Czytniki ebooków cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko ze względu na to, że pozwalają cieszyć się ulubioną lekturą, a do tego są poręczne, wygodne, lekkie i łatwo zabrać je ze sobą. Czytniki ebooków sprawdzą się podczas podróży, wieczornej lektury czy wszędzie tam, gdzie można wykorzystać chwilę przerwy na czytanie. Wystarczy pobrać wybraną książkę na czytnik, by po chwili móc rozpocząć lekturę.
Czytnik nie męczy wzroku
Czytniki ebooków są bardzo wygodne w użyciu. Podczas korzystania z nich, nie trzeba martwić się o zmęczenie oczu, nawet po długiej lektrurze. Podświetlenie zostało tak zaprojektowane, by nie wpływać negatywnie na wzrok. Co więcej, na czytnikach ebooków czyta się zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnej książki. Nie zajmują wiele miejsca, są lekkie. Możemy je zabrać zawsze ze sobą, by mieć pod ręką ulubione dzieła. Do wyboru są czytniki z różną wielkością wbudowanej pamięci.
Wystarczy wybrać idealną opcję dla siebie, zamówić czytnik i cieszyć się z korzyści płynących z e-czytania. Mały i poręczny czytnik ebooków to dobry pomysł np. na prezent na Dzień Kobiet. Sprawdź sam!
Czytniki – najczęściej zadawane pytania
Tablet i czytnik są przeznaczone do innych zadań, dlatego wybór warto uzależnić od sposobu wykorzystywania sprzętu. Zarówno tablet, jak i czytnik ebooków to poręczne urządzenia mobilne, na których można czytać ebooki, czyli książki w wersji elektronicznej. Jedna z głównych różnic pomiędzy nimi wiąże się z rodzajem wyświetlacza. Tablety są wyposażone w ekran LCD, podczas gdy czytniki ebooków najczęściej w wyświetlacz E-Ink. Ekran w tablecie jest większy – może mieć nawet kilkanaście cali, podczas gdy przekątna wyświetlacza w czytnikach ebooków najczęściej wynosi 6 cali. W związku z tym czytnik to urządzenie lżejsze i bardziej poręczne – zwykle waży około 150 gramów i ma wymiary 161,3 x 108 x 8 mm.
Ekran E-Ink jest inaczej nazywany elektronicznym papierem. Można powiedzieć, że imituje zwykłą kartkę papieru, dzięki czemu podczas czytania oczy mniej się męczą niż podczas wpatrywania się w ekran LCD. Dodatkowo nie zachodzi efekt odbijania światła, co umożliwia komfortową lekturę w słoneczne dni – nawet w pełnym słońcu. Można wygodnie czytać po zmroku dzięki funkcji podświetlenia ekranu. Niektóre modele czytników ebooków są także wyposażone w przyciski do zmiany stron. Główną funkcją czytnika jest wyświetlanie tekstu, co wiąże się z niskim zużyciem energii. Przewaga tego typu urządzeń nad tabletami wiąże się więc z dłuższym czasem działania baterii – nawet kilkadziesiąt godzin.
Tablet jest urządzeniem bardziej uniwersalnym niż czytnik ebooków. Umożliwia nie tylko czytanie e-książek, lecz także przeglądanie internetu i korzystanie z wielu aplikacji. Znajduje się w nim również więcej pamięci do zapisywania plików (w czytnikach najczęściej 8 GB, a tabletach nawet 512 GB), a także wejście słuchawkowe i USB. Lekturę mogą jednak zakłócać pojawiające się na ekranie powiadomienia z działających w tle komunikatorów i innych aplikacji.
Czytniki ebooków są przystosowane głównie do czytania dokumentów tekstowych w formacie epub i mobi. Wczytywanie innych rodzajów plików też jest możliwe. Jednak z uwagi na niedużą wielkość wyświetlacza, zwykle 6 cali, czytanie może być mało komfortowe. Jest to związane zwłaszcza z małym rozmiarem czcionki, której powiększanie poprzez przesuwanie palcem po ekranie bywa czasochłonne i irytujące.
Rozwiązaniem problemu zbyt małej czcionki w dokumencie pdf może być czytanie w trybie kolumnowym. Tekst jest w tym przypadku rozmieszczony w kilku kolumnach, podobnie jak w czasopismach. Po kliknięciu w wybraną kolumnę, wyświetla się ona na całej szerokości ekranu. Dzięki temu czcionka jest znacznie większa i czytanie staje się łatwiejsze. Funkcja ta będzie przydatna zwłaszcza w przypadku czytników z nieco większym wyświetlaczem niż standardowe 6 cali.
Można również skorzystać z trybu reflow, który polega na przekształceniu pliku pdf do postaci liniowej. Rozwiązanie to zwiększa czytelność dokumentu – pod warunkiem, że nie znajduje się w nim wiele dodatkowych elementów, np. tabele, wykresy, ilustracje, zdjęcia czy infografiki. Alternatywną metodą jest konwersja pliku pdf na format mobi lub epub za pomocą zewnętrznego programu.
Czytanie e-książek na czytnikach męczy oczy podobnie jak lektura papierowej publikacji. Jednak porównując do czytania na tablecie - czytniki psują wzrok w znacznie mniejszym stopniu niż tablety czy inny sprzęt elektroniczny z wyświetlaczem LCD. Można bez obaw czytać zarówno w naturalnym świetle, jak i po zmroku – dzięki podświetleniu ekranu. Niektóre modele są także wyposażone w funkcję regulowania intensywności oświetlenia oraz barwy światła. Aby czytanie za pomocą czytnika ebooków było bezpieczne dla wzroku, warto pamiętać o regularnych przerwach (co najmniej 5 minut po każdej godzinie) podczas czytania. Długi czas wpatrywania się w ekran z bliskiej odległości (kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów) może zwiększać ryzyko krótkowzroczności.
Wiele nowych modeli czytników ebooków zostało wyposażonych w funkcję odtwarzania plików audio. Nie zawsze jest jednak możliwość wgrania własnych książek audio – np. na czytnikach Kindle można słuchać wyłącznie audiobooków ze sklepu Amazon.