Rummikub

Filtruj
Kategorie
Wiek
Płeć
Seria
Producent
Cena
Ocena klientów

Rummikub

Historia gry Rummikub sięga lat czterdziestych XX wieku, kiedy to Efraim Hertzano wpadł na pomysł zastąpienia zwykłych kart do gry kolorowymi płytkami opatrzonymi wartościami od 1 do 13. Wiara we własny pomysł oraz długie godziny spędzone w warsztacie na własnoręcznej produkcji każdego zestawu sprawiły, że już wkrótce kolorowe płytki miały stać się jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych gier towarzyskich na całym świecie.

Dziś gra Rummikub tłumaczona jest na 26 języków i sprzedawana w ponad 50 krajach na całym globie. W wielu spośród nich prężnie funkcjonują ligi Rummikuba organizujące lokalne turnieje. W 1991 roku odbyły się natomiast pierwsze Mistrzostwa Świata Rummikub, które od tamtej pory rozgrywane są regularnie w odstępie 3 lat.

Rummikub – jak grać?

W pudełku z grą Rummikub znajdziemy 106 płytek z liczbami, czyli 8 zestawów od 1 do 13 w czterech kolorach, 2 jokery oraz 4 tabliczki. Na początku gry wszystkie płytki losowo rozkładamy na stole w taki sposób, by nie było widać znajdujących się na nich cyfr. Każdy z graczy losowo wybiera 14 płytek i umieszcza je na swojej tabliczce, jednocześnie chroniąc przed ich podejrzeniem przez innych graczy. W swoim ruchu gracz może dobrać kolejną płytkę lub wyłożyć na stół zestaw składający się minimum z 3 płytek. Zestaw ten może być ciągiem następujących po sobie cyfr w tym samym kolorze lub zbiorem różnokolorowych płytek opatrzonych tą samą cyfrą.

Zestawy, które znajdą się już na stole, mogą być dowolnie modyfikowane przez graczy, łączone, rozłączane a płytki przekładane pomiędzy zestawami. Należy pamiętać tylko o jednej zasadzie – w każdym zestawie muszą znajdować się minimum 3 płytki. Dodatkowej dynamiki dodają płytki jokerów zastępujące dowolną cyfrę i dowolny kolor. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy wyłoży ze swojej tabliczki wszystkie płytki.

Rummikub – nowe tytuły w serii

Przez lata swojej obecności na rynku gra Rummikub doczekała się wielu ciekawych wydań, takich jak wersje podróżne gry, edycja jubileuszowa wydana z okazji 70lecia tytułu oraz wersje tematyczne, takie jak Rummikub Alpine. Na szczególne wyróżnienie z pewnością zasługują natomiast wersje dla dzieci, takie jak Rummikub Junior oraz Mój pierwszy Rummikub, które poza dostarczaniem doskonałej zabawy, wspierają dzieci w nauce liczb, rozwijają umiejętności poznawcze, logiczne myślenie i spostrzegawczość oraz są doskonałym przygotowaniem do rozgrywek w pełną wersję gry.

Sprawdź jakie gry z rodziny Rummikub znajdziesz w naszej ofercie i wybierz z niej najlepsze wersje dla całej rodziny.

więcej

Dowiedz się więcej o grze Rummikub i innych

Wszystkie artykuły