Sprawdź popularne serie książek fantasy:
Literaci kolejnych pokoleń wykazali się ogromną wyobraźnią, kreując rzeczywistość równoległą do naszej. Odrywali się od szarości dnia codziennego po to, by pokazać nam najdalsze zakamarki swoich wizji z marzeń i snów. Zaowocowało to szeroką gamą książek fantasy. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Zobacz, z jakich nurtów fantastyki możesz wybierać książki, które pozwolą Ci poznać zupełnie inny świat, gdzie elfy, skrzaty, różnego rodzaju stwory i bestie współistnieją z gatunkiem ludzkim i nie tylko.
Fantastyka i książki fantastyczne są gatunkiem literackim, w którym od lat specjalizuje się wielu autorów – polskich i zagranicznych. Dzięki temu możesz wybierać spośród wielu różnorodnych propozycji. Fantasy to szeroki kierunek literatury fantastycznej. Książki fantasy opowiadają o bohaterach, którzy ratują świat, ale żeby przeciwstawić się złym mocom, sięgają po siły nadprzyrodzone. W fabule książek fantasy nie brakuje czarodziejów, wiedźm, smoków, gnomów, olbrzymów czy krasnoludków, i to niekoniecznie tych z baśni o Królewnie Śnieżce.
Wśród książek fantastycznych znajdziesz horrory, science-fiction, czyli naukowo‑fantastyczne, czy pozycje zaliczane do literatury grozy. Klasyczne powieści grozy dla wielu czytelników są znakomitą rozrywką. Jeśli i Ty lubisz się bać podczas czytania, sięgnij po książki horrory. Polskie powieści z tej kategorii zrobią na Tobie wrażenie, ale do wyboru masz również wielu autorów zagranicznych.
Klasyką literatury fantastycznej jest już seria J. R. R. Tolkiena – książki: „Hobbit”, „Władca Pierścieni” i „Silmarillion”. Niekwestionowanym mistrzem literatury grozy pozostaje zaś Stephen King (autor m.in. Lśnienia). Jego „Mroczna Wieża” obejmująca 7 tomów znakomitych horrorów uruchomi Twoją wyobraźnię i wciągnie Cię bez reszty.
Jaka jest najlepsza książka fantasy dostępna obecnie na rynku? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Szukaj takich książek fantastycznych czy pozycji z zakresu literatury science-fiction, które najbardziej będą odpowiadać Twoim gustom literackim. Wybierz „Pieśń Lodu i Ognia” George R.R. Martina, cykl fantastyczny, na podstawie którego powstał znakomity serial „Gra o Tron”. Możesz też pozostać wiernym polskim książkom fantasy i postawić na cykl „Wiedźmin” napisany przez Andrzeja Sapkowskiego. Popularną serią literatury science-fiction są „Gwiezdne wojny” – „Star Wars”. Fantastycznym cyklem „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta nie pogardzi żaden miłośnik fantastyki. To swoista satyra na naszą codzienność, która liczy aż 40 tomów.
Książki z tej kategorii mogą świetnie sprawdzić się jako prezent dla chłopaka.
Literatura fantastyka - najczęściej zadawane pytania
Ogólna definicja fantastyki mówi, że to gatunek literacki, filmowy, gamingowy oraz malarski, który opiera się na tworzeniu nowego, nieistniejącego w rzeczywistości świata – lub wprowadzania do tego prawdziwego elementów wymyślonych przez autora. W praktyce oznacza to, że fantastyka w literaturze daje pisarzom całkowitą dowolność treści, fabuły oraz kreacji bohaterów i tego, co ich otacza. Mogą nadać ludzkim postaciom magicznych mocy, zwierzętom umiejętności mówienia, tworzyć hybrydy jednych i drugich – i tak dalej.
Nazwa tego gatunku jest często używana naprzemiennie z „fantasy”. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie książki fantasy są fantastyką, zaś nie każda fantastyka jest fantasy. Ten drugi stanowi jej podgatunek i opiera się przede wszystkim na osadzeniu bohaterów oraz fabuły w świecie pełnym magii, a także zdolności nadprzyrodzonych. Fantastyka nie musi być magiczna, może bowiem opierać się też na bardzo zaawansowanych technologiach, czyli przedstawiać świat przyszłości. W tym przypadku mowa o drugim jej podgatunku: science-fiction.
Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych tytułów, można poczuć się przytłoczonym, szukając idealnej książki. Fantastyka to bardzo szeroki gatunek, w którym spotkać można mityczne stworzenia takie jak trolle czy wampiry, ale też ożywione pojazdy, stwory z innej planety i całkiem nową rasę. W pierwszej kolejności warto więc wziąć pod uwagę wiek czytelnika, dla którego będzie kupowana książka. Fantastyka dla dzieci znacznie różni się od tej kierowanej do dorosłych.
Fantastyka dla młodzieży to jeden z gatunków najchętniej wybieranych przez nastolatków, nic zatem dziwnego, że wciąż przybywa książek z tej kategorii. My polecamy między innymi twórczość Cassandry Clare, w tym kultową już serię 6 powieści o zbiorczej nazwie „Dary Anioła”. Opowiada o życiu Nocnych Łowców, którzy chronią świat przed demonami.
Dobrym wyborem będzie także cykl powieści kryminalno-fantastycznych „Riverdale” Micola Ostow na podstawie popularnego wśród nastolatków serialu Netfliksa o tym samym tytule. Pierwszy tom jest prequelem tej chętnie oglądanej produkcji.
Fantastyka dla dzieci to przede wszystkim książki fantasy – pełne baśniowych stworów i magicznych mocy, zwykle pouczających. Na wyróżnienie zasługuje seria „Dziedzictwo” Christophera Paoliniego opowiadająca o świecie pełnym smoków, krasnoludów i bohaterskich bitew. Nad pierwszą częścią („Eragon”) autor zaczął pracować, mając zaledwie 15 lat! Powieści sprawdzą się dla dzieci powyżej 10 roku życia.
Młodszych podopiecznych zachwyci bajkowy świat i odważne przygody niewielkiego Bilbo Bagginsa z książki „Hobbit” J. R. R. Tolkiena, by za kilka lat bez granic pochłonął ich słynny „Władca Pierścieni” tego samego autora.
Propozycje dla dorosłych czytelników otwiera fantastyka polska, która zdobyła sławę na całym świecie, doczekała się adaptacji w postaci bestsellerowej serii gier oraz serialu Netfliksa. Mowa oczywiście o serii „Wiedźmin” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego opowiadającej o przygodach odpłatnych zabójców potworów. Równie kultowy jest cykl powieści „Mroczna Wieża” Stephena Kinga, który sam autor uważa za swoje magnum opus, wyróżniający się wieloma gatunkami. To połączenie fantasy z westernem, thrillerem oraz fantastyką naukową.
Nie sposób nie wspomnieć o ogromnej kolekcji książek satyrycznych autorstwa Terry’ego Pratchetta – „Świat Dysku”, który liczy aż 40 tomów. Akcja powieści toczy się w świecie w kształcie dysku utrzymującym się na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie wielkiego żółwia. Seria to swoista parodia fantastyki, która w przyjemny sposób obśmiewa różne elementy prawdziwego świata.
Poza wymienionymi wyżej kultowymi już seriami książek fantastycznych warto przyjrzeć się bliżej powieściom z cyklu „Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina. To fantastyka dla dorosłych, na podstawie której powstał jeden z najchętniej oglądanych oraz najbardziej nagradzanych seriali na świecie – Gra o Tron.
Poczytna fantastyka młodzieżowa to z całą pewnością „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, seria, która obudziła ogrom emocji. Opowiada o dystopijnym świecie, w którym walka o przetrwanie przeplata się z siłą przyjaźni, miłości oraz więzi rodzinnych. Trylogia szybko stała się jednym z najważniejszych literackich cyklów fantastycznych dla młodzieży.
Wśród najpopularniejszych serii tego gatunku nie można ominąć przygód Harry’ego Pottera napisanych przez J. K. Rowling. Ten cykl książek fantasy dla dzieci i młodzieży sprzedał się w ponad 500 mln egzemplarzy, doczekał uwielbianej na całym świecie adaptacji filmowej – oraz jednego z największych fandomów.