Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
  • więcej
Wydawnictwo
  • więcej
Cena
Ocena

Powieści Young Adult

Sprawdź popularne książki Young Adult:

Zobacz również bestseller z gatunku Young Adult - Extinguish the Heat. Runda finałowa!

Young adult - co to jest?

Termin Young Adult został utworzony w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez amerykańskich bibliotekarzy, którzy postanowili skategoryzować książki traktujące o rozterkach nastolatków jako osobny gatunek literacki. Nazwą Young Adult określa się kategorię literatury skierowaną do młodych odbiorców w wieku od 12 do 18 lat, ale po taką literaturę młodzieżową chętnie sięgają także dorośli czytelnicy.

Young Adult obejmuje większość odmian gatunkowych, w tym m.in. powieści fantastyczne, kryminalne, obyczajowe, romanse i powieści akcji. Bohaterami książek są zwykle młodzi dorośli, którzy doświadczają swoich pierwszych przyjaźni, miłości, zbliżeń, buntów i zawodów. Tematyka skupia się wokół dorastania i poszukiwania własnej tożsamości.

Do najpopularniejszych autorów książek z zakresu Young Adult należą m.in.: John Green, Cassandra Clare, J.K. Rowling, Suzanne Collins, Rick Riordan, Stephenie Meyer, Holly Black. Młodzież sięgająca po powieści Young adult, poprzez utożsamianie się z głównymi bohaterami, ma szansę odnaleźć w niej wzorce postaw życiowych, modeli zachowań oraz inspirację do dokonywania własnych wyborów życiowych. Książki te mogą stanowić świetne prezenty dla nastolatków - szczególnie jeden z naszych bestsellerów czyli Start a Fire. Runda pierwsza.

Książki Young Adult Fantasy

Literatura Young Adult Fantasy to dynamicznie rozwijający się gatunek beletrystyki dla młodzieży, którego fabuła osadzona jest w magicznym lub nadprzyrodzonym świecie i zawiera elementy, motywy i postaci zbudowane w konwencji fantasy. To, co odróżnia fantastykę dla dorosłych od gatunku Young Adult Fantasy to młody, nastoletni bohater zmagający się z charakterystycznymi dla wieku nastoletniego problemami na tle niezwykłych wydarzeń. Ta kategoria ma do zaoferowania mnóstwo tytułów, wśród których znajdą się kultowe i znane na całym świecie pozycje, które doczekały się również swojej ekranizacji.

Saga “Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer opowiada historię młodej dziewczyny Belli, która przenosi się do małego miasteczka i tam zakochuje w chłopaku, który okazuje się być wampirem. Inna seria powieści o tytule “Igrzyska ŚmierciSuzanne Collins to trylogia o charakterze postapokaliptycznym przedstawiająca losy Katniss Everdeen, która musi zmierzyć się z okrutnym systemem panującym w państwie Panem i wziąć udział w śmiertelnych igrzyskach organizowanych przez władze kraju.

Książki Young Adult Romance

Ten rodzaj literatury dla młodzieży skupia się głównie wokół wątków miłosnych. Powieści romantyczne przedstawiają zwykle nastoletnich bohaterów, którzy przeżywają swoją pierwszą prawdziwą miłość. Nierzadko uczucie to ukazywane jest jako intensywne, wzniosłe, ale też trudne i zakazane. Akcja powieści może rozgrywać się w świecie rzeczywistym lub nadprzyrodzonym. Saga “Zmierz” jest doskonałym przykładem książki o miłości dla młodzieży, która stanowi synergię gatunków Young Adult Romance i Young Adult Fantasy.

Zapoznaj się z naszą ofertą książek Young adult i wybierz powieść, która zapewni Ci najlepszy relaks i rozrywkę w Twoim wolnym czasie.

więcej

Popularne serie

Polecamy
Wybrani autorzy