Nawilżacz powietrza to urządzenie, które może przydać się osobom zmagającym się z alergiami wziewnymi bądź skórnymi. Skorzystają też z niego szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego: palacze, dzieci, seniorzy. Aby ułatwić wybór odpowiedniego modelu, w tej kategorii oferujemy nawilżacze powietrza cenionych producentów, wśród których znajdują się m.in. Philips, Blaupunkt, Deerma.
Bez względu na to, czy urządzenie będzie miało stanąć w sypialni dziecka, nastolatka lub dorosłego, czy w pokoju gościnnym, ciekawym wyborem jest nawilżacz powietrza z jonizatorem. Zachowuje funkcjonalność modeli standardowych, przy czym wzbogaca ją o uwalnianie do powietrza cząsteczki anionów, czyli jonów ujemnych.
Te z kolei dbają o świeżość powietrza, w pewnym stopniu je dezynfekując. Sprzęt usuwa z niego bowiem kurz, roztocza, bakterie i inne mikrocząsteczki, czyniąc je bezpiecznym dla mieszkańców. Taką funkcjonalność zapewnia mu fakt, że jony ujemne rozbijają te dodatnie, które odpowiadają za utrzymywanie w powietrzu alergenów i drobnych zanieczyszczeń.
Nawilżacz powietrza, który do swojej pracy wykorzystuje ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody i zamieniający je w parę, jest jednym z najchętniej wybieranych urządzeń tego typu. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo cichą pracą oraz niskim poborem prądu.
Proponujemy modele nawilżaczy do pokoju najmłodszych domowników. Mogą im spodobać się zabawne kształty, takie jak wieloryb wypuszczający parę ze swojej głowy. Do sypialni polecamy z kolei nawilżacze wyposażone w dyfuzor olejków aromatycznych, który dodatkowo zadbają o przyjemny zapach w pomieszczeniu.
Skorzystaj z naszej oferty i wybierz praktyczny nawilżacz powietrza, który spełni twoje oczekiwania!
Nawilżacze powietrza - najczęściej zadawane pytania
Za pomocą membrany i generatora w nawilżaczu wytwarzane są ultradźwięki. Ich pobudzenie powoduje rozbijanie wody na małe cząsteczki. Wentylator umieszczony w nawilżaczu sprawia, że para wodna trafia do powietrza. Ma ona postać widocznej mgiełki. Działanie nawilżacza ultradźwiękowego powoduje obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Modele urządzeń wyposażone w grzałkę są w stanie wypuścić ciepłą parę wodną, która nie powoduje wychłodzenia.
Zbiornik nawilżacza ultradźwiękowego trzeba napełniać wodą destylowaną lub przegotowaną. Niektóre modele nawilżaczy ultradźwiękowych mają także funkcję aromaterapii. Dzięki niej do powietrza uwalnia się mgiełka cząsteczek wody i wybranego olejku eterycznego. Nawilżacze tego typu emitują ultradźwięki. Nie są one słyszalne przez ludzi, lecz zwierzęta odbierają je jako nieprzyjemne.
Ewaporacja to naturalna metoda nawilżania powietrza, działająca na zasadzie parowania cieczy. Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w wentylator. Jego funkcja polega na obiegu suchego powietrza po urządzeniu. Ze zbiornika nawilżacza pobierana jest woda, która trafia na matę ewaporacyjną lub obrotowy dysk, a następnie do zasysanego powietrza. Cząsteczki wody są rozpraszane, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje właściwą wilgotność (40%-60%).
Do zbiornika nawilżacza należy wlewać wodę, z której urządzenie będzie korzystało podczas pracy. Można napełniać go wodą kranową lub destylowaną – w zależności od zaleceń producenta.
Maty ewaporacyjne skupiają zanieczyszczenia, kurz i kamień, stąd konieczność ich czyszczenia co dwa tygodnie. Trzeba je wymienić wtedy, gdy wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach lub gdy ulegają one rozpadowi. Niektórzy producenci zalecają czyszczenie zbiornika i wymianę mat co dwa miesiące.
Nawilżacz ewaporacyjny jest w stanie wyłączyć się samoistnie, gdy powietrze osiągnie nawilżenie 60%. W urządzeniach mogą być także zamontowane filtry antybakteryjne, dodatkowo oczyszczające powietrze.
W niektórych nawilżaczach powietrza dodano funkcję jonizacji, która służy oczyszczaniu pomieszczeń. Dzięki niej urządzenia usuwają z pomieszczeń wirusy, grzyby, bakterie czy kurz. Jonizacja uzupełnia ujemne jony w powietrzu. Poprzez to staje się ono świeże i rześkie.
Urządzenia elektryczne wytwarzają znajdujące się w domach niekorzystne jony dodatnie. To przez nie drobnoustroje są utrzymywane w powietrzu, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jonizacja w nawilżaczu neutralizuje zanieczyszczenia. Pozwala oczyścić powietrze do takiego stopnia, by było ono korzystne dla mieszkańców. Dzięki niej zmniejszają się objawy alergii i chorób dróg oddechowych oraz poprawia się samopoczucie.
Ogrzewanie pomieszczenia powoduje dodatkowo jego osuszanie. Cząsteczki wody zawieszone w powietrzu są eliminowane, przez co może obniżać się wilgotność. Jej prawidłowy poziom mieści się w przedziale 40%-60%. Są to wartości sprzyjające zdrowiu mieszkańców.
Wilgotność poniżej 40% powoduje wysuszanie skóry i błon śluzowych. To może prowadzić do nasilenia się objawów takich jak kaszel, suchość w gardle, chrypka, nieżyt nosa, trudności z oddychaniem, zapalenie spojówek czy wysuszenie oczu. Brak właściwej wilgotności powietrza skutkuje swędzeniem, zaczerwienieniem i pękaniem skóry oraz wpływa na przesuszenie włosów. Nasilenie objawów naraża na infekcje dermatologiczne oraz problemy alergiczne. Obniżona wilgotność może także negatywnie wpływać na sprzęty domowe – powoduje pękanie i odbarwienie mebli czy parkietu.
W okresie jesienno-zimowym kaloryfery ogrzewają i osuszają pomieszczenia. Wilgotność wnętrz spada wtedy poniżej normy – 40%. W takich warunkach warto stosować nawilżacze powietrza, które utrzymują właściwy poziom wilgotności w mieszkaniu. Dzięki nim człowiek nie będzie narażony na szereg chorób, a sprzęty domowe pozostaną w dobrej kondycji.