Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł jest dziennikarzem, wielokrotnie nagradzanym za reportaże. Przez wiele lat współpracował z "Gazetą Wyborczą". Wykładał sztukę reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził także talk-show Na każdy temat w telewizji Polsat. Książki Mariusza Szczygła zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym m.in. na angielski, czeski, włoski, francuski, hiszpański i niemiecki. W 2019 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nike za książkę "Nie ma".

 

Podstawowe dane:

Opis autora

Dzieciństwo i młodość

Mariusz Szczygieł urodził się 5 września 1966 roku w Złotoryi. Do szkoły średniej uczęszczał w Legnicy – było to Liceum Ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego. Po maturze zdał na studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał pracę magisterską pod tytułem "Dział reportażu Gazety Wyborczej, historia – twórcy – dylematy warsztatowe".

Kariera dziennikarska Mariusza Szczygła

Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie dziennikarstwem. Jako szesnastolatek rozpoczął współpracę z harcerskim czasopismem „Na Przełaj”. Właśnie na jego łamach w 1984 roku ukazał się artykuł autorstwa Mariusza Szczygła pod tytułem Nie róbcie sensacji, przedstawiający kontrowersyjną historię homoseksualnej prostytutki.. Był to jeden z pierwszych artykułów o takiej tematyce, jaki ukazał się w oficjalnej PRL-owskiej prasie. Dwa lata później, także na łamach „Na Przełaj”, Mariusz Szczygieł wraz z Ewą Żychlińską opublikowali reportaż Rozgrzeszanie. Był on początkiem dłuższego cyklu reportaży poświęconych temu, jak w Polsce żyje się osobom homoseksualnym.

W 1993 roku napisał na łamach świątecznego numeru „Gazety Wyborczej” reportaż Onanizm polski, który wywołał wiele kontrowersji i wzbudził zażartą dyskusję. W latach 1995–2001 był współtwórcą i prowadzącym talk-show Na każdy temat w telewizji Polsat.  

Od 1997 roku Mariusz Szczygieł rozwijał karierę wykładowcy. Najpierw wykładał w Europejskim Studium Dziennikarstwa w Warszawie, a później w latach 2000–2003 oraz 2006–2008 w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 2001 roku, po zakończeniu współpracy z TV Polsat, zaczął pisać reportaże i artykuły dotyczące historii i kultury Czech. Od sierpnia 2004 roku do lutego 2012 roku pełnił  funkcję zastępcy szefa dodatku „Duży format”.

Od 2010 roku był członkiem zarządu Fundacji Instytutu Reportażu oraz działającej w jej ramach Polskiej Szkoły Reportażu, a także księgarni z literaturą non-fiction Wrzenie Świata. Cztery lata później, w ramach tej samej fundacji, założył wydawnictwo Dowody na Istnienie.

Mariusz Szczygieł jako pisarz

Pierwszą książką napisaną przez tego autora była publikacja Niedziela, która zdarzyła się w środę. Ukazała się ona w 1996 roku i traktuje o transformacji ustrojowej w naszym kraju. Na fali popularności talk-show Na każdy temat powstała książka Na każdy temat – talk show do czytania, którą napisał Szczygieł we współpracy z Witoldem Orzechowskim.

Godna uwagi jest publikacja Gottland z 2006 roku. We Francji uznawana jest za zbiór esejów, w Polsce określana jest mianem reportaży literackich. W Czechach w 2007 roku zyskała status bestsellera. Spotkała się ona z bardzo dobrym odbiorem ze strony krytyków i czytelników. Według niektórych z nich jest to najlepsza spośród wszystkich książek autorstwa Mariusza Szczygła. Znalazła się ona w finale Nagrody Nike w 2007 roku i Nike czytelników.

Szczygieł napisał wiele innych pozycji jak m.in. Kaprysik. Damskie historie, 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła czy Antologię polskiego reportażu XX wieku.

6 października 2019 roku Mariusz Szczygieł został laureatem Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży pod tytułem Nie ma. Autor zdecydował się na ciekawą formę – trudno określić ją mianem klasycznie rozumianego reportażu, ponieważ Szczygieł przełamuje konwencję i sięga nawet do poezji.

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Mariuszu Szczygle

Wszystkie artykuły

Autor - książki

 • Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996)
 • Na każdy temat – talk show do czytania (1997), i in.
 • Gottland (2006)
 • Kaprysik. Damskie historie (2010)
 • Zrób sobie raj (2010)
 • 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła (2010)
 • Láska nebeská (2012)
 • Antologia polskiego reportażu XX wieku – 100/XX (t.1 i 2) (2014)
 • Antologia polskiego reportażu XX wieku – 100/XX + 50 (t. 3) (2015)
 • Projekt: prawda (2016)
 • Nie ma (2018)
 • Osobisty przewodnik po Pradze (2020)

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.