Dyski wewnętrzne SSD to nowoczesna odpowiedź na tradycyjne dyski HDD. Są zdecydowanie mniejsze, w związku z czym można się z nimi często spotkać w laptopach. Modele SSD różni nie tylko rozmiar, ale także wydajność, znacznie zwiększona w stosunku do dysków talerzowych. W naszym asortymencie dostępny jest szeroki wybór pojemnych modeli, od 1 GB po dyski SSD wewnętrzne 4 TB.
Dyski SSD 120 - 240 GB polecane są użytkownikom biurowym oraz miłośnikom mniej zaawansowanych typów gier. Polecamy producentów dysków najchętniej wybieranych i dobrze ocenianych przez dotychczasowych użytkowników. To między innymi GoodRam, PNY oraz cieszące się świetną opinią Kingston i Adata.
Bardziej zaawansowani konsumenci stawiają zwykle na dyski SSD 480 - 512 GB. Taka pojemność umożliwia instalację nowszych gier niż dyski 120-240 GB oraz przechowywanie dużej liczby plików. Taki model posłuży zatem graczom, którzy nie potrzebują dostępu do rozbudowanej biblioteki gamingowej oraz początkującym grafikom czy też programistom Może również być solidną podstawą do rozbudowywania pojemności dyskiem zewnętrznym.
W naszej ofercie znajdują się dyski SSD 480 GB i więcej, najnowszej generacji, wykorzystujące magistralę SATA III, która zapewnia maksymalną przepustowość do 6 Gbit/s. To np. modele marek: Adata, GoodRam, Kingston oraz Silicon Power.
Dyski wewnętrzne SSD, których pojemność przekracza 1 TB, zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. Nie wymagają rozbudowywania pojemności poprzez podpięcie modeli zewnętrznych (choć oczywiście jest to możliwe), nie tylko bowiem pomieszczą najbardziej wymagające gry, ale też zostawią trochę dodatkowego miejsca. A potrzeby są wysokie: dla przykładu, Call of Duty: Warzone po premierze i paru aktualizacjach, zanim deweloperzy zajęli się kompresją plików, ważyło ponad 250 GB.
Dysk SSD 4 TB wewnętrzny, czy nawet 8 TB, to już prawdziwy „mocarz”. Z takim modelem przez długi czas nie będzie konieczne dalsze rozbudowywanie pojemności sprzętu. U nas dostępne są między innymi 1., 2., 4. oraz 8. TB dyski PNY, GoodRam, Adata, Samsung oraz Crucial.
Składając własny komputer, pamiętaj, by dopasować dysk SSD do płyty głównej. Sprawdź naszą bogatą ofertę płyt kompatybilnych z procesorami AMD oraz Intel i skomponuj swój zestaw.
Wewnętrzne dyski SSD - najczęściej zadawane pytania
Dobrze dobrany dysk wewnętrzny SSD może posłużyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Dlatego przy zakupie warto wczytać się w jego parametry i zweryfikować poniższe dane:
Dyski SSD wewnętrzne podłącza się do płyty głównej, bardzo ważna jest więc kompatybilność tych podzespołów, czyli dostępność tego samego złącza. Sama instalacja tej części nie jest bardzo skomplikowana – zarówno w przypadku laptopa, jak i PC należy zacząć od wyłączenia sprzętu i odpięcia od prądu.
Następnie trzeba zdjąć obudowę (w przypadku laptopów trzeba uważać na tasiemki touchpada oraz klawiatury) i namierzyć płytę główną. Pozostaje już tylko wpięcie dysku – w przypadku złącza SATA należy podpiąć przewód do płyty oraz dysku, z kolei przy M.2 – wsunąć dysk do slotu M.2 oraz przykręcić kołek montażowy.
Dyski SSD dzieli się ze względu na pojemność, format, interfejs oraz typ pamięci. W przypadku tej pierwszej mogą być dostępne modele od zaledwie 1 GB do 1 TB, a nawet 4 TB. Format dotyczy fizycznego rozmiaru kostki – będzie mieć 1,8 albo 2,5 cala. Najbardziej kompaktowe dyski są częstym wyborem w niewielkich i bardzo cienkich laptopach.
Z kolei interfejs dotyczy rodzaju złącza: SATA, M.2 lub NVMe. Pozostaje jeszcze sam typ pamięci; pod tym względem wyróżnia się dyski MLC, TLC oraz SLC. Pierwszy zapisuje 2 bity w jednej komórce i wykazuje wysoką żywotność, TLC zapisuje do 3 bitów, przy czym jest najwolniejszy i najmniej trwały ze wszystkich, a SLC zapisuje 1 bit na komórkę i zapewnia najlepszą prędkość zapisu oraz żywotność.