Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Dla kogo
Wiek
Wiek gracza
Liczba graczy
Seria
Dostępność
Ocena
Cena

Gra planszowa Catan

Catan to seria fabularnych gier planszowych i karcianych. Podstawowa wersja – Catan: Osadnicy z Catanu została zaprojektowana przez Niemca Klausa Teubera i wydana w 1995 roku. W Polsce została wprowadzona na rynek w 2005 roku przez wydawnictwo Galakta. Grę przetłumaczono na wiele języków, dzięki czemu stała się popularna na całym świecie. Zwyciężyła w wielu prestiżowych rankingach, uzyskując m.in. tytuł Gry Roku 2005 w Polsce czy Gry Roku 1995 w Niemczech.

Fabuła i zasady gry planszowej Catan

Catan jest grą ekonomiczną, która polega na rozbudowywaniu kolonii na wyspie. Każdy z graczy może tworzyć różne budowle, drogi, osady i miasta. W tym celu musi zdobywać niezbędne zasoby, m.in. drewno, zboże, cegły, żelazo czy owce. Są one przydzielane na podstawie liczby oczek uzyskanych po rzucie kostkami. Istnieje możliwość własnej produkcji surowców oraz poprzez handel wymienny z pozostałymi uczestnikami gry. Jeśli któryś z graczy wyrzuci za pomocą dwóch kostek sumarycznie 7 oczek, wtedy może podkradać zasoby swoim rywalom.

Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza zdobędzie 10 punktów – można je uzyskiwać za każdą utworzoną budowlę, miasta i osady, otrzymane specjalne karty rozwoju, a także osiągnięcia, np. wybudowanie najdłuższej drogi czy stworzenie najliczniejszej armii żołnierzy. Podstawowa wersja gry jest przeznaczona dla 3-4 graczy.

Dodatki do gry Catan: Osadnicy z Catanu

W związku z popularnością Osadników z Catanu powstały nowe gry, oparte na analogicznych zasadach, lecz odrębnej fabule. Gra Catan: Gwiezdni Osadnicy polega na budowaniu portów i statków kosmicznych. W tym celu uczestnicy gry zdobywają złoża różnych minerałów, np. węgla czy żelaza. Inna odrębna gra to Catan: Morskie Legendy, w której gracze budują osady i drogi morskie.

Można także wybierać spośród wielu dodatków i scenariuszy do gry Catan, np. Kupcy i Barbarzyńcy, Miasta i Rycerze, Żeglarze, Najlepsi Przyjaciele, Ropa z Catanu, Polska czy Skarby, Smoki i Odkrywcy. Dodatki wprowadzają nową fabułę, postacie, misje, plansze oraz żetony, a także umożliwiają wzięcie udziału w rywalizacji większej liczbie osób.

Zapoznaj się z naszą ofertą gier oraz dodatków z serii Catan. Zmierz się i rywalizuj ze swoimi znajomymi. Przekonaj się, kto z was najszybciej zbuduje własną kolonię.

więcej

Gra planszowa Catan – najczęściej zadawane pytania