Nic tak nie pobudza wyobraźni malucha, jak świetnie opracowane książki dla dzieci. Lektury uczą ciekawości do świata, polepszają kreatywność, rozwijają umiejętności dotyczące komunikacji i języka, a także zwiększają wiedzę – czytanie zatem ma same plusy! Znajdziesz u nas m.in. kolorowanki, bajki, powieści, lektury szkolne, podręczniki do nauki oraz opracowania rozwijające różne pasje.
Proponujemy książki dla dziecka w każdym wieku. Dużą popularnością cieszą się kolorowe bajki, pełne ciekawych i dużych obrazków, skierowane do maluchów w wieku od kilku miesięcy do 2 latek. Świetnym pomysłem na prezent dla pociechy w wieku 3-5 lat będą kolorowanki czy podręczniki do nauki liczenia, pisania czy języków obcych. 6-8 lat to wiek, w którym często rozbudzają się różne zainteresowania – warto rozwijać pasje malucha z pomocą odpowiednich, tematycznych opracowań. Z kolei dla pociech w wieku 9-12 lat przygotowaliśmy m.in. rozmaite powieści i lektury, a także podręczniki łatwo wyjaśniające trudne, szkolne pojęcia czy promujące różne pasje.
Sprawdź książki, które napisała Nela Mała Reportetka, Anita Głowińska (seria Kicia Kocia) oraz Marta Galewska Kustra (seria Pucio) i inni autorzy poczytnych książek dla dzieci w różnym wieku.
Proponujemy wyłącznie świetne wydane, najlepsze książki dla dzieci – przebieraj wśród wielu różnych tytułów i spraw pociesze w każdym wieku dużą radość!
Książki to doskonały pomysł na prezent. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dopasowaną do wieku pociechy książkę, która będzie idealnym prezentem na Dzień Dziecka.
Książki dla dzieci - najczęściej zadawane pytania
Zastanawiając się, jakie książeczki dla dzieci przypadną do gustu maluchowi, którego chce się obdarować, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: każde dziecko jest inne. Co więcej, pomimo nawet bardzo młodego wieku ma już swoje preferencje dotyczące tego, co je interesuje. Te mają związek również z wiekiem pociechy, najmłodsze dzieci chcą zwykle nie tylko słuchać czytanej bajki, ale także… jej dotknąć lub nawet spróbować. W takim przypadku sprawdzają się książki sensoryczne, z różnych faktur, które można poznawać rączkami czy buzią.
Dobre książki dla dzieci urzekają wciągającą historią, wartościowym przekazem, humorem, pięknymi ilustracjami – takie są np. książki z serii Kicia Kocia autorstwa Anity Głowińskiej czy tytuły z serii Pucio pióra Marty Galewskiej-Kustry oraz wiele innych pozycji z naszej oferty.
Muszą przy tym być ciekawe: encyklopedia bez wątpienia uczy, ale niekoniecznie zachęca do lektury. Warto pamiętać, że w dużej mierze od tego, jakie książki dla dzieci przedstawi się podopiecznemu w jego najmłodszych latach, zależy przyszłe zainteresowanie malucha literaturą.
Książki dla dzieci dzieli się w pierwszej kolejności na kategorie wiekowe. To więc tytuły odpowiednie dla maluchów od 0 do 2 lat, od 3 do 5, od 6 do 8 i od 9 do 12. roku życia – starsze pociechy zainteresuje już literatura młodzieżowa. Kolejna kwestia dotyczy rodzaju książeczki, a tutaj podział odbywa się zwykle na podstawie jej budowy. Najpopularniejsze rodzaje to:
Czytanie niemowlakom jest istotne na wielu płaszczyznach. Jeszcze mocniej związuje więzi malucha z opiekunem, uczy skupienia, oswaja z nowymi słowami. Książeczki dla najmłodszych rozwijają też ich motorykę małą oraz zmysł wzroku i słuchu: zatem odpowiedź na pytanie, jakie książki dla niemowlaka są najlepsze, brzmi – sensoryczne oraz kontrastowe. Takie, których dotykanie, gryzienie i wyginanie jest równie ciekawe, co zasłuchanie się w głos czytającego (a przy tym w pełni bezpieczne).
Dobrym pomysłem są książeczki do kąpieli, które maluch może zabrać ze sobą do wanny. Znacznie uprzyjemni to tę często nielubianą przez najmłodszych czynność i dodatkowo wzmoże doznania dotykowe poprzez głaskanie czy ściskanie materiałów pod wodą.
Oczywiście niemniej istotna będzie treść książeczek – powinna zaciekawić i wspomóc niemowlę w nauce pierwszych słów, a także dźwiękonaśladownictwa (np. „mowy” zwierząt) oraz ważnych elementów otaczającego je świata. Warto zwrócić uwagę np. na serię „Pucio” Marty Galewskiej-Kustry, „Jadzię Pętelkę” Barbary Supeł, a także opracowania zbiorowe: „Obrazki maluszka” czy „Starter malucha”.
Okres przedszkolny to czas, w którym życie dziecka zostaje wywrócone do góry nogami. Maluch uczy się mnóstwa nowych rzeczy, od rozłąki z rodziną, przez kontakt z wieloma rówieśnikami, po poznawanie pierwszych literek, cyferek i słów w języku obcym oraz wyrażania swoich emocji przez sztukę (kolorowanki, wyklejanki). Staje przy tym ekstremalnie ciekawy świata, zadaje ogrom pytań, w tym dotyczących rozwoju emocjonalnego.
Książeczki dla grupy wiekowej 3-5 powinny maksymalnie wspierać ten czas intensywnego rozwoju, dopasowując się do kiełkujących preferencji dziecka. To więc aktywizujące książeczki do kolorowania i wyklejania; edukacyjne, stawiające na naukę pisania, czytania, liczenia i języków obcych; bajki, wiersze oraz opowiadania; książki dotyczące poznawania świata lub zainteresowań.
Maluchy od 6. do 8. roku życia wkraczają w okres intensywnej nauki pisania, liczenia oraz zdolności plastycznych. Odpowiedź na pytanie, jakie książki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą odpowiednie, to więc: jak najbardziej edukacyjne, a przy tym opowiadające jakaś historię. Maluchy zaczynają bowiem zdobywać pierwszych przyjaciół i takowych mogą szukać również wśród bohaterów bajeczek. Polecane kategorie czytadeł dla dzieci 6-8 lat to pozycje kreatywne i aktywizujące, dotyczące poznawania świata, nauki czytania, a także poznawania świata i rozwoju pierwszych zainteresowań.
W przypadku grupy wiekowej 9-12 lat walory edukacyjne dotyczą często rozwijania kiełkującej pasji dziecka, to bowiem czas, w którym pojawiają się już pierwsze upodobania: do składania modeli, kolekcjonowania przedmiotów, origami, pomocy zwierzętom, sportu z niekończącą się rywalizacją czy po prostu czytania. Książki dla dzieci 9-12 lat dzieli się zatem na kreatywne i aktywizujące, czytanki, poznawanie świata, naukę pisania i liczenia, literaturę oraz rozwijające zainteresowania.