J.K. Rowling

Joanne Rowling – twórczyni jednej z najbardziej znanych postaci literackich w dziejach – Harry'ego Pottera – urodziła się w 1965 roku w Chipping Sodbury. Jej książki sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie, a autorka otrzymała za swoją twórczość szereg nagród, w tym m.in. British Book Award. Oprócz literatury dla dzieci i młodzieży, pisała także kryminały i thrillery – pod pseudonimem Robert Galbraith.

Dane podstawowe: 

Opis autorki

Dzieciństwo i edukacja 

J. K. Rowling jest córką Anne i Petera Jamesa Rowlingów. Ma korzenie francuskie i szkockie z uwagi na pochodzenie swojej matki. Ukończyła szkołę średnią Wyedean School. Jej mama pracowała tam jako technik na Wydziale Nauk. Później rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Exeter. W 1986 roku została jego absolwentką, uzyskując licencjat z filologii francuskiej i filologii klasycznej. Po ukończeniu edukacji Joanne Rowling przeprowadziła się do Londynu. 

Początek kariery zawodowej 

Nie od zawsze Joanne Rowling zajmowała się pisaniem. Początkowo pracowała w Londynie dla Amnesty International. Życie prywatne wpłynęło na to, że przeprowadziła się wraz z partnerem do Manchesteru, a później zamieszkała w portugalskim Porto, gdzie zarabiała jako nauczycielka języka angielskiego. W 1992 roku pisarka wyszła za mąż za dziennikarza Jorge’a Arantesa, a po roku urodziła córkę Jessicę. Małżeństwo nie przetrwało, bo już w 1993 roku Rowling i Arantes rozwiedli się, a Joanne wróciła z córką do Londynu.  

Pisarka borykała się z wieloma problemami finansowymi. Bezowocnie próbowała swoich sił na polu pisarskim, tworząc dwa utwory, z których żaden nie znalazł uznania w oczach wydawców. W 2001 roku autorka ponownie wyszła za mąż za lekarza Neila Murraya, z którym ma dwójkę dzieci – syna Davida i córkę Mackenzie.  

Jak powstał Harry Potter? 

Przełomowym momentem w życiu Joanne Rowling było wykreowanie postaci młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera. Zarys fabuły pierwszego tomu poczytnej serii książek powstał w nieoczekiwanych okolicznościach – pisarka czekała na opóźniony pociąg i zanim skład przyjechał na stację, a Rowling odbyła zaplanowaną podróż, w jej umyśle powstał już nie tylko Harry Potter, ale i pozostałe postacie znane doskonale wszystkim fanom serii o odważnym czarodzieju.  

Nad pierwszą swoją książką – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, Joanne Rowling pracowała w Edynburgu. Oprócz tworzenia fabuły zajmowała się też kończeniem studiów podyplomowych. Finalnie pierwsza część cyklu powstała w 1995 roku. Wówczas autorka rozpoczęła poszukiwania wydawcy. Ostatecznie nawiązała współpracę z wydawnictwem Bloomsbury.  

Sukces pisarski i finansowy 

Chyba nikt, a tym bardziej sama J.K. Rowling, nie spodziewała się, że jej historia o Harrym Potterze odbije się tak szerokim echem na całym świecie. W kolejnych latach po udanej premierze swojej pierwszej książki pisarka napisała cykl powieści o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół. Książki powstawały aż do 2007 roku i łącznie było ich 7. W międzyczasie Joanne Rowling uzupełniła opowieść o Potterze o kolejne pozycje: „Quidditch przez wieki”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz „Baśnie Barda Beedle’a” i opowiadania.  

Co ciekawe, nieznana nikomu autorka w krótkim czasie stała się jedną z najbardziej zamożnych osób w kraju, a jej dzieła zostały przetłumaczone na 74 języki. Joanne Rowling wielokrotnie była laureatką prestiżowych nagród, w tym została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrodą Hansa Christiana Andersena, a także Nagrodą Księcia Asturii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami.  

Niewiele osób kojarzy Joanne Rowling z Robertem Galbraithem, gdy tymczasem to jedna i ta sama osoba. Rowling pod swoim męskim pseudonimem pisze m.in. książki kryminalne, których główną postacią jest detektyw Cormoran Strike.  

Skąd zaś litera „K” za imieniem Joanne Rowling umieszczona w książkach o Harry’m Potterze? Za namową wydawcy Bloomsbury`ego pisarka podpisała pierwszą i kolejne książki inicjałami, choć nigdy nie nosiła imienia Kathleen. Zostało ono przez nią wybrane przez wzgląd na swoją babkę.  

Ekranizacje książek J.K. Rowling 

Cykl pozycji o Harry`m Potterze doczekał się ekranizacji, którą zajęła się wytwórnia Warner Bros. W rolę główną wcielił się Daniel Radcliffe, a jego przyjaciół odegrali Emma Watson i Rupert Grint. Filmy okazały się sukcesem finansowym. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” również zostały zekranizowane, w 2016 roku, a reżyserem filmu został David Yates. Kontynuacją cieszącej się popularnością produkcji były „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Zbrodnie Grindelwalda”, które na ekrany kin weszły w 2018 roku.  

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
 • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o J.K Rowling

Wszystkie artykuły

Książki J. K. Rowling

 • Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997) 
 • Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998) 
 • Harry Potter i więzień Azkabanu (1999) 
 • Harry Potter i Czara Ognia (2000) 
 • Harry Potter i Zakon Feniksa (2003) 
 • Harry Potter i Książę Półkrwi (2005) 
 • Harry Potter i Insygnia Śmierci (2007) 
 • Harry Potter i przeklęte dziecko (2016) 
 • Quidditch przez wieki (2001) 
 • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2001) 
 • Baśnie barda Beedle’a (2007) 
 • Trafny wybór (2012) 
 • Wołanie kukułki (2013) 
 • Jedwabnik (2014) 
 • Żniwa zła (2015) 
 • Zabójcza biel (2018)
 • Gwiazdkowy Prosiaczek (2021)