Maszynki do strzyżenia - najczęściej zadawane pytania
Zwolennicy domowego fryzjerstwa dość często zmagają się z problemem ostrzenia noży maszynki. Obecnie w trymerach znajdują się noże ceramiczne lub stalowe. Ich powierzchnia tnąca najczęściej jest pokryta warstwą ochronną – tytanową, diamentową lub węglową. Jednak pomimo tego, że ostrza te są bardzo trwałe, w trakcie częstego użytkowania ulegają stępieniu. Wówczas część tnąca maszynki zaczyna szarpać i marszczyć włosy, czego efektem jest nieprzyjemny ból. Po zakończeniu zabiegu skóra jest bardzo podrażniona, mogą pojawić się również drobne skaleczenie.
W celu zapewnienia ostrzom jak najdłuższej żywotności, należy odpowiednio o nie zadbać. Podstawową czynnością jest regularne czyszczenie i konserwowanie sprzętu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się model maszynki z samoostrzącymi się nożami. Ostrza tego typu są bardzo długotrwałe. Warto również przechowywać sprzęt z dala od wilgoci oraz stosować preparaty do konserwacji.
Ostrza maszynki można naostrzyć w domu, korzystając ze szlifierki, tokarki, kamienia szlifierskiego lub papieru ściernego. Zadanie to można również zlecić specjalnym zakładom, które zajmują się konserwacją, naprawianiem oraz ostrzeniem maszynek do strzyżenia. Jednak wielu producentów zaleca, aby po prostu wymienić stępione noże urządzenia na nowe.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszynek. Maszynki akumulatorowe są zasilane poprzez wbudowany akumulator. Można korzystać z nich bez konieczności podłączania do prądu, co oznacza, że w żaden sposób nie będą ograniczały ruchów podczas użytkowania. Ich największa zaleta to mobilność. Sprawdzą się w każdym miejscu, co jest niezwykle funkcjonalne zwłaszcza podczas wakacji w plenerze. Przed wyborem urządzenia tego typu warto sprawdzić czas jego pracy po pełnym naładowaniu.
Z maszynek sieciowych można korzystać wyłącznie wtedy, gdy są podłączone do stałego źródła zasilania. Niestety wiąże się z to z ograniczonym zasięgiem. W miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej, nie można ich używać. W przeciwieństwie do modeli akumulatorowych nie spowalniają pracy, gdy spada poziom energii baterii.
Warto również zwrócić uwagę na modele akumulatorowo-sieciowe, które są połączeniem dwóch typów maszynek. Te hybrydowe urządzenia działają w obydwu trybach, co czyni z nich uniwersalny sprzęt na każdą okazję.
Maszynki w pełni wodoodporne sprawdzą się także w przypadku przycinania zarostu. Nie straszna im wilgoć, więc używanie ich w wannie lub mycie pod bieżącą wodą w żaden sposób im nie zaszkodzi. Istotne mogą okazać się również dodatkowe akcesoria, takie jak grzebienie lub trymery. Będą przydatne podczas golenia brody czy też wąsów, jak i strzyżenia włosów. Jeśli maszynka ma być urządzeniem wielozadaniowym, dobrą opcją będzie wersja z wieloma funkcjonalnymi gadżetami.
Regularne oliwienie noży to jeden z najważniejszych aspektów dotyczących pielęgnacji maszynki. Dlaczego? Nienasmarowane ostrza bardzo szybko się nagrzewają, co ma bezpośredni wpływ na pracę silnika, który niestety może ulec przeciążeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie specjalnych olejów, które są przeznaczone do sprzętów tego typu.
Nasmarowanie ostrzy maszynki do włosów to bardzo łatwe zadanie, które nie zajmie zbyt wiele czasu. Najpierw na ostrza aplikuje się kilka kropel olejku, a następnie trzeba włączyć urządzenie, aby preparat został równomiernie rozprowadzony. Każdy element maszynki, w którym dochodzi do procesu tarcia powinien być naoliwiony. Nadmiar oleju można zetrzeć przy pomocy miękkiej ściereczki.
Trzpień to element, który jest odpowiedzialny za ruch noży, dlatego warto zadbać, aby również był naoliwiony przynajmniej raz w tygodniu. Urządzenie będzie wówczas pracowało zdecydowanie ciszej, co jest gwarancją komfortu w tracie strzyżenia.