Filtruj
Kategorie
Wiek
Płeć
Seria
Bohater
Producent
Cena
Ocena klientów

Dixit

Dixit to skojarzeniowa i narracyjna gra karciana, której autorem jest francuski lekarz Jean Louis Roubira. Została wydana we Francji w 2008 roku. W Polsce jej wydawcą jest Wydawnictwo Rebel. Gra ta zdobyła prestiżowe nagrody, m.in. Spiel des Jahres 2010 czy status najlepszej gry 2009 roku w Belgii, Hiszpanii oraz we Francji. W Polsce uzyskała nominację do nagrody Gra Roku 2010.

Na czym polega gra Dixit?

Gra Dixit polega na wymyślaniu i odgadywaniu przez graczy określonych skojarzeń do ilustracji przedstawionych na kartach. W każdej rundzie wszystkie osoby otrzymują po 6 kart. Jeden z uczestników zostaje bajarzem, który wypowiada na głos skojarzenie nawiązujące do wybranej przez siebie karty. Może ono przybrać formę pojedynczego słowa, zdania, metafory, cytatu czy fragmentu piosenki. Bajarz nie pokazuje karty innym graczom, lecz kładzie ją zakrytą na stole. Następnie wszystkie pozostałe osoby typują spośród swoich kart jedną, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła wypowiedzianego przez rozgrywającego.

Wszystkie wyłożone karty (przez bajarza i pozostałych graczy) są tasowane, a następnie odwracane. Każdy z uczestników gry ma za zadanie zagłosować, która spośród nich została wybrana na początku rundy przez bajarza – głosuje się poprzez położenie na wytypowanym obrazu żetonu z odpowiednim numerem.

Bajarz otrzymuje punkty za każde odgadnięcie obrazka do jego skojarzenia – z wyjątkiem sytuacji, kiedy prawidłowo wytypują kartę wszyscy gracze. Punkty nie zostaną mu również przyznane, jeśli nikt nie wskaże prawidłowej ilustracji. Skojarzenia nie powinny więc być ani zbyt oczywiste, ani przesadnie abstrakcyjne i trudne do odgadnięcia. Pozostali uczestnicy otrzymują punkt za każde wskazanie wyłożonej przez nich karty.

Dixit Odyseja oraz dodatki do gry Dixit

Na podstawie gry rodzinnej Dixit powstała odrębna wersja pt. Dixit Odyseja, do której dołączono 84 nowe karty. Można w nią grać w sposób niezależny, bez wykorzystywania pierwotnego zestawu. Najważniejszą różnicą jest możliwość gry zespołowej, co zwiększa maksymalną liczbę graczy z 6 do 12.

Zostały także wydane dodatki do gry – Dixit 2: Przygody, Dixit 3: Podróże, Dixit 4: Początki, Dixit 5: Marzenia, Dixit 6: Wspomnienia, Dixit 7: Wizje, Dixit 8: Harmonia, Dixit 9: Edycja jubileuszowa oraz Dixit 10: Zwierciadła.

Zapoznaj się dokładniej z opisami karcianej gry rodzinnej Dixit oraz poszczególnych dodatków z naszego asortymentu.

więcej

Dowiedz się więcej o grze Dixit i innych planszówkach

Wszystkie artykuły

Dixit – najczęściej zadawane pytania