Smartwatche - najczęściej zadawane pytania
Odpowiedzi na powyższe pytanie należy szukać już w samej nazwie tego niewielkiego, a przy tym szalenie modnego i praktycznego urządzenia. Jej polskie tłumaczenie (z języka angielskiego) to „inteligentny zegarek” – i właśnie tym jest ten popularny gadżet. Jego „inteligencja” odnosi się przede wszystkim do funkcjonalności - smartwatche nie są bowiem przeznaczone jedynie do mierzenia czasu.
Zależnie od modelu, mogą również sprawdzać ciśnienie, poziom natlenienia krwi czy liczbę kroków, a także monitorować cykl miesiączkowy, jakość snu oraz poziom stresu. Wersje sportowe są także wyposażane w liczne tryby treningowe, dzięki czemu mogą pełnić funkcję twojego osobistego trenera. W urządzeniach tego typu nie brakuje także takich funkcji, jak mierzenie czasu ćwiczeń czy liczby spalonych kalorii.
Smartwatche, zamiast klasycznej tarczy analogowej, są wyposażone w elektroniczny wyświetlacz. Za obsługę urządzenia odpowiada system operacyjny – wśród najpopularniejszych można wymienić Androida (Wear OS), iOS’a (Watch OS) oraz Tizena (system opracowany przez markę Samsung).
Na podstawie wszystkich powyższych informacji nietrudno o wrażenie, że inteligentne zegarki są miniaturową wersją smartfonów - i rzeczywiście tak jest. Najlepsze modele umożliwiają bowiem odbieranie powiadomień ze sparowanego z nimi telefonu, a także odczytywanie SMS-ów, odpisywanie na nie oraz wykonywanie połączeń.
Kupując smartwatcha, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na system operacyjny zegarka – powinien być kompatybilny z systemem smartfona, z którym zostanie sparowany. Część modeli umożliwia bezproblemowe połączenie zarówno z telefonami z systemem Android, jak i iOS - to przede wszystkim smartwatche pracujące na Androidzie albo Tizenie. Są jednak i takie zegarki, które nawiążą współpracę tylko z konkretnym smartfonem. Mowa przede wszystkim o urządzeniach marki Apple, które połączą się wyłącznie z iPhonami.
Kolejną istotną kwestią jest wytrzymałość baterii. Oczywiście im więcej godzin zegarek będzie pracował na jednym ładowaniu, tym lepiej dla użytkownika – wówczas rzadziej musi go podłączać do prądu. Zdecydowana większość urządzeń wytrzymuje jednak co najmniej kilka dni, a w trybie czuwania mogą pozostawać naładowane nawet przez dwa tygodnie.
O czym jeszcze warto pamiętać? Z pewnością o rozmiarze wyświetlacza. Ten nie zawsze jest tożsamy z wymiarami koperty, starsze zegarki miewają bowiem spore ramki. Im więcej cali, tym łatwiej będzie pisać wiadomości czy sprawdzać powiadomienia lub poruszać się po menu.
Polecamy również zweryfikowanie, z jakiego materiału został wykonany smartwatch. Opaska może być silikonowa (trwała i wodoodporna), skórzana (nawiązująca do klasycznych modeli analogowych) lub metalowa (bardzo wytrzymała i elegancka), w wielu wersjach kolorystycznych. Zarówno smartwatche damskie, jak i męskie umożliwiają często wymienianie pasków. Tył koperty to zwykle stal szlachetna albo tworzywo sztuczne, z kolei wśród wyświetlaczy masz do wyboru – podobnie jak w smartfonach - LCD, OLED, Amoled oraz Super Amoled.
Ostatnia, bardzo ważna kwestia to oczywiście dostępne funkcje. Warto zastanowić się, jakie ma się oczekiwania względem inteligentnego zegarka. Jeśli smartwatch ma pełnić rolę mini smartfona, to dobrze, by umożliwiał odbieranie połączeń oraz odpowiadanie na wiadomości, a także sprawdzanie powiadomień z aplikacji nawet wtedy, gdy jesteś w ruchu (np. uprawiasz jogging). Wielu osobom przyda się także opcja sterowania aparatem w telefonie czy sprawdzania pogody na nadgarstku. Sportowcy powinni z kolei zwrócić uwagę na rodzaj funkcji treningowych: dostępność pulsometra, krokomierza, monitora spalania kcal czy jakości snu oraz poziomu stresu. Panie mogą dodatkowo zdecydować się na zegarek, który śledzi cykl miesiączkowy.
Smartwatche dla dzieci to nie tylko modny gadżet oraz „przedłużenie” smartfona, ale przede wszystkim niepozorne urządzenie, które może wspomóc rodziców w sprawowaniu opieki nad pociechą. Żeby tak było, warto zwrócić uwagę na to, w jakie funkcje został wyposażony zegarek. Poza tym, że modele dziecięce mają mniejszy obwód paska i design odpowiadający upodobaniom najmłodszych (np. zdobienie uroczymi gwiazdkami czy postaciami z kreskówek), to mogą oferować takie wyposażenie, jak nadajnik GPS. Dzięki niemu opiekun zyskuje możliwość podglądu miejsca, w którym znajduje się dziecko.
W praktyce GPS pozwala np. na określenie bezpiecznych stref, w jakich maluch może się znajdować – i to o określonej porze dnia. To tak zwane geoogrodzenie. Dzięki niemu rodzic otrzyma powiadomienie na swój telefon (z powiązaną aplikacją mobilną), gdy dziecko zamiast być w szkole uda się np. do kolegi, a przede wszystkim – jeśli będzie w niebezpieczeństwie, przebywając na nieznanym terenie.
Możliwe jest też włączenie podsłuchu, a nawet podglądu na okolicę, co przyda się w sytuacji podejrzenia, że maluchowi może zagrażać coś – lub ktoś. Idealne uzupełnienie takiej funkcji stanowi przycisk SOS – za jego pomocą dziecko szybko wyśle opiekunowi powiadomienie o tym, że jest w niebezpieczeństwie.
Wybierając smartwatch dla dziecka, warto jednak pamiętać również o jego oczekiwaniach względem urządzenia. Zegarek może np. umożliwiać instalowanie gier albo robienie zdjęć, stając się dla malucha kolejnym atrakcyjnym gadżetem.