ręczne zwykle posiadają moc na poziomie 1000-1200 W i dysponują siłą pary w przedziale 15-36 g/min. Parownice stojące mogą pochwalić się mocą na poziomie nawet 1900-2000 W i siłą wytwarzanej pary oscylującą w granicach 35-50 g/min. Im wyższe parametry, tym urządzenie skuteczniej i szybciej usuwa zagniecenia.
Pojemność zbiornika na wodę to równie ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Mniejszy zbiornik częściej trzeba uzupełniać wodą.
Dobrze, aby parownica do ubrań była wyposażona w automatyczny system czyszczenia i odkamieniania, co pozwoli zachować sprzęt w dobrej kondycji. Jeżeli parownica nie posiada tej funkcji, należy pamiętać o tym, by do prasowania używać wody demineralizowanej.
Możliwość prasowania na różnych płaszczyznach to niewątpliwa zaleta parownicy do ubrań, której można używać zarówno w pionie, jak i w poziomie rozkładając tkaninę na płasko na łóżku, czy na kanapie.
Długi przewód parownicy do ubrań umożliwi swobodne i komfortowe manewrowanie urządzeniem, na przykład podczas wygładzania zasłon, czy firanek.
Parownica do ubrań składa się ze zbiornika na wodę, głowicy przypominającej ssawkę i uchwytu. W jej wnętrzu znajduje się generator, który wytwarza strumień pary. Gorące i wilgotne powietrze wydobywa się z urządzenia niewielkimi otworami umiejscowionymi w głowicy i przenika w głąb tkaniny usuwając zagniecenia.
Aby użyć parownicy do wyprasowania tkaniny, należy w pierwszej kolejności uzupełnić zbiornik wodą, podłączyć urządzenie do gniazda elektrycznego i poczekać, aż sprzęt się nagrzeje. Zwykle trwa to ok. 1 minuty.
Element odzieży, który chcemy odświeżyć należy zawiesić na wieszaku lub rozłożyć na płaskiej powierzchni, np. na łóżku lub desce do prasowania. Większość modeli parownic wyposażona jest w regulator pary, który pozwala dostosować jej moc do konkretnej tkaniny. Prasując ubrania o delikatnej strukturze, warto wybrać jak najniższy poziom.
Gdy parownica jest gotowa do pracy, należy przyłożyć głowicę do tkaniny, uruchomić strumień pary i delikatnie przesuwać urządzenie po ubraniu. Aby uzyskać lepsze i szybsze efekty, materiał warto naciągać dłonią. Podczas prasowania należy zachować ostrożność, aby nie poparzyć dłoni gorącą parą. Większość modeli parownic można przykładać bezpośrednio do materiału bez ryzyka spalenia.