Coraz częściej przy wyborze odkurzacza decydujemy się na robota sprzatającego. Nic dziwnego - w porównaniu ze standardowymi odkurzaczami, obsługiwanymi manualnie, pracują szybciej i wydajniej. W naszej ofercie dostępne są nie tylko roboty z funkcją odkurzania, ale także czyszczenia na mokro, czyli mycia podłogi, która jeszcze bardziej usprawnia pracę.
Odkurzacze samojezdne, tak, jak modele tradycyjne oraz pionowe, obracają w swoim wnętrzu powietrzem wciąganym z pomieszczenia wraz z zanieczyszczeniami z podłogi. Zostaje ono potem wypuszczone z robota, już bez usuniętego piasku czy okruchów. Powietrze miesza się jednak z bakteriami, roztoczami, zarodkami pleśni oraz innymi alergenami.
Zdecydowana większość proponowanych przez nas odkurzaczy automatycznych została jednak wyposażona w filtr HEPA. Jest on odpowiedzialny za zatrzymywanie mikrocząsteczek o wielkości nawet zaledwie 0,35 µm – ze skutecznością na poziomie 99,99%. Oznacza to, że odkurzona podłoga staje się wolna od alergenów, roztoczy, bakterii, wirusów i wielu innych niebezpiecznych cząstek. Na takie modele warto zwrócić uwagę szczególnie w przypadku posiadania zwierząt, które przynoszą z dworu różnego rodzaju zanieczyszczenia.
W naszej ofercie dostępne są także wielofunkcyjne roboty sprzątające, które nie tylko odkurzają dywany oraz podłogi, ale również myją panele czy płytki. Takie sprzęty są wyposażone w zbiornik na wodę i płyn oraz spryskiwacz, a także ściereczkę do mycia. Są urządzeniami 2w1: odkurzaczem oraz mopem automatycznym - jednocześnie wciągają zanieczyszczenia i myją powierzchnie
Najbardziej zaawansowane spośród proponowanych przez nas urządzeń mają funkcję planowania swojej pracy w taki sposób, by nie zamoczyć dywanów oraz wykładzin. Po rozpoznaniu układu mieszkania oraz zlokalizowaniu dywanów, roboty sprzątające zwykle rozpoczynają pracę od odkurzenia wszystkich pomieszczeń, a dopiero potem przechodzą do odkurzania i mycia twardych podłóg. Takie opcje można znaleźć między innymi w modelach odkurzaczy automatycznych iRobot, Xiaomi oraz Roborock.
Skorzystaj również z naszej oferty automatycznych myjek do okien i innych inteligentnych sprzętów sprzątających, by wykonywać swoje obowiązki domowe jeszcze łatwiej!
1430,00 zł najniższa cena
1590,00 zł cena regularna
Roboty sprzątające - najczęściej zadawane pytania
Wirtualna ściana jest modułem dodatkowym do odkurzaczy samojezdnych. To niewielkie, osobne urządzenie, które generuje niewidzialną dla człowieka wiązkę podczerwieni. Wyznacza ona robotowi barierę, której nie może przekraczać podczas swojej pracy. Znajduje swoje zastosowanie między innymi przed spadem schodów na piętrze, wysokich progów czy celem zabezpieczenia elementów stojących na podłodze, których standardowe czujniki odkurzacza sprzątającego mogłyby nie wykryć. To zatem stojące suszarki na pranie, zwierzęce legowiska czy miski z karmą.
Robot sprzątający może być wyposażony w taki moduł już przez producenta, albo mieć funkcję jego dodania. W tym drugim przypadku konieczne jest dokupienie kompatybilnej wirtualnej ściany i sparowanie jej z odkurzaczem, zwykle za pomocą aplikacji mobilnej.
Praca odkurzacza automatycznego opiera się na działaniu wbudowanego silnika elektrycznego, napędu elektrycznego, zestawu szczotek, ewentualnego układu myjącego, odpowiednich czujników oraz akumulatora ładowanego za pomocą stacji dokującej. Dzięki napędowi (oraz kółkom) robot sprzątający może się poruszać, a specjalne sensory odpowiadają za wykrywanie przez niego ścian oraz opcjonalne mapowanie powierzchni.
Po tym, jak użytkownik uruchomi odkurzacz, silnik wprawia w ruch szczotki, które zbierają napotykane zanieczyszczenia i wciągają je do wnętrza urządzenia. Trafiają one do pojemnika bezworkowego, skąd po zakończeniu pracy mogą zostać wysypane bezpośrednio do śmietnika. Roboty sprzątające wyposażone dodatkowo w funkcję czyszczenia na mokro jednocześnie odkurzają podłogi i spryskują ją wodą pobieraną ze zbiornika, a ściereczka znajdująca się pod odkurzaczem przeciera zwilżone powierzchnie.
Producenci oferują rozmaite modele odkurzaczy automatycznych, takie jak roboty sprzątające, roboty mopujące oraz odkurzacze automatyczne 2w1, które nie tylko usuwają z podłogi zalegające nieczystości, ale także mają dodatkową funkcję mopowania, czyli zmywania podłogi na mokro.
Odkurzacze myjące to funkcjonalne i innowacyjne sprzęty, które ułatwiają utrzymanie czystości w domu. Są to sprzęty kompaktowe i niewielkich rozmiarów, a dzięki połączeniu funkcji zbierania zanieczyszczeń ze zmywaniem podłogi przyczyniają się do zaoszczędzenia miejsca w przestrzeni domowej, co przydaje się zwłaszcza w mieszkaniach o małej powierzchni.
Roboty sprzątające to zautomatyzowane sprzęty, które po odpowiedniej konfiguracji same potrafią dokładnie sprzątnąć miejsca, w których pojawił się bałagan.
Aby rozpocząć pracę z odkurzaczem, należy w pierwszej kolejności ustawić w nim zegar. Następnie można przystąpić do programowania planu sprzątania odpowiadającego indywidualnym potrzebom.
Robot może uruchamiać się tylko w konkretnych porach lub co określony czas. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że o temacie sprzątania podłogi można całkowicie zapomnieć, bo robot za nas wykona całą pracę.
Drugi sposób uruchamiania urządzenia wymaga ingerencji użytkownika, który sam wybiera, kiedy robot ma rozpocząć sprzątanie. Taką nawigację można prowadzić nawet na odległość, dzięki dedykowanej do konkretnego modelu aplikacji na smartfona, która pozwala mieć pełną kontrolę nad sprzątaniem.
Nowoczesne odkurzacze automatyczne wyposażone są w czujniki oraz kamery, dzięki czemu uczą się mapy domu na pamięć. Zapamiętują rozkład pomieszczeń i ustawienie ścian, rodzaj nawierzchni oraz przeszkody, które mogą spotkać na swojej trasie. Robota można ustawić według swoich własnych preferencji tak, by sprzątanie było jak najbardziej efektywne.
Powodem, dla którego odkurzacz automatyczny kręci się w kółko i nie wykonuje poprawnie zaprogramowanych czynności może być zabrudzenie czujników krawędziowych. W tym wypadku należy przetrzeć je wilgotną, a następnie suchą szmatką, co powinno wyeliminować ten problem. Drugą przyczyną może być też wciśnięcie do środka zderzaka. Warto wtedy poluzować śruby i przywrócić go do pierwotnego stanu.
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru automatycznego odkurzacza jest czas jego pracy. Producenci wskazują go zwykle nie tylko w minutach, ale także metrach kwadratowych, informując, jak dużą powierzchnię urządzenie będzie w stanie oczyścić przy jednym ładowaniu. Nie mniej istotna będzie pojemność zbiornika na kurz, który im większy, tym lepiej odkurzacz poradzi sobie z poważniejszym zabrudzeniem (np. dużą ilością sierści gubionej przez zwierzaki).
Warto również sprawdzić, czy robot sprzątający łączy się ze smartfonem. Dzięki takiej funkcjonalności użytkownik może zarządzać nim zdalnie, a także planować mu pracę. Równie przydatna jest opcja automatycznego powrotu do stacji dokującej, a także funkcja mycia podłóg na mokro.
Osoby mające w mieszkaniu dywany lub wykładziny powinny także sprawdzić, do jakiego typu powierzchni przeznaczony jest dany odkurzacz i czy potrafi omijać dywany podczas czyszczenia na mokro. Ciekawą funkcją dodatkową jest też wirtualna ściana, czyli niewidzialna bariera wyznaczana przez osobne urządzenie, którą można odgrodzić pracujący odkurzacz np. od stojących donic z kwiatami.