Ważenie się pozwala na kontrolowanie wahań masy ciała, co jest szczególnie istotne dla osób odchudzających się. Jak wybrać wagę, która będzie ułatwiała sprawdzanie wyników i wskazywała rzeczywistą masę ciała użytkownika?
Tradycyjne wagi łazienkowe mechaniczne przez lata dominowały w polskich domach. Dziś odchodzi się od korzystania z nich na rzecz rozwiązań elektronicznych, które mają wiele zalet, a przede wszystkim gwarantują dokładniejsze pomiary. Pomimo konieczności okresowej wymiany baterii, szereg funkcji dodatkowych przemawia za wyborem właśnie wag elektronicznych.
Wagi łazienkowe mają określoną minimalną i maksymalną masę ważnych przedmiotów lub użytkowników. Zwykle w przypadku wag łazienkowych elektronicznych jest to zakres od 2 do 150 kg, ale są i takie modele, które zważą osoby do 250 kg, jak urządzenie marki Medisana.
Przed zakupem wagi łazienkowej, dla wygody jej użytkowania, sprawdzić należy funkcje dodatkowe. O ile rozwiązanie mechaniczne właściwie prócz nóżek antypoślizgowych nie ma innych udogodnień, o tyle wagi elektroniczne mogą mieć ich wiele. Zalicza się do nich wskaźnik przeciążenia, pomiary zawartości wody, tkanki tłuszczowej i kostnej czy masy mięśniowej, a także wybór jednostki wagowej, w której użytkownik chce się zważyć. Wagi mogą mieć pamięć do kilkunastu pomiarów i informować o zużyciu baterii, dzięki czemu od razu wiadomo, w jakim momencie trzeba je wymienić na nowe. Automatyczna kalibracja wagi to kolejna przydatna opcja, pozwalająca na zwiększenie wiarygodności pokazywanych na wyświetlaczu wyników.
Nowoczesne wagi łazienkowe z opcją pomiaru tkanki tłuszczowej mogą łączyć się poprzez Bluetooth z telefonem użytkownika, jak robi to waga analityczna od Xiaomi czy Beurera, co pozwala na automatycznie synchronizowanie pomiarów i kontrolowanie naszych wyników na przestrzeni czasu.
Zadbaj o swoje zdrowie, monitoruj postępy w walce o piękną, szczupłą sylwetkę za pomocą odpowiedniej wagi łazienkowej. Wybierz taką, która analizuje skład ciała i podaje grubość tkanki tłuszczowej. A może potrzebujesz sprzętu z pomiarem masy mięśniowej i zawartości wody w organizmie?
Sprawdź, jakie modele wag łazienkowych spełnią Twoje oczekiwania!
Wagi łazienkowe - najczęściej zadawane pytania
W naszym asortymencie dostępne są różne rodzaje wag łazienkowych. Można wybrać tradycyjną wagę mechaniczną opartą na analogowym mechanizmie, który pozwala na precyzyjny pomiar masy ciała. Waga mechaniczna nie wymaga żadnego źródła zasilania, przez co korzystanie z niej jest całkowicie bezkosztowne. Waga mechaniczna może być wykonana z różnych materiałów, np. z drewna, szkła lub tworzywa sztucznego. To najtańszy i najprostszy typ urządzenia, które mimo dostępności bardziej nowoczesnych rozwiązań, nadal cieszy się sporą popularnością.
Elektroniczna waga łazienkowa to model zdecydowanie bardziej zaawansowany technologicznie, który cechuje się bardzo dużą dokładnością pomiarów. Urządzenie wyposażone jest w układ elektroniczny, najczęściej cyfrowy oraz wyświetlacz LCD z podświetleniem. Tego typu wagi, poza pomiarem masy ciała, często posiadają dodatkowe funkcje. Wbudowany analizator składu ciała pozwala zmierzyć takie parametry, jak wskaźnik BMI, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie, masa i gęstość tkanki kostnej, masa tkanki mięśniowej, wskaźnik BMR, czy wiek metaboliczny.
O tym, która waga jest najlepsza decydują przede wszystkim indywidualne potrzeby użytkownika. Jeśli waga ma służyć tylko do pomiaru masy ciała, sprawdzi się tradycyjna waga łazienkowa mechaniczna lub podstawowa waga elektroniczna. Osoby, które uprawiają aktywność fizyczną, stosują dietę odchudzającą lub po prostu mają potrzebę regularnego kontrolowania swojego stanu zdrowia i kondycji ciała, z pewnością docenią droższe modele wag elektronicznych z wbudowanym analizatorem składu ciała.
Waga łazienkowa dokonuje pomiaru tłuszczu za pomocą metody BIA (Bioelectrical Impedance Analysis), czyli bioimpedancji elektrycznej. Tego typu wagi wyposażone są w specjalne elektrody generujące niewyczuwalny dla człowieka impuls elektryczny, który pozwala określić poziom tkanki tłuszczowej. Im krótszy jest czas rozchodzenia się impulsu, tym mniejsza ilość tkanki tłuszczowej znajduje się w organizmie.