Mop parowy umożliwia mycie oraz dezynfekowanie podłóg bez stosowania specjalnych płynów. Gorąca para wodna, którą generuje urządzenie, rozpuszcza zabrudzenia, a także zabija drobnoustroje ze skutecznością do 99,9%, w tym bakterie (również roznoszone przez zwierzęta domowe) oraz wirusy.
Wyjątkowo chętnie wybierane są mopy parowe bezprzewodowe. Brak okablowania zapewnia mobilność, pozwalając użytkownikowi na swobodne przemieszczanie się między pomieszczeniami. Zamiast przewodu urządzenia te są wyposażane w akumulatory, które po naładowaniu umożliwiają wymycie kilkudziesięciu m2 podłóg. Bezprzewodowe mopy parowe ma w swojej ofercie np. marka Moneual, w przypadku której poszczególne modele zapewniają umycie na jednym ładowaniu do 60 m2, działając do 40 minut.
Pozbawiony kabla mop parowy do podłogi może być wykorzystywany jako urządzenie do czyszczenia oraz dezynfekowania płytek ściennych. Ruchoma końcówka mopująca dostosowuje się do mycia pod kątem, użytkownik może więc docierać również do wysoko osadzonych okien bądź innych trudno dostępnych powierzchni płaskich.
Mop parowy z definicji nie wymaga stosowania żadnych detergentów do skutecznego umycia podłóg. Nie oznacza to jednak, że ich czyszczenie z wykorzystaniem płynu oraz gorącej pary jest niemożliwe, pod warunkiem wybrania sprzętu wyposażonego dodatkowo w dozownik środka czystości. Wielu cenionych producentów, jak np. marka Funfit, decyduje się na takie rozwiązanie, a użytkownik może, ale nie musi z niego korzystać.
Mop parowy do paneli i płytek miewa również zamontowany dozownik wody. Wówczas dysza zamontowana nad końcówką mopującą, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, spryskuje mytą powierzchnię wodą, przy czym para jest w dalszym ciągu generowana przez urządzenie. Opcja ta jest przeznaczona przede wszystkim do bardzo trudnych zabrudzeń, a oferuje ją między innymi marka Moneual.
W naszej ofercie nie brakuje wielofunkcyjnych mopów parowych wyposażonych w dodatkowe końcówki. Producenci tacy jak Xiaomi, Funfit, Maltec, Lehmann i Yoer wykorzystują konstrukcję urządzenia oraz elementy wymienne, dzięki którym użytkownik w jednym sprzęcie otrzymuje mop parowy do podłogi, myjkę parową do szyb i luster, a także kafelków ściennych, zasłon, materacy, fug czy mebli. Wystarczy odłączenie elementu z silnikiem od teleskopowej rączki oraz zmiana końcówki.
Specjalne elementy wyposażone w okrągłe lub podłużne szczotki albo silikonowe końcówki sprawiają, że mop parowy dociera do najtrudniej dostępnych kątów. Z kolei uniwersalność stosowania pary wodnej pozwala na wykorzystanie urządzenia do czyszczenia wielu płaskich powierzchni, od paneli, przez płytki oraz szkło aż do ceramiki i materiałowych obić mebli, a także dywanów bądź zwierzęcych legowisk.
W naszym asortymencie znajdziesz nie tylko multifunkcyjne mopy parowe, ale także inne urządzenia wykorzystujące do pracy parę wodną. Sprawdź naszą ofertę parownic do ubrań, myjek parowych do szyb, a także odkurzaczy parowych.
Mopy parowe - najczęściej zadawane pytania
Mop parowy to urządzenie, które nie wymaga stosowania detergentów podczas mycia podłóg. Do ich czyszczenia wykorzystuje moc generowanej pary wodnej, która dodatkowo dezynfekuje powierzchnię ze skutecznością do 99,99%. Dzięki temu nie tylko umożliwia pozbycie się z podłóg widocznych zabrudzeń, ale też niezauważalnych gołym okiem drobnoustrojów takich jak bakterie, wirusy, alergeny oraz zarodniki pleśni. Z tego powodu mop parowy do podłogi jest polecany do stosowania w domach zamieszkiwanych przez dzieci, osoby starsze, alergików, astmatyków oraz zwierzaki.
Działanie mopa parowego opiera się na wyposażeniu urządzenia w zbiornik na wodę, pompkę oraz grzałkę. Po uruchomieniu mopa płyn wlany do pojemnika zostaje zassany przez pompę i przepuszczony przez grzałkę, która podgrzewa go do temperatury między 90 a 120℃, na skutek czego zamienia się w ciepłą parę. Im wyższa ta wartość, tym dokładniej urządzenie rozpuszcza i usuwa zabrudzenia, a także skuteczniej zabija drobnoustroje. Gorętsza para to również mniejszy poziom wilgoci, co przekłada się na szybsze schnięcie podłogi oraz brak smug.
Jednym z powodów, dla których mop parowy cieszy się popularnością, jest fakt, że nadaje się do zastosowania na niemalże każdej powierzchni. Gorąca para będzie bezpieczna dla płytek podłogowych oraz ściennych (między innymi ceramicznych, z gresu, glazury i terakoty), paneli laminowanych, winylowych i lakierowanych, a także kamiennych (np. z marmuru, lastryko bądź terakoty) oraz wyścielonych wykładziną.
Należy jednak zachować ostrożność w przypadku podłóg drewnianych pokrytych woskiem lub olejem, warstwa ta może zostać bowiem rozpuszczona. Nie będzie też odpowiedni do starych desek pozbawionych zabezpieczenia. Aby mieć pewność, że kupuje się mop parowy do paneli i płytek większości typów, warto wybrać model opisany przez markę jako nadający się do każdego rodzaju podłóg (poza tymi posadzkami, których producent zaznaczył, że nie mogą być czyszczone parą).
Wybierając mop parowy do podłogi, należy zweryfikować podstawowe dane techniczne, takie jak: