Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Dostępne środki
Wysyłka
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej
Dobry wybór
Stan produktu
Producent
  • więcej
Układ klawiatury
  • więcej
Złącza połączeniowe
  • więcej
Funkcje produktów akcesoryjnych
  • więcej

Klawiatury gamingowe

Na rynku nie brakuje komputerowych urządzeń peryferyjnych przeznaczonych specjalnie dla graczy. Od tradycyjnych wersji tych samych sprzętów odróżnia je nie tylko charakterystyczny design, ale także funkcjonalność oraz parametry techniczne. Jednym z akcesoriów komputerowych jest podświetlana klawiatura gamingowa często wyposażona w dodatkowe przyciski ułatwiające zarządzanie systemem i ustawieniami gry.

Rodzaje klawiatur gamingowych

Najważniejszy podział klawiatur gamingowych dotyczy rodzaju mechanizmu odpowiedzialnego za zapadanie się i odskakiwanie klawiszy po ich naciśnięciu, a także przesyłanie do procesora informacji o podjętym działaniu. Równie powszechne są modele membranowe, nożycowe oraz mechaniczne. Te pierwsze, czyli membranowe, co sugeruje sama nazwa, działają na podstawie umieszczonej pod klawiszami gumowej membrany, która odrzuca przycisk z powrotem. Zaletą takiego rozwiązania jest cicha praca, a za najważniejszą wadę uważa się krótką żywotność.

Na mechanizm krzyżowy składają się dwa elementy z tworzywa sztucznego ułożone w kształt litery X, które napierają na siebie nawzajem, powodując wciskanie i odbijanie klawiszy. W ich przypadku żywotność jest dużo wyższa, niż klawiatur membranowych, przy intensywnym użytkowaniu może jednak dochodzić do wypinania się łączników, a tym samym wypadania często klikanych klawiszy.

Z kolei klawiatura gamingowa mechaniczna opiera swoją pracę o specjalne przełączniki - każdy z nich jest montowany osobno. W przypadku modeli membranowych oraz krzyżowych klawiatury składają się z jednej dużej płachty, do której zostają przymocowane membrany lub „krzyżaki”. Ta cecha sprawia, że mechaniczne klawiatury gamingowe uważane są za najlepsze oraz najbardziej żywotne. W razie uszkodzenia któregoś z przełączników wystarczy wymiana jednego klawisza – bez konieczności kupowania nowej klawiatury. Należy mieć jednak na uwadze, że ten typ mechanizmu jest najgłośniejszy ze wszystkich.

Bezprzewodowa klawiatura gamingowa kontra przewodowa

Początkujący gracze często głowią się, czy lepszym wyborem będzie bezprzewodowa klawiatura gamingowa, czy ta z kablem. Ogromną zaletą bezprzewodowych klawiatur jest fakt, że nie ograniczają ruchów gracza. W ich przypadku znika ryzyko przypadkowego wypięcia kabla podczas bardziej emocjonującej rozgrywki, nie trzeba też martwić się o jego długość. Bardziej zaawansowani gracze wybierają jednak wersję klawiatury z kablem, gdzie nie pojawia się problem spowolnionej komunikacji pomiędzy klawiaturą, a komputerem czy też zaniku sygnału.

Sprawdź również nasz asortyment gamingowych myszy komputerowych oraz zestawów słuchawkowych dla graczy. Wybierz sprzęt dla siebie spośród marek jakich jak Razer, Stell Series, Logitech czy Genesis. Skomponuj swój własny sprzęt gamingowy i baw się dobrze!

więcej