Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Wysyłka
Marka
  • więcej
System operacyjny
  • więcej
Marka procesora
  • więcej
Model procesora
  • więcej
Rozdzielczość ekranu
  • więcej
Powłoka matrycy
Komunikacja urządzenia
  • więcej
Wejścia / wyjścia
  • więcej
Pojemność dysku
  • więcej
Kolor
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej

Laptopy

Pierwszy laptop powstał na potrzeby programu NASA i szybko zdano sobie sprawę z zalet i potencjału mobilnych komputerów. Obecnie dzięki rozwojowi technologii użytkownicy mogą sięgnąć po dedykowane urządzenia m.in. laptopy gamingowe, laptopy do użytku domowego czy laptop przeznaczony do pracy biurowej. Wysokiej klasy sprzęt świetnie sprawdzi się również jako prezent na komunię, który może pełnić rolę zarówno przy nauce jak i zabawie. 

Notebook, laptop oraz ultrabook

Komputery przenośne dzielą się na kilka kategorii, ale najważniejszy jest ten na laptopy i ultrabooki. Warto zaznaczyć, że określenia laptop i notebook są używane naprzemiennie, choć początkowo pierwsze pojęcie dotyczyło dużych komputerów przenośnych, a drugie mniejszych modeli z ekranem nie większym niż kartka A4. Wszystkie komputery przenośne o konstrukcji składanego ekranu i klawiatury są laptopami. Ultrabooki z kolei muszą spełniać dokładne wytyczne firmy Intel, która opatentowała ten rodzaj komputera i ich nazwę.

Co sprawdzić szukając laptopa

Ważne są rozmiar ekranu, matryca czy rozdzielczość wyświetlacza. Tu warto sprawdzić parametr odświeżania (najczęściej jest to 60 Hz) albo czy jest to model z Full HD, 2k, 4k itp. Jeśli chodzi o procesor to wiodącą pozycję na rynku posiadają firmy Intel i AMD. Polecane są modele np. AMD Ryzen 5 5600h czy procesor Intel Core i9. Warto zwrócić uwagę na pamięć RAM - można wybrać m.in. 16GB czy 8GB RAM, w zależności od potrzeb. Im więcej tym lepiej, ponieważ wpłynie to na wydajność, szybkość i płynność. Ponadto istotna jest karta graficzna - biurowe laptopy mogą z powodzeniem korzystać ze zintegrowanych układów graficznych. Natomiast laptopy dla graczy powinny być wyposażone w wydajne karty graficzne z serii Nvidia GeForce RTX lub AMD Radeon. Dodatkowo najczęściej w modelach dedykowanych graczom, laptopy posiadają podświetlane klawiatury i/lub myszki, a także oryginalny, przyciągający wzrok design.

Najważniejsze podzespoły, które powinien mieć laptop to również dysk, system operacyjny czy pojemność baterii. Najczęściej poleca się dysk SSD, a jeśli chodzi o baterię, szczególnie w modelach biznesowych, należy wybierać jak największą pojemność. Natomiast najczęstszym wyborem systemu operacyjnego to Windows 10, ale na rynku jest wiele innych dostawców.

Przegląd wyposażenia laptopów

Przeglądając specyfikację, warto zwrócić uwagę także na liczbę i rodzaj dostępnych złączy. Czytniki kart pamięci oraz napędy płyt CD/DVD/Blu-ray nie są wyposażeniem standardowym, dlatego korzystając z takich nośników, należy się upewnić, że kupowany laptop posiada odpowiedni komponent.

W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór laptopów od wielu marek, takich jak Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo, MSI czy Samsung. Zobacz, co dla ciebie przygotowaliśmy i wybierz laptop dla siebie lub bliskiej osoby!

więcej

Dowiedz się więcej o laptopach i nie tylko

Inne artykuły

Laptopy - najczęściej zadawane pytania