Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala cieszyć się czystymi i zdrowymi zębami. W staraniach o czyste zęby oprócz klasycznych i elektrycznych szczoteczek czy nici dentystycznych, dobrym pomysłem są również irygatory. Dzięki nim można skutecznie wyczyścić przestrzenie między zębami poprzez wpuszczenie płynu pod ciśnieniem, który wypycha nagromadzone osady.
Jedną z zalet, jakie dają irygatory do zębów, jest wysoka skuteczność usuwania osadów. Zarówno szczoteczki, jak i nici do zębów mogą nie zawsze dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami. Poprzez wytwarzanie przez narzędzie ciśnienia, woda dostaje się w bardziej niedostępne miejsca. Dzięki temu zęby są dokładnie oczyszczone oraz zmniejszone jest ryzyko powstania próchnicy.
Irygatory są bardziej efektywną formą czyszczenia zębów niż tradycyjne szczoteczki. Szczególnie docenią je osoby noszące aparaty na zęby, dla których czyszczenie zębów jest utrudnione. Tradycyjne szczoteczki czy nicie dentystyczne często nie sprawdzają się w takich sytuacjach. Z kolei dzięki urządzeniu mogą dokładnie usunąć zanieczyszczenia, które zbierają się w przestrzeni między aparatem a zębami.
Dostępne irygatory dentystyczne wbrew swojej nazwie, mogą być przeznaczone do użytku domowego. Spośród dostępnych wersji można wybrać stacjonarną bądź przenośną. Irygatory stomatologiczne stacjonarne cechują się większym ciśnieniem czy zbiornikiem na wodę, co przekłada się na efektywniejsze czyszczenie zębów. Z kolei mobilna wersja narzędzia dzięki swoim niewielkim rozmiarom, sprawdzi się np. podczas wyjazdu na wakacje.
Niezależnie od wyboru wersji urządzenia, dostępne są różnego rodzaju końcówki, które pomagają odpowiednio czyścić jamę ustną. W zależności od modelu można wybrać siłę ciśnienia wody bądź różne dedykowane tryby pracy.
Irygatory są bardzo ciekawym dopełnieniem dla klasycznego mycia zębów. Sprawdź naszą ofertę, aby znaleźć odpowiedni irygator i zadbać o zdrowie zębów.
Irygatory - najczęściej zadawane pytania
Irygator do zębów pomaga w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Sposób jego działania nie jest zbyt skomplikowany. Urządzenie wytwarza wąski strumień wody pod ciśnieniem w celu oczyszczenia dziąseł, języka, zębów oraz przestrzeni międzyzębowych z płytki bakteryjnej oraz resztek jedzenia. Regularne korzystanie z irygatora pozytywnie wpłynie na stan dziąseł i zapobiegnie powstawaniu próchnicy.
Produkt ten polecany jest każdemu, kto codziennie chce cieszyć się pięknym uśmiechem i zadbać o zdrowie jamy ustnej. Czyszczenie zębów za pomocą irygatora jest szczególnie wskazane w przypadku osób używających aparatów ortodontycznych, koron, mostków i implantów lub borykających się z takimi problemami, jak krwawiące i wrażliwe dziąsła, czy też ciasne przestrzenie międzyzębowe. Irygatory wodne wytwarzają niskie ciśnienie, które umożliwia delikatny masaż dziąseł, co zapobiega powstawaniu podrażnień. Końcówka urządzenia charakteryzuje się wydłużonym kształtem, ułatwiającym dotarcie płynu do trudno dostępnych miejsc.
Sprzęt ten może stanowić skuteczny zamiennik lub wsparcie dla nici dentystycznej. Na rynku dostępne są modele przenośne, które sprawdzą się w czasie podróży. Wersja stacjonarna to rozwiązanie, które przeznaczona jest do użytku domowego.
Irygator do zębów najlepiej stosować wraz ze szczoteczką do zębów oraz nicią dentystyczną. Urządzenie zostało stworzone w taki sposób, aby korzystanie z niego było intuicyjne. Pierwszy krok to napełnienie zbiornika letnią wodą, aby nie ta nie spowodowała oparzeń. Osoby rozpoczynające swą przygodę z irygatorem powinny używać standardowej końcówki. Dostępne są także m.in. końcówki ortodontyczne, poddziąsłowe, czy też do pielęgnacji języka. Warto pamiętać o tym, aby po nałożeniu końcówka została zablokowana.
Przed każdym użyciem sprzęt powinien być dokładnie oczyszczony. Dyszę należy skierować nad zlew i na kilka sekund uruchomić irygator na najwyższych obrotach Później można go wyłączyć i uruchomić ponownie w celu rozpoczęcia irygowania. Wówczas dyszę urządzenia trzeba umieścić w jamie ustnej i rozpocząć oczyszczanie od zębów trzonowych. Warto pamiętać, że końcówka nie może znajdować się na zębach, lecz w małym odstępie od ich powierzchni. Usta w tym momencie powinny być zamknięte.
Kolejny krok, to wybór właściwego ciśnienia. Zdecydowana większość irygatorów została wyposażona jedynie w opcję włączania i wyłączania. Jednak modele z wyższej półki cenowej oferują funkcję zmniejszania lub zwiększania ciśnienia wody. Oczyszczanie najlepiej jest rozpocząć od najniższego poziomu i zwiększać go według własnego zapotrzebowania. Jeśli podczas masażu dziąseł pojawia się ból, oznacza to, że moc urządzenia jest zbyt duża.
Woda powinna przesuwać się prostopadle, pod kątem 90 stopni do linii dziąseł. Na każdy z zębów należy przeznaczyć około 4 sekund, dwie z przodu oraz dwie z tyłu. Przestrzeniom międzyzębowym również należy poświęcić nieco więcej czasu. Cała procedura powinna trwać od 2 do 3 minut.
Po zakończeniu irygacji należy wyłączyć urządzenie, wyczyścić dyszę i opróżnić zbiornik z wody. Irygator trzeba także dokładnie osuszyć z wody, gdyż w przeciwnym wypadku może to doprowadzić do nagromadzenia się bakterii. Jeżeli woda w mieszkaniu jest twarda, warto również zaopatrzyć się w filtr, aby nie narażać urządzenia na zapchanie układu osadem kamiennym.
Raz w miesiącu irygator powinien zostać odkamieniony. Zbiornik na wodę można umyć w zmywarce lub przy użyciu roztworu z octem, który rozpuści zgromadzony osad. Dodatkowo można zastosować specjalny proszek do odkamieniania i przepuścić go przez układ urządzenia. Irygator pozostanie w idealnym stanie, a zbędne osady zostaną usunięte.
Niezwykle istotną kwestią jest również wymienianie końcówek irygatora przynajmniej raz na pół roku. W przypadku aparatów ortodontycznych, koron lub mostków stosowane są końcówki ze specjalnym włosiem, te należy wymieniać raz na 3 miesiące.