Filtruj
Kategorie
Producent
  • więcej
Pamięć wbudowana
  • więcej
Typ karty
Dostępność
Cena
Ocena

Karty pamięci

Karty pamięci dzięki swoim rozmiarom i pojemnościom stały się jedną z powszechniejszych form magazynowania danych. Niewielkie nośniki znalazły zastosowanie nie tylko do transportu danych między urządzeniami, ale także pełnią rolę wymiennych banków pamięci rozmaitych urządzeń. W naszym asortymencie znajdują się karty takich marek, jak GoodRam, Kingston, SanDisk czy Adata.

SD, SDHC, SDXC, microSD

Karty pamięci dzielą się m.in. na rodzaje SD, SDHC, SDXC i microSD, które wskazują format oraz pojemność nośnika. Karty SD powstały najwcześniej z wymienionych i występują w maksymalnej pojemności 2 GB. Obecnie producenci powoli rezygnują z tego formatu. Kolejne generacje kart to SDHC o pojemności od 4 do 32 GB i SDXC o pojemności w przedziale od 32 GB do 2 TB.

Karty microSD dzięki swoim rozmiarom znalazły szerokie zastosowanie w technologiach mobilnych. Podobnie, jak w przypadku większych kart mamy do czynienia z formatami microSDHC i microSDXC, które oferują analogiczne pojemności. Niektóre sprzęty fotograficzne wykorzystują karty pamięci CF bazujące na pamięci NAND MLC flash.

Klasy szybkości kart pamięci

Karty pamięci, oprócz rodzajów rzutujących na ich rozmiar i pojemność, cechują się klasami szybkości oznaczającymi maksymalne transfery danych. Tempo zapisywania danych na karcie pozwala rozróżnić nośniki przeznaczone do zwykłego, codziennego użytkowania oraz modele dla profesjonalistów. Klasy szybkości oznaczono cyframi, a w zależności od rodzaju karty oznaczenia minimalnie się różnią.

Klasy C2 (2 MB/s) w przypadku formatu SDHC lub V6 (6 MB/s) dla SDXC oferują najniższe transfery. Analogicznie ze wzrostem cyfr w oznaczeniu rośnie szybkość zapisu. Użytkownicy zajmujący się np. fotografią lub filmowaniem mają możliwość skorzystana z najszybszych kart o oznaczeniach UHS. Transfery tych nośników zostały dostosowane do płynnego zapisu zdjęć i filmów o wysokich rozdzielczościach. Producenci przewidzieli także karty pamięci o oznaczeniach A1 i A2, które pozwalają na instalację i płynną obsługę aplikacji systemowych. Znajdują one zastosowanie m.in. w smartfonach z systemem Android oraz w mikrokomputerach. W naszej ofercie znajdują się także serie kart pamięci dedykowane dla urządzeń sportowych, które cechują się wzmocnioną konstrukcją odporną na wstrząsy.

Zapoznaj się z naszą ofertą kart pamięci SD, SDHC, SDXC i microSD. Porównaj ich parametry i dobierz nośnik danych odpowiadający twoim potrzebom.

więcej

Karty pamięci – najczęściej zadawane pytania