Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska to polska wokalistka i autorka tekstów piosenek. Dawniej związana z zespołem Hey. Napisała takie piosenki jak: „Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć”, „Przebijśnieg”, „Kto tam u ciebie jest”, „Ja pas!”. W tym roku wzięła udział w akcji #hot16challange. W 2018 roku artystka dała się poznać jako pisarka – wydała książkę  „A ja żem jej powiedziała”.

 

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 30 sierpnia  1971 roku w Szczecinie
  • Popularne płyty: Basta, UniSexBlues
  • Popularne książki: "A ja żem jej powiedziała…"
  • Gatunki muzyczne: rock, pop, hip-hop

 

O autorce

Muzyczna kariera Katarzyny Nosowskiej

Katarzyna Nosowska początkowo nie planowała zajmować się muzyką na poważnie. Śpiewała w chórze Politechniki Szczecińskiej i marzyła, by wyrwać się z rodzinnego domu. Spontanicznie próbowała dostać się na Akademię Teatralną. Tekstu na przesłuchanie uczyła się w pociągu do Warszawy. Nie przyjęto jej.

W Szczecinie znajomy gitarzysta zaprosił Nosowską na próbę zespołu Włochaty Odkurzacz (później znanego jako Włochaty). Wykonała z muzykami dwa utwory, które później znalazły się na płycie. Kiedy później przyszła na koncert zespołu w Pinokiu, jego członkowie wywołali ją na scenę i poprosili, by zaśpiewała piosenki z próby. Zestresowana Nosowska po wykonaniu piosenek uciekła z koncertu.

Potem dostawała kolejne oferty współpracy. W tajemnicy przed rodzicami (przeciwnym artystycznym ambicjom córki) wraz z grupą znajomych wystąpiła na koncercie w Jarocinie. Wygrali festiwal. Zaproponowano im wydanie płyty. Tak powstał zespół Hey, który szybko zyskał ogromną  popularność. Pierwszą płytą muzyków było Fire (1993), nagrodzone Paszportem Polityki. Po nim nagrali kolejne albumy: Ho! (1994), Live! (1994), Heledore (1995), ? (1995), Karma (1997), Hey (1999), [sic!] (2001), Koncertowy (2003), Music.Music (2003), Echosystem (2005), MTV Unplugged (2007), następnie Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy (2009), Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan (2012) oraz Błysk (2016) .

Rockowe klimaty zespołu jednak Nosowskiej nie wystarczały. Współpracowała między innymi z Voo Voo, Świetlikami, Pogodno, Pustki, zespołami Ścianka, Silver Rocket i T Love. Ponadto brała udział w nagraniach projektów Yugoton i Czesław Śpiewa. Wokalistka wydawała także płyty solowe: puk. puk (1996), Milena (1998), Sushi (2000) i UniSexBlues (2007), Osiecka (2008), 8 (2011).  W 2017 roku Nosowska zawiesiła działalność zespołu Hey, a w 2018 roku wydała swoją najnowszą solową płytę Basta. W 2020 roku nagrała część piosenek do albumu Janerka na basy i głosy.

Tematy i style

Piosenkom Nosowskiej często przyznaje się walory poetyckie. Artystka interesuje się różnymi gatunkami muzycznymi, a jej wizerunek – ewoluuje. Zaczynała swoją karierę jako punkówka, ubrana na czarno i w za dużych glanach. Dzięki temu utrwalił się jej mroczny obraz depresyjnej pisarki. Jednak wiele tekstów Nosowskiej opiera się na dowcipie i grach słownych, na przykład część piosenek z płyty puk.puk  korzysta z obrazowych „jedzeniowych” porównań. W „Pani Pasztetowej” śpiewa: „właśnie wczoraj coś zdarzyło się, pan pasztet poprosił mnie o rękę, zgodzę się” oraz pointuje: „łapy precz, nie dzielę się jedzeniem, ha ha ha”.

Artystka często pisze teksty o kobietach. Czasem bierze je w obronę, innym razem opisuje je satyrycznie. Wykorzystuje też własną biografię. Sięga po poezję.  Nagrała osobną płytę z tekstami Agnieszki Osieckiej. Wraz z Michałem Żebrowskim wydała album „Lubię, kiedy kobieta”, na który składają się piosenki do wierszy Emila Zegadłowicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Adama Asnyka.

Piosenki Nosowskiej są utrzymane w różnych rytmach oraz stylach. Ogromnie różnorodna jest między innymi płyta „Milena”, na której Nosowska raz śpiewa lirycznie, a raz – ofensywnie.

Jej duże osiągnięcie artystyczne to płyta UniSexBlues. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Nosowska powiedziała: „Na tej płycie jest zarejestrowane moje ugłaskiwanie śmierci”. Wiele piosenek jest utrzymanych w mrocznych klimacie, a jedna z nich, „My Faith Is Stronger Than The Hills” jest oparta o wiersz Emily Dickinson.

Basta, ostatnia solowa płyta Nosowskiej, okazała się ogromnym zaskoczeniem, ale i – sukcesem. Nosowska deklarowała ułożenie tekstów prostszych, mniej metaforycznych i bardziej bezpośrednich. Nawiązuje także do hip-hopowych klimatów. Szczególną popularność zyskała piosenka „Ja pas!”.

Zaskoczeniem okazała się także wydana przez artystkę książka „A ja żem jej powiedziała”. Zbiór krótkich, błyskotliwych felietonów okazał się dowcipnym, ale i poruszającym komentarzem dzisiejszego społeczeństwa. Artystka z dystansem pisze o sobie i otaczającym ją świecie.

 

Ciekawostki
  • Nosowska w 2018 roku wzięła ślub ze swoim wieloletnim partnerem, muzykiem Pawłem Krawczykiem.
  • Artystka zdobyła wiele nagród, między innymi ponad trzydzieści fryderyków.
  • Jako felietonistka Nosowska współpracowała z miesięcznikami „Filipinka”, „Muza” i „Zwierciadło”.
  • Książka „A ja żem jej powiedziała” otrzymała tytuł Bestsellera Empiku w kategorii Literatura polska.
więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Katarzynie Nosowskiej

Wszystkie artykuły

Katarzyna Nosowska - książki i płyty

Pełna lista książek:

  • A ja żem jej powiedziała… (2018)
  • Powrót z Bambuko (2020)

Pełna lista płyt solowych:

  • puk.puk. (1996)
  • Milena (1998)
  • Sushi (2000)
  • UniSexBlues (2007)
  • Osiecka (2008)
  • 8 (2011)
  • Basta (2018)