Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Wysyłka
Sprzedawca
Marka
  • więcej
Otwór centralny felgi
Rozstaw śrub felgi
  • więcej
Średnica felgi
Szerokość felgi
Odsadzenie ET felgi

Felgi stalowe

Felgi są ważnym elementem konstrukcji pojazdu, integralną częścią kół. Mają wpływ na właściwości trakcyjne samochodu. To one odbierają wstrząsy, mogą oddziaływać na wyższy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Felgi stalowe łatwiej się naprawia i są tańsze od alufelg. Przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na ich cechy szczególne oraz na to, by pasowały do opony.

Dobór felg stalowych

Szukając felg stalowych właściwych dla danego modelu samochodu, trzeba uwzględnić ich rozmiar, liczbę i rozstaw śrub mocujących, profil kołnierza oraz średnicę otworu centrującego i odsadzenia.

Rozmiar felgi

Parametry danego pojazdu, jego marka, model, rocznik, a nawet typ i wersja silnikowa, mają wpływ na zalecany przez producenta rodzaj i rozmiar felgi stalowej. Pod uwagę bierze się dwa wymiary: średnicę felgi podawaną w calach, którą dopasowuje się do rozmiarów kół, a także jej szerokość.

Koła w rozmiarze np. 16 cali muszą być osadzone na feldze stalowej o średnicy 16 cali. Natomiast szerokość takiej felgi nie powinna być za mała, ponieważ grozi to szybszym zużyciem tarczy hamulcowej.

Pozostałe parametry doboru felgi stalowej

Ważną sprawą przy wyborze takich produktów jest dopasowanie obręczy stalowej do piasty pojazdu. W sprzedaży są felgi o rozstawie śrub 5x112 czy 5x120. Oznacza to, że obręcz ma 5 otworów montażowych, które zostały opisane na okręgu o średnicy 112 bądź 120 mm.

Profil kołnierza felgi jest oznaczany symbolami literowymi. Do samochodów osobowych są przystosowane obręcze z symbolem J, a do aut terenowych 4x4 – JJ.

Średnica otworu centrującego nie może być za mała. Jeśli natomiast okaże się za duża względem kołnierza piasty koła, można ją skorygować z wykorzystaniem pierścieni.

Odsadzenie, inaczej parametr ET, informuje o odległości między płaszczyzną montażową felgi a osią jej symetrii.

Dlaczego warto wybrać felgi stalowe?

Głównym atutem felg stalowych, zwłaszcza w porównaniu do aluminiowych, jest to, że łatwiej się je naprawia. Ich regeneracja daje zadowalające rezultaty, dlatego nawet jeśli na tych elementach pojazdu pojawią się jakieś ubytki, nie trzeba ich od razu wymieniać na nowe.

Felgi wykazują odporność na trudne warunki otoczenia i uszkodzenia mechaniczne. Nawet najechanie czy uderzenie o przeszkodę, w postaci wysokiego krawężnika, nie powinno ich zniszczyć. Dodatkowo, wcale nie są one ciężkie, co oddziałuje pozytywnie na zawieszenie. Nie ma też problemu z ich czyszczeniem.

Zastanów się zatem, czy nie wybrać felg stalowych, w odpowiednim rozmiarze, z otworami wentylacyjnymi, które będą doskonale sprawdzać się nawet w trudnych warunkach eksploatacji. Wybierz takie, które zaleca producent Twojego samochodu.

więcej