Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Wysyłka
Marka
  • więcej
Mocowanie wycieraczki
  • więcej
Konstrukcja wycieraczki
Cena
Ocena produktu
Kolor
Sprzedawca
  • więcej

Pióra wycieraczek samochodowych

Wycieraczki samochodowe to stosunkowo prosty i niedrogi element wyposażenia każdego pojazdu, od którego bardzo często zależy zarówno komfort jego prowadzenia jak i bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu. Pióra wycieraczek samochodowych mają za zadanie usuwać wodę, śnieg, pozostałości po owadach jak również pył i liście, które w zależności od warunków w jakich porusza się samochód, mogą trafiać na jego przednią szybę ograniczając widoczność lub utrudniając obserwację drogi.

Wymianę piór wycieraczek samochodowych ze względu na ich zużywanie się w trakcie ich pracy jak również stopniową degradację w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych (zwłaszcza mrozu) zaleca się przynajmniej raz w roku.

Dobór wycieraczek do samochodu zaczyna się od ustalenia jakiej długości jest pióro wycieraczki którą zamierzamy wymienić, jakiego typu mocowanie ma ramię wycieraczki do którego będziemy montować pióro oraz jakiego rodzaju wycieraczka jest nam potrzebna.

Długość właściwych dla naszego pojazdu wycieraczek określa dołączona do niego instrukcja lub katalog producenta wycieraczek jednakże najprostszą metodą jest zmierzenie już posiadanych piór (o ile jesteśmy pewni że obecnie zamontowane były poprawnie dobrane). Zaleca się stosowanie wycieraczek o długości przewidzianej przez producenta auta. Próby zamiany wycieraczek na dłuższe lub krótsze mogą doprowadzić do uszkodzenia piór, ramion, mechanizmu i silnika wycieraczek jak również szyby czy elementów nadwozia sąsiadujących z szybą, jeżeli dojdzie do kolizji piór spowodowanej specyfiką ich ruchu po szybie.

Typ mocowania wycieraczki to druga kluczowa informacja potrzebna przy ich zakupie. Jeżeli wycieraczki są dedykowane do posiadanego przez nas modelu samochodu nie musimy martwić się o mocowanie. Jeżeli jednak kupujemy wycieraczki uniwersalne (pasujące do wielu marek i modeli aut) należy ustalić czy będziemy mogli je zamontować. Wycieraczki dostępne na rynku pasują do jednego, konkretnego typu mocowania (najczęściej zwykłego haka w kształcie litery U) lub dostarczane są z kilkoma adapterami dzięki czemu pasują do większej liczby mocowań. Typ mocowania powinna określać instrukcja obsługi samochodu ale można go także zidentyfikować samemu oglądając ramiona wycieraczek i porównując ze schematami dostępnymi w sieci.

Rodzaje wycieraczek samochodowych rozróżniane są ze względu na ich konstrukcję a co za tym idzie właściwości i jakość pracy. Najpopularniejsze są wycieraczki szkieletowe zbudowane z metalowego szkieletu głównego i mniejszych elementów z nim połączonych mających za zadanie przenosić siłę nacisku na gumowe pióro wycieraczki. Ten typ konstrukcji powoduje, że największa siła docisku generowana jest na środku wycieraczki czyli w miejscu kluczowym dla skutecznej obserwacji drogi i zmniejsza się w stronę obu jej końców. Prostota konstrukcji powoduje, że wycieraczki szkieletowe są stosunkowo tanie dzięki czemu nie podnoszą znacząco kosztów eksploatacji pojazdu. Popularne w nowych modelach aut są wycieraczki bezszkieletowe znane też jako wycieraczki płaskie. Są one wykonane w całości z precyzyjnie ułożonych mieszanek gumy dzięki czemu są niskie i nie posiadają elementów metalowego szkieletu. Ich zaletą jest równomierny docisk do szyby, niskie opory powietrza, które wpływają na zmniejszenie hałasu przy szybkiej jeździe, zachowywanie swoich właściwości na mrozie i elegancki, nowoczesny wygląd. Na rynku dostępne są również wycieraczki hybrydowe które oparte są na konstrukcji szkieletowej zakrytej przez elegancką, aerodynamiczną obudowę poprawiającą jednocześnie rozkład siły nacisku. Łączą one przystępną cenę wycieraczek szkieletowych z zaletami wycieraczek płaskich czyli długą żywotność i doskonałą jakość pracy.

Wymiana wycieraczek samochodowych to dość prosta czynność, którą można wykonać samemu bez stosowania jakichkolwiek narzędzi. Instrukcja ich wymiany powinna byś zawarta w instrukcji obsługi pojazdu choć można posłużyć się również informacjami i filmami instruktażowymi dostępnymi w sieci.

Wielu producentów dostarcza wycieraczki zarówno w bardzo tanich i prostych wersjach jak oferując jednocześnie linie bardziej zaawansowane i wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów dla wymagających kierowców. Wśród najpopularniejszych dostawców wymienić należy marki Bosch, Valeo, Denso, Hella, Oximo a każdy z nich oferuje zarówno gamy produktów podstawowych jak i dedykowanych wymagającym kierowcom lub wymagającym warunkom eksploatacji. Wybierz wycieraczki dla siebie i ciesz się doskonałą widocznością przez przednią szybę auta nawet w najtrudniejszych warunkach drogowych.

więcej