Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Cena
Dostępność
  • więcej
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej
Pojemność (ml/l)
  • więcej

Chemia motoryzacyjna

Samochód jest maszyną, która wymaga wykorzystania odpowiednich środków eksploatacyjnych. Większość z nich mieści się w pojęciu chemia motoryzacyjna, do której zalicza się oleje silnikowe, różne płyny czy produkty do ochrony całego samochodu i do jego czyszczenia.

Jak wybrać olej silnikowy?

Kluczowe znaczenie dla żywotności i prawidłowej pracy silnika samochodowego ma olej. Co pewien czas musi on być wymieniany. Przy wyborze oleju silnikowego do swojego auta trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów tego produktu: klasę lepkości, specyfikację jakościową i zalecenia producenta pojazdu.

Takie produkty są klasyfikowane według klasy SEA na oleje z klasą lepkości od 0 do 60, gdzie 0 oznacza najrzadszy, a 60 – najbardziej gęsty. Na opakowaniu takiego oleju zawsze znajduje się oznaczenie w postaci kombinacji cyfr i litery W, na przykład 10W/40. Rekomendowany typ tego produktu zwykle znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu lub przy silniku na naklejce umieszczanej tam przez mechanika lub serwisanta.

Posiadacze samochodów typu Diesel z filtrem cząstek stałych muszą wybrać oleje wykonane w technologii niskopopiołowej, oznaczane Low SAPS.

Płyny eksploatacyjne do pojazdów mechanicznych

Oprócz olejów silnikowych, samochód do prawidłowego działania potrzebuje i innych środków z kategorii chemii motoryzacyjnej. To między innymi płyny do chłodnicy, oleje przekładniowe do skrzyni biegów czy preparaty do zabezpieczania i smarowania.

Wśród płynów eksploatacyjnych do samochodów szczególnie ważne są płyny hamulcowe, które decydują o poprawności i bezawaryjnym działaniu układu hamulcowego. Dzięki nim po naciśnięciu pedału hamulca pojazd może się niemal natychmiast zatrzymać. Takie płyny wykorzystywane są również w motocyklach. Wybierając je, trzeba zwrócić uwagę, czy spełniają one normy jakości obowiązujące w Polsce oraz jaką mają maksymalną temperaturę wrzenia, która standardowo dla płynu hamulcowego DOT 4 powinna wynosić 230 stopni Celsjusza.

Należy również pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów w spryskiwaczach, ponieważ dzięki nim można utrzymać doskonałą widoczność na drodze, nawet w czasie opadów atmosferycznych. Do nabycia są produkty odpowiednie na zimę lub na pozostałe pory roku.

Utrzymanie czystości silnika i pojazdu

Dobrze naoliwione zawiasy powodują, że drzwi samochodu nie skrzypią – zastosowanie preparatów do czyszczenia silnika i wtryskiwaczy pozwoli profesjonalnie zadbać o te elementy pojazdu. Chemia motoryzacyjna obejmuje wiele produktów umożliwiających utrzymanie auta w odpowiednim stanie, m.in. preparaty do czyszczenia i uszczelniania układu chłodzącego czy układu wydechowego i dolotowego.

Wyposaż swoje auto w podstawowe płyny eksploatacyjne, na czele z odpowiednim dla Twojej jednostki napędowej olejem silnikowym. Wybieraj potrzebne środki do czyszczenia pojazdu i jego części.

więcej