Ed Sheeran

Ed Sheeran to brytyjska gwiazda muzyki pop. Jest wokalistą, autorem tekstów oraz producentem muzycznym. Jego kolejne płyty sprzedają się w wielu milionach egzemplarzy i zdobywa dzięki nim prestiżowe nagrody, w tym Grammy Award czy Brit Awards. 29 października 2021 roku to data premiery jego najnowszej płyty =.

 

Dane podstawowe:

  • Imię i nazwisko: Edward Christopher Sheeran
  • Data i miejsce urodzenia: 17 lutego 1991, Halifax (Wielka Brytania)
  • Płyty studyjne: +, x, ÷, No 6. Collaborations Project, =
  • Najbardziej znane utwory: Perfect, Thinking Out Loud, Photograph, I See Fire, Shape Of You
  • Gatunki muzyczne: pop, rock, hip-hop, folk, R&B

Opis artysty

Dzieciństwo, wykształcenie i początki kariery muzycznej Eda Sheerana

Ed Sheeran urodził się 17 lutego 1991 roku w Halifaxie, miejscowości należącej do angielskiego hrabstwa West Yorkshire. Jest synem projektantki biżuterii Imogen Sheeran i wykładowcy Johna Sheerana, a także młodszym bratem kompozytora muzyki klasycznej Matthew Sheerana. Dzieciństwo spędził w miasteczku Framlingham. Słuchał muzyki znanych twórców, w tym Boba Dylana, Erica Claptona i Van Morrisona. Mając 4 lata dołączył do lokalnego chóru kościelnego i rozpoczął naukę gry na gitarze.

Edward Sheeran pierwsze teksty utworów napisał w nastoletnim wieku, kiedy był uczniem Liceum im. Thomasa Millsa w Framlingham. Pobierał również naukę w londyńskim Państwowym Teatrze Młodzieżowym. Pierwsze własne utwory skomponował w 2005 roku, a w 2008 roku nagrał swoje trzy minialbumy. W 2009 roku zagrał przeszło 300 koncertów. Jego profesjonalną karierę muzyczną zapoczątkowało podpisanie kontraktu z wytwórnią Asylum/Atlantic Records.

+ – debiutancki studyjny album Eda Sheerana

Brytyjski muzyk swoją pierwszą płytę studyjną pt. „+” wydał 9 września 2011 roku. Jego premierę poprzedziło ukazanie się w czerwcu 2011 roku singla pt. „The A Team”, który znalazł się na trzeciej pozycji listy przebojów UK Singles Chart w Wielkiej Brytanii, a jego sprzedaż w pierwszych siedmiu dniach przekroczyła 57 tysięcy egzemplarzy.

Na debiutanckim albumie znalazło się 13 utworów, w tym 7 singli – „The A Team”, „You Need Me”, „I Don't Need You”, „Lego House”, „Drunk”, „Small Bump” oraz „Give Me Love”. Większość piosenek jest utrzymanych w stylu folk oraz hip-hop, a teksty są poświęcone ówczesnej dziewczynie artysty.

Płyta „+” uzyskała w Wielkiej Brytanii status poczwórnej platyny, w Stanach Zjednoczonych znalazła się na piątym miejscu notowania Billboard 200, a w Polsce pokryła się podwójną platyną. Ed Sheeran zdobył dzięki jej nagraniu dwie nagrody Brit Awards w kategorii „Najlepszy przełomowy wykonawca” oraz „Najlepszy artysta”.

x – druga studyjna płyta Eda Sheerana

Drugi album studyjny pt. „x” miał premierę 20 czerwca 2014 roku. Liczy on 12 utworów, w tym 5 singli „Sing”, „Don’t”, „Thinking Out Loud”, „Bloodstream” oraz „Photograph”. Na płycie znalazło się wiele romantycznych ballad o miłości, złamanym sercu i drodze artysty do sławy.

Album uzyskał dwie nominacje do Nagrody Grammy w kategorii „Album Roku” i „Najlepszy wokalny album pop”. Znalazł się także na pierwszym miejscu notowania Billbard 200 oraz listy UK Albums Chart w Wielkiej Brytanii. Promocji płyty towarzyszyła trasa koncertowa, którą zakończył głośny występ na stadionie Wembley w Londynie 12 lipca 2015 roku.

÷ – trzeci studyjny album Eda Sheerana

Kolejna płyta brytyjskiego piosenkarza ukazała się 3 marca 2017 roku. Znalazło się na niej 16 utworów, w tym 5 singli – „Castle on the Hill”, „Shape of You”, „Galway Girl”, „Perfect” i „Happier”. Album ten pozwolił Edowi Sheeranowi zdobyć nagrodę Grammy w kategorii na najlepszy wokalny album pop. W Polsce uzyskał status diamentowej płyty.

 No 6. Collaborations Project – czwarta płyta studyjna Eda Sheerana

12 lipca 2019 roku to data premiery czwartego albumu studyjnego Eda Sheerana. Płyta liczy 15 utworów, w tym 8 singli – „I Don't Care”, „Cross Me”, „Beautiful People”, „Blow”, „Best Part of Me”, „Antisocial”, „South of the Border” oraz „Take Me Back to London”. W nagraniu albumu wzięło gościnnie udział wielu znanych artystów, w tym Justin Bieber, Eminem, 50 Cent, Bruno Mars czy Camila Cabello.

Ed Sheeran – koncerty w Polsce

Ed Sheeran zagrał w naszym kraju trzy koncerty – wszystkie odbyły się w Warszawie. Pierwszy raz polscy fani mogli usłyszeć jego piosenki 13 lutego 2015 roku na warszawskim Torwarze. Kolejne dwa występy brytyjskiego artysty odbyły się na Stadionie Narodowym 11 i 12 sierpnia 2018 roku.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Ed Sheeran - płyty