Oczyszczacz powietrza to przenośne urządzenie filtrujące powietrze w pomieszczeniu i eliminujące z niego różnego rodzaju zanieczyszczenia takie, jak wirusy, bakterie, kurz, pyłki, alergeny, smog oraz nieprzyjemne zapachy. Zwykle charakteryzuje się eleganckim i nowoczesnym wyglądem, który łatwo wpasowuje się w wystrój wnętrza. Oczyszczacze powietrza stosowane są w domach i mieszkaniach, a także w pomieszczeniach użytku publicznego takich, jak biura, siłownie, restauracje czy sklepy.
Oczyszczacz powietrza za pomocą wentylatorów zasysa zanieczyszczone powietrze i przepuszcza je przez system specjalnych filtrów, po czym z powrotem oddaje oczyszczone powietrze do pomieszczenia. W większości popularnych modeli stosowane są 3 rodzaje filtrów: wstępny, węglowy i filtr HEPA. Każdy z nich ma nieco inną funkcję. Filtr wstępny zatrzymuje największe cząstki zanieczyszczeń o wielkości powyżej 5 mikrometrów takie, jak kurz, sierść zwierząt, włosy, czy pyłki. Filtr węglowy nasycony węglem aktywnym skutecznie oczyszcza powietrze z gazów, zapachów i innych związków lotnych. Filtr HEPA odpowiedzialny jest za usunięcie z pomieszczenia pyłu, kurzu, dymu i alergenów niewidocznych dla oka i cechuje się wydajnością na poziomie 99% lub wyższą.
Producenci oferują różne rodzaje oczyszczaczy powietrza. Standardowy oczyszczacz wyposażony w system filtrów ma za zadanie usuwać zanieczyszczenia z powietrza. Niektóre urządzenia posiadają także dodatkowe przydatne funkcje takie, jak np. nawilżanie powietrza. Oczyszczacze z nawilżaczem zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przydaje się zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy suche powietrze może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości w postaci kaszlu, wysuszonych śluzówek, czy problemów ze snem. Z kolei oczyszczacz powietrza z jonizatorem emituje jony ujemne, tzw. aniony usuwając i neutralizując z powietrza bakterie, wirusy, grzyby, alergeny i pleśnie. Jonizacja pozytywnie wpływa na samopoczucie, minimalizuje objawy alergii i chorób układu oddechowego.
Zapoznaj się z naszą ofertą oczyszczaczy powietrza, wybierz najlepszy model dla siebie i zadbaj o jakość powietrza w swoim domu lub w pracy.
Oczyszczacze powietrza - najczęściej zadawane pytania
Oczyszczacz powietrza charakteryzuje się dość prostą konstrukcją, a jego działanie opiera się głównie na systemie specjalnych filtrów, które dzięki wiatrakom wyłapują z powietrza wszelkie zanieczyszczenia. Powietrze jest zasysane do wewnątrz urządzenia i przepuszczane przez kolejne filtry, aby na koniec zwrócić oczyszczone powietrze do pomieszczenia.
System filtracji składa się z kilku rodzajów filtrów, z których każdy pełni określoną funkcję. Filtr mechaniczny zbudowany z metalowej siatki, inaczej zwanym także filtrem wstępnym umieszczony jest najbliżej wylotu powietrza i zbiera zanieczyszczenia o największych gabarytach takie, jak sierść zwierząt, okruchy, kurz i włosy.
Następnie powietrze przepuszczane jest przez filtr węglowy, który ma za zadanie wyłapanie substancji lotnych z powietrza. Mowa tutaj o dymie papierosowym, nieprzyjemnych zapachach, czy trujących gazach.
Bardzo ważną funkcję pełni najbardziej zaawansowany filtr HEPA. Zatrzymuje on najdrobniejsze zanieczyszczenia o wielkości nawet 0,003 mikrona takie, jak smog, alergeny, roztocza, pyłki, zarodniki pleśni i grzybów, wirusy oraz bakterie.
Oczyszczacze powietrza wyposażone są w inteligentne czujniki, które mierzą poziom zanieczyszczenia w pomieszczeniu i automatycznie dopasowują siłę oczyszczania do poziomu wykrytego zanieczyszczenia. Urządzenie wyczuwając np. dym papierosowy w pomieszczeniu może zwiększyć intensywność działania, co pozwala na szybką neutralizację zanieczyszczenia. Inteligentne czujniki to także energooszczędne rozwiązanie, które zmniejsza lub zwiększa swoją wydajność dopasowując tryb pracy do stanu powietrza w pomieszczeniu.
Oczyszczacz powietrza ustawiony w pomieszczeniu pozwala oddychać czystym powietrzem pozbawionym kurzu, pyłków, smogu, wirusów, bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni. Jest szczególnie przydatny alergikom, właścicielom zwierząt i małych dzieci. Zapewnia lepszą jakość snu i dotlenienie organizmu. Pozwala pozbyć się uporczywych objawów alergii takich, jak kaszel, katar, problemy z oddychaniem. Urządzenie to pomaga także utrzymać czystość w domu, wyłapując największe zanieczyszczenia takie, jak kurz, sierść zwierząt, czy włosy.
Wybierając oczyszczacz powietrza do domu lub do biura należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj zamontowanych filtrów. Dobrej jakości urządzenie powinno być wyposażone w filtr wstępny, filtr węglowy i filtr HEPA. Niektóre sprzęty zaopatrzone są dodatkowo w filtr UV, które generują promieniowanie ultrafioletowe o działaniu bakteriobójczym. Jonizator to dodatkowa funkcja, która podnosi cenę urządzenia, ale może okazać się niezwykle przydatna. Jonizacja poprawia jakość powietrza i komfort oddychania, a także zapobiega rozwojowi wirusów i bakterii.
Zastanawiając się nad zakupem oczyszczacza warto przyjrzeć się bliżej dodatkowym funkcjom. Zdalne sterowanie pilotem lub za pomocą aplikacji na smartfonie umożliwia regulowanie pracą urządzenia na odległość. Inteligentne czujniki samoczynnie wyłapują stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu i dostosowują tryb pracy do panujących warunków. Tryb nocny pozwala na spokojny sen minimalizując szum wentylatorów. Decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być również podyktowana dostępnością filtrów, które po jakimś czasie mogą ulec zużyciu i zmniejszają wydajność urządzenia.
Oczyszczacz powietrza najlepiej ustawić w zamkniętym pomieszczeniu, w centralnym punkcie pokoju lub blisko okien, gdzie koncentracja zanieczyszczeń jest największa. Dobrym pomysłem jest umieszczenie urządzenia w sypialni między łóżkiem a oknem. Świeże powietrze w trakcie spania zapewni lepszą regenerację. W ciągu dnia oczyszczacz można ustawić w salonie lub w pobliżu otwartej kuchni. Najlepiej jeśli sprzęt stoi na podłodze, co zwiększa wydajność filtracji.
Oczyszczacz powietrza może lub nawet powinien pracować przez całą dobę, bowiem wymiana powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym zachodzi przez cały czas, co jest jednoznaczne ze stałym napływem zanieczyszczeń.