W kategorii tabletów możemy znaleźć m.in. tablety graficzne z panelami obsługiwanymi dedykowanymi piórami oraz urządzenia z ekranami dotykowymi będące pomostem między smartfonami i laptopami. W naszym asortymencie znajdują się sprzęty mobilne oraz robocze peryferia komputerowe takich marek, jak m.in. Samsung, Strado, Apple, Lenovo, Huion czy Wacom.
Mobilność jest jedną z zalet tabletów korzystających z ekranów dotykowych. Urządzenia tego typu posiadają wyświetlacze o przekątnych zazwyczaj w granicach od 7 do 11 cali, ale także występują większe modele z ekranami o przekątnej nawet kilkunastu cali. Ekrany tabletów cechują się rozdzielczością obrazu od 1024x600 pikseli do nawet 4K. Niektóre modele pozwalają na obsługę dedykowanym rysikiem.
Za wydajność tabletu odpowiada procesor oraz pamięć RAM. W podstawowych modelach można znaleźć 1 GB RAM'u, zaś w topowych urządzeniach wartość ta może osiągać nawet 64 GB. W zależności od potrzeb można sięgnąć po tablety z pamięcią wewnętrzną o pojemności od 3 GB do nawet 512 GB. Część modeli posiada czytniki kart microSD, co pozwala poszerzyć pamięć przeznaczoną na dane.
Tablety jako urządzenia mobilne wykorzystują baterie, których pojemność jest podawana w mAh (miliamperogodzinach). Im wyższa wartość, tym akumulator zapewnia dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Producenci oprócz uniwersalnych urządzeń przygotowują także dedykowane sprzęty, jak tablety dla dzieci, tablety dla grafików czy tablety z klawiaturą.
Wśród tabletów graficznych rozróżnia się urządzenia z ekranem i bez niego. W obu przypadkach do użytkowania jest potrzebne specjalne pióro, które różni się od klasycznego rysika do tabletów poziomem nacisku. Im wyższa wartość poziomu nacisku tym urządzenie pracuje precyzyjniej. Tablet do rysowania posiadający własny ekran może mieć rozmiar nawet 32 cali i w takim wypadku jest on już przygotowany do samodzielnej pracy. Tablety dla grafików bez ekranów są akcesoriami, które podłącza się do innych urządzeń z wyświetlaczami. Rozdzielczość tabletów graficznych określa się jednostką lpi oznaczającą ilość linii na cal.
Sprawdź naszą ofertę tabletów, porównaj je i wybierz model dostosowany do swoich potrzeb.
Tablety – najczęściej zadawane pytania
Tablety graficzne dzielą się na modele wymagające zewnętrznych ekranów do współpracy oraz wyposażone we własne wyświetlacze. W dużej mierze dobór modelu można uwarunkować własnymi preferencjami pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. W przypadku tabletów LCD z własnymi wyświetlaczami jedną z istotnych kwestii jest wielkość oraz rozdzielczość ekranów. Takie tablety mogą mieć rozmiary nawet 32 cali, a im większa rozdzielczość tym precyzyjniejsze projekty można wykonać. Niektóre modele są samodzielnymi stacjami roboczymi z własnym oprogramowaniem, co przekłada się m.in. na wygodę użytkowania.
W przypadku tabletów bez ekranów istotną kwestią jest dopasowanie wielkości i proporcji przestrzeni roboczej urządzenia do monitora, z jakim ma współpracować. Zakłada się, że im większy ekran tym większy model tabletu powinien być wykorzystywany do komfortowej i precyzyjnej pracy. Wśród istotnych parametrów znajduje się próbkowanie oznaczające prędkość odczytu rysika. Szczególnie dla osób rysujących i malujących za pomocą tabletu powinien on mieć, jak największą wartość. Za standardową wartość uznaje się 200 pps.
Nie bez znaczenia będzie także dobór modelu z odpowiednim rysikiem. Takie parametry, jak czułość nacisku, rozpoznawanie kątów nachylenia czy wysokość odczytu piórka określają zakres możliwości rysika. W przypadku pracy z zaawansowanymi grafikami rysik powinien się cechować przynajmniej 2048 poziomami nacisku, ale już w mniej zaawansowanych tabletach można znaleźć rysiki o nawet dwukrotnie wyższej wartości tego parametru.
Część producentów przygotowuje specjalne wersje swoich tabletów przeznaczone dla najmłodszych użytkowników. Tablet dla dziecka nie musi być wysoce wydajny ani duży. Ze względu na małe ręce dzieci dobrze spisują się urządzenia z ekranami o przekątnej 7-8 cali. W modelach przeznaczonych do zadań edukacyjnych rozdzielczość ekranu może mieć niższą wartość. Natomiast w przypadku tabletów o przeznaczeniu multimedialnym warto szukać urządzeń z ekranami o rozdzielczości przynajmniej 720p.
Wydajność tabletu dla dzieci nie musi być tak wysoka, jak w przypadku multimedialnych urządzeń dla dorosłych. W związku z tym nierzadko takie urządzenia posiadają 1 lub 2 GB pamięci RAM. Dużą zaletą tabletów dziecięcych są systemy operacyjne z przygotowanym uproszczonym interfejsem i dedykowanymi aplikacjami dla najmłodszych. Wybierając tablet dla dziecka warto zwrócić uwagę na ochronę urządzenia. Część modeli tego typu cechuje się dodatkowymi osłonami obudowy zabezpieczającymi przed upadkami. Nie bez znaczenia może być także ewentualna odporność na zalanie. W przypadku pozostałych parametrów, jak moduły łączności, aparaty, czy pojemność pamięci należy je dobrać do konkretnych zadań tabletu.
Tablet może pełnić rolę routera Wi-Fi, ale warunkiem jest obecność modułu WiFi oraz modemu łączności sieciowej (np. 4G lub 5G). Współczesne systemy operacyjne posiadają odpowiednie ustawienia umożliwiające stworzenie punktów Hotspot. W ten sposób zewnętrzne urządzenia mogą się podłączyć do utworzonej na tablecie sieci.
Systemy umożliwiają nie tylko stworzenie Hotspotu Wi-Fi, ale także dają opcje jego zabezpieczenia. W zależności od modeli można ustanowić hasła dostępu lub szyfrować połączenia. Systemy Android i iOS we współczesnych wersjach posiadają dedykowane ustawienia dla tych funkcji. Pierwsze edycje systemów wymagały dodatkowego oprogramowania.
Tablety graficzne dzielą się na modele współpracujące z komputerami oraz będące samodzielnymi stacjami roboczymi. W tym drugim przypadku mowa o tabletach z ekranami, które posiadają własny system operacyjny oraz podzespoły zbliżone do mobilnych komputerów. Taki tablet pozwala na wykonywanie kompleksowej pracy bez wykorzystania urządzeń zewnętrznych.
Tablety pozbawione ekranów oraz niektóre modele z wyświetlaczami LCD wymagają podłączenia do komputera. W takim wypadku tablet pełni rolę jedynie przestrzeni roboczej, a cała praca zostaje zapisana i obsłużona przez oprogramowanie zainstalowane na komputerze.
Ciężko określić uniwersalny tablet do drona. Wybierając odpowiedni model należy sprawdzić, jakie mocowanie znajduje się na kontrolerze. W specyfikacji urządzenia będzie określona maksymalna wielkość ekranu tabletu lub smartfona. Kolejną kwestią pozostaje system zgodny z aplikacją sterującą dronem. Zazwyczaj aplikacje posiadają opis wymaganych systemów, a nierzadko także ich twórcy podają listę kompatybilnych tabletów. W ten sposób należy wybrać konkretny model.
Biorąc pod uwagę środowisko pracy drona są dwa parametry, na które warto zwrócić uwagę wybierając konkretny tablet. Możliwie najwyższa jasność ekranu oraz matowa matryca pozwolą na komfortowe korzystanie z urządzenia podczas słonecznej pogody.