Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Dostępność
Marka
  • więcej
Typ nadwozia
  • więcej
Liczba sztuk w opakowaniu
  • więcej
Kolor
Sprzedawca
  • więcej

Dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe stosowane są przez niemal każdego kierowcę w celu zabezpieczenia oryginalnej wykładziny podłogowej pojazdu przez zabrudzeniem i wytarciem. Jest to praktyczny gadżet, który sprawdzi na prezent dla fana motoryzacji.

Rodzaje dywaników samochodowych rozróżnia się przede wszystkim ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane.

Najpopularniejsze są dywaniki gumowe wykonane z mieszaniny różnych rodzajów gumy, które charakteryzują się dobrym dopasowaniem do kształtu podłogi pojazdu, stosunkowo wysokimi i sztywnymi rantami ochronnymi na brzegach zatrzymującymi zabrudzenia (piasek, błoto, wodę) na powierzchni dywanika. Ponadto dywaniki te posiadają dodatkowe wzmocnienia zapobiegające przetarciom w miejscu oparcia nóg kierowcy oraz wypustki na spodzie poprawiające ich przyczepność do wykładziny pojazdu i zapobiegające przemieszczaniu się. Producenci dywaników gumowych stosują też systemy wklęsłych i wypukłych elementów na powierzchni dywanika, które obok ciekawego wzornictwa poprawiają też przyczepność butów w trakcie prowadzenia, wsiadania i wysiadania z pojazdu oraz zapobiegają przemieszczaniu się zabrudzeń po powierzchni dywanika.

Odmianą dywaników gumowych są dywaniki TPE wykonane z termoplastycznych elastomerów poliestrowych, które są sztywniejsze w porównaniu ze standardowymi dywanikami gumowymi co wymaga ich idealnego dopasowania do podłogi pojazdu ale pozwala na więcej swobody w projektowaniu ich kształtu i umożliwia zastosowanie wyższych, sztywniejszych rantów. Materiał ten jest również bardziej odporny na ścieranie, trwałe odkształcenie i uszkodzenie dzięki czemu dywaniki TPE są trwalsze niż gumowe i najczęściej wybierane są do pojazdów, w których będą narażone na intensywne użytkowanie i trudne zabrudzenia, w tym dużą ilość piachu, błota i wody.

Na okres letni coraz większa liczba kierowców wybiera dywaniki welurowe znane też jako dywaniki tekstylne, których największą zaletą jest elegancki wygląd komponujący się z estetyką kabiny pojazdu oraz duży komfort użytkowania. Dywaniki welurowe posiadają podgumowane spody w związku z czym do pewnego stopnia zabezpieczają podłogę pojazdu. Ze względu na brak rantów mogą zatrzymać tylko niewielką ilość zabrudzeń czy też cieczy jednakże w okresie letnim są w tym zakresie zupełnie wystarczające. Podgumowane spody pozwalają dywnikom welurowym zachować bardzo dobrą przyczepność do oryginalnej wykładziny pojazdu dzięki czemu stanowią pewne oparcie dla stóp kierowcy i pasażerów. Materiały użyte do produkcji dywaników welurowych nieznacznie się różnią. Dostępne są zarówno wersje standardowe w których stosuje włosie z polipropylenu o standardowej gramaturze jak i niezwykle eleganckie i bardzo miękkie wersje premium z włosiem poliamidu o wysokiej gramaturze. Dywaniki obszywane są nicią lub ekoskórą a ich kształt jest idealnie dopasowany do podłogi auta.

Wybierając dywaniki do samochodu poza materiałem z jakiego zostały wykonane mamy do wyboru także kolor. W przypadku dywaników gumowych najczęściej stosuje się kolor czarny ale dla wybranych modeli aut dostępne są dywaniki beżowe i szare. W przypadku dywaników welurowych obok najpopularniejszych czarnych i antracytowych do wybranych pojazdów dostępne będą wersje beżowe oraz szare.

Wybierając dywaniki należy zacząć od wyboru pojazdu do jakiego mają pasować by następnie wybrać materiał i jeżeli jest dostępny taki wybór - również kolor. W ofercie dostępne są dywaniki niemal wszystkich popularnych producentów od marek Frogum, Aristar, Rezaw-Plast czy Geyer-Hosaja w przypadku dywaników gumowych i TPE do marek PFI i Custopol specjalizujących się w dywanikach welurowych.

Sprawdź i wybierz dywaniki pasujące do Twojego samochodu.

więcej

Dywaniki samochodowe - najczęściej zadawane pytania