Hot Wheels

Hot Wheels

Hot Wheels – kompleksowy poradnik 🚙

Samochodziki Hot Wheels pojawiły się na rynku ponad 50 lat temu i od tamtego czasu nieustannie opanowują świat. Dziś przyjrzę się, jak to wszystko się zaczęło, jak połapać się w różnych seriach i jak rozpoznawać rzadkie kolekcjonerskie autka Hot Wheels.

Jak powstały samochodziki Hot Wheels?

Samochodziki Hot Wheels na rynek trafiły 18 maja 1968 roku, czyli grubo ponad pół wieku temu. Dzieciaki z miejsca je pokochały za szybkość i wspaniały wygląd. To właśnie Elliot Handler, założyciel firmy Mattel, chciał stworzyć resoraki o bardziej dynamicznym charakterze, które byłyby konkurencją dla Matchboxów będących wiernymi replikami prawdziwych aut.

Patrząc z perspektywy czasu, zdecydowanie mu się udało. Pierwsza seria liczyła 16 autek. Żywe kolory i oryginalny design tej słodkiej szesnastki (na tę serię mówi się "The Sweet 16") na zawsze odmieniły oblicze resoraków.

Przy projektowaniu pierwszych modeli Hot Wheels zwrócono uwagę na kilka czynników. Co do rozmiaru, postanowiono zastosować skalę 1:64 względem realnych aut. Nie odwzorowywano ich jednak wiernie. Hot Wheelsy są nieco spłaszczone, mają większe światła oraz inne akcesoria. Dodatkowo pojawiają się kolorowe malowania, co wpływa na ich atrakcyjny i przyciągający oko wygląd. I to właśnie miało je charakteryzować, miały być atrakcyjne dla oka.

Od początku produkcji firma Mattel wprowadziła na rynek przeszło 25 tysięcy różnych modeli samochodzików. Sprzedały się one w ilości przeszło 8 miliardów sztuk, co bezapelacyjnie czyni Hot Wheels najlepiej sprzedającą się marką samochodów na świecie. Powstały gry, serial animowany, a firma nieustannie nawiązuje nowe współprace poszerzając asortyment samochodzików Hot Wheels.

Hot Wheels to już nie tylko zabawkowe samochodziki dla najmłodszych, ale także przedmiot kolekcjonerski dla starszych geeków. Fani resoraków poszerzają swoje kolekcje o nowo wydawane modele, jednocześnie poszukując modeli sprzed lat. Kolekcje samochodzików warte ponad milion, czy pojedyncze okazy sprzedawane za dziesiątki tysięcy dolarów nikogo nie dziwią.

Rodzaje Hot Wheels

Poniżej w formie listy przedstawiam główne serie samochodzików Hot Wheels wraz z krótką ich charakterystyką:

  • Główna linia – Hot Wheels Mainline (Basic Cars) – to główna linia samochodzików. Znajdziemy tu klasyczne, popularne i powszechnie dostępne modele
  • Hot Wheels Treasure Hunt & Super Treasure Hunt – są to autka bardziej unikalne. Można je znaleźć wśród zwykłych modeli z głównej serii. Jednak trafienie ich to loteria. Mają dość ograniczony nakład produkcyjny. Pojawiają się losowo wśród zwyczajnych resoraków. Są to zazwyczaj modele lepszej jakości, posiadające unikalne malowanie i  na rynku wtórnym osiągają znacznie większą wartość. A przez swoją losowość są prawdziwym rarytasem pożądanym przez kolekcjonerów.
  • Premium Series – jest to ekskluzywna seria modeli. Limitowana, charakteryzuje się większą dbałością o szczegóły, lepszym wykonaniem, trwalszymi materiałami. Posiadają metalową karoserię i gumowe opony Real Riders. Samochodziki takie są rzadkością, bardzo pożądaną przez kolekcjonerów. W tej serii znajdziemy modele z popularnych filmów (np. Hot Wheels: Fast and Furious).
  • Hot Wheels Car Culture – unikatowe zestaw z metalowym nadwoziem i podwoziem oraz gumowymi oponami. Są rzadkie i charakteryzują się dokładniejszym odwzorowaniem detali.
  • Hot Wheels Team Transport – seria, w której dostajemy autka wyścigowe wraz z ciężarówką transportową. Jest to część serii Hot Wheels Car Culture.
  • Hot Wheels ID Series – to seria, w której auta wyposażone są w chipy NFC, a specjalna aplikacja pozwala śledzić osiągnięcia auta w rywalizacji z innymi graczami. Potrzebny jest do tego także specjalny tor.
  • Hot Wheels Monster Trucks – to seria pojazdów z ogromnymi kołami i malowaniami jak prawdziwe Monster Trucki. Dostępne są w skalach 1:64, 1:43, 1:24.
  • Hot Wheels RC – są to zarówno małe (skala 1:64), jak i nieco większe (skala 1:10) pojazdy zdalnie sterowane.
  • Hot Wheels Track Stars – seria skupia się na ciężarówkach i pojazdach użytkowych.

Rodzaje samochodzików Hot Wheels z dodatkową licencją

Mattel na przestrzeni lat nawiązało także rozmaite współprace z czołowymi markami z branży rozrywkowej, by wspólnie dostarczyć jeszcze więcej ciekawych modeli aut Hot Wheels. Przedstawiam główne współprace licencyjne:

  • Hot Wheels Disney
  • Hot Wheels Marvel
  • Hot Wheels DC Comics
  • Hot Wheels Mario Kart
  • Filmowe repliki Hot Wheels – w tej serii znajdziemy repliki aut znanych z filmów takich, jak Szybcy i wściekli, Powrót do przyszłości, Pogromcy duchów, czy animacja Scooby Doo.

Akcesoria Hot Wheels

Jednak Hot Wheels to nie tylko same autka, Mattel wypuszcza na rynek także całe serie różnych dodatków. Tory Hot Wheels w charakterystycznym jaskrawo pomarańczowym kolorze towarzyszą samochodzikom niemal od samego początku. Pojawiają się w grach Hot Wheels oraz innych tytułach gier wyścigowych. I kiedy widzimy taki pomarańczowy tor, to od razu kojarzy nam się z marką.

Ile kosztują samochodziki Hot Wheels?

Samochodziki Hot Wheels na rynku występują w bardzo dużym przedziale cenowym. Od standardowych za zwykłe modele z aktualnej serii, poprzez relatywnie większe za bardziej wyszukane modele. Stare modele Hot Wheels poszukiwane przez kolekcjonerów potrafią osiągać ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych na aukcjach.

Jak rozpoznać rzadkie samochodziki Hot Wheels?

Producent samochodzików Hot Wheels w 1995 wprowadził specjalne modele określane jako Treasure Hunt i Super Treasure Hunt, czyli właśnie „skarby do odnalezienia”. Modele Hot Wheels TH i Hot Wheels STH pojawiają się losowo wśród zwykłych serii samochodzików. Jednak znacząco się od nich różnią.

Jak rozpoznać modele Hot Wheels TH – Treasure Hunt (T–Hunt):

  • ukryty płomień w kółeczku na karoserii pojazdu
  • srebrne logo z płomieniem w kółeczku lub na opakowaniu przy nazwie lub za pojazdem,
  • model różni się nieznacznymi detalami lub malowaniem od standardowego pojazdu,
  • niewielka informacja na tyle opakowania o posiadaniu modelu Treasure Hunt lub T–Hunt.

Jak rozpoznać modele Hot Wheels STH  – Super Treasure Hunt:

  • metalowe podwozie, są cięższe, bardziej solidne,
  • gumowe opony Real Riders zamiast standardowych plastikowych,
  • specjalne malowanie pojazdu farbą Spectraflame,
  • złote logo z płomieniem w kółeczku na opakowaniu za samochodzikiem, przy nazwie, lub mała informacja z tyłu opakowania,
  • niewielkie logo TH namalowane na karoserii auta.

Odkryj samochody Hot Wheels, które zachwycają precyzją wykonania i różnorodnością modeli – od klasyki po wyścigowe nowości. Wybierz ulubione egzemplarze i stwórz własną kolekcję pełną emocji i prędkości.

 

Zdjęcie autora

Dominik Wieder

Autor, twórca treści, geek. Przez kilka lat prowadził blog HeroNews, gdzie recenzował komiksy, gry i filmy. Gra na konsoli, pasjonuje się japońskimi RPG-ami, zbiera figurki kolekcjonerskie i Pokemony. Uwielbia lata 80. w kinie i 90. w telewizji. Sobotnie poranki nadal spędza przed telewizorem oglądając kreskówki.

 

 

 

więcej

Hot Wheels Samochodziki i transportery

Hot Wheels Monster Trucks

Hot Wheels City

Hot Wheels Myjnie, tory i garaże

Hot Wheels Skate

Hot Wheels Zdalnie sterowane

Hot Wheels Driven to be legendary

Filtruj
Kategorie
Wybrane marki
  • więcej
Bohater
Dostępność
Ocena
Cena
Wiek
  • więcej
Dla kogo
Wyczyść filtry

Wybrane marki: Hot Wheels usuń