Do podgrzewania lub zagotowania wody można użyć zwykłego garnka lub czajnika przeznaczonych do płyty gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej, ale coraz częściej wykorzystuje się do tego czajniki elektryczne. Przez ostatnie lata ich konstrukcja uległa zmianie. Taki sprzęt posiada podstawę, która ułatwia odstawienie czajnika po użyciu. Sam dzbanek nie jest z reguły bezpośrednio podłączony do gniazdka elektrycznego. Obecnie dostępne są również czajniki elektryczne bezprzewodowe znanych i cenionych w branży elektronicznej marek, które znajdziesz również w naszej ofercie.
Bezprzewodowy czajnik elektryczny może gotować wodę aż do osiągnięcia temperatury wrzenia bez możliwości regulowania jej, ale na rynku są już modele, które nagrzewają się do konkretnej temperatury, którą można samodzielnie ustawić. Zdecydowana większość takich urządzeń ma także wskaźnik poziomu wody. Producenci wyposażają swoje sprzęty w automatyczne wyłączanie, ale i w inne dodatkowe zabezpieczenia: przed przegrzaniem i przed włączeniem pustego czajnika. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest filtr antyosadowy, który sprawia, że maleje częstotliwość, z jaką trzeba czyścić urządzenie z kamienia i osadów, co ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania.
Standardem są już czajniki elektryczne z ukrytą grzałką, które znacząco ułatwiają utrzymanie urządzenia w czystości. To grzałka płaska – płytowa, zaś starsze i tańsze modele takich urządzeń mogą mieć zainstalowaną grzałkę spiralną.
Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego sprzętu jest materiał, z jakiego został on wykonany. Dużą popularnością cieszą się solidne i trwałe produkty ze stali nierdzewnej albo lekkie i często bardzo tanie sprzęty plastikowe – wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Przezroczyste szklane czajniki niewątpliwie mają walory estetyczne, czego przykładem mogą być np. urządzenia Zelmer ze stali nierdzewnej i żaroodpornego szkła, choć trzeba liczyć się z tym, że ich czyszczenie wymaga większego nakładu pracy niż w przypadku czajników nieprzezroczystych.
Czajnik warto dopasować także pod względem pojemności. Mniejszy, który pomieści 1 l, będzie wystarczający dla jednej lub dwóch osób w domu. Natomiast dla większej rodziny może być to model o pojemności 1,7, 1,9 czy 2,2 l, który pozwoli za jednym razem zagotować wodę na kilka kubków czy szklanek. Istotnym parametrem jest moc czajnika. Im jest ona wyższa, tym szybciej zagotujemy wodę.
W naszej ofercie znajdziesz również inteligentne czajniki elektryczne Xiaomi, które posiadają wyświetlacze cyfrowe. Widnieje na niej aktualna temperatura wody. Użytkownik może korzystać z takiego sprzętu nawet z poziomu zainstalowanej w smartfonie aplikacji, a co za tym idzie – obsługiwać go zdalnie. Sprawdź, jakie są ceny tych urządzeń i porównaj ich moc. Wybierz takie, które spełni Twoje oczekiwania.
Czajniki elektryczne - najczęściej zadawane pytania
Główną przyczyną powstawania kamienia na dnie czajnika jest twarda woda. Zawarte w niej minerały osadzają się na ściankach czajnika. Istnieje kilka sposobów, które są skuteczne w usuwaniu kremowego nalotu wewnątrz urządzenia. Jednak przed rozpoczęciem procesu odkamieniania należy zapoznać się z zaleceniami producenta.
W naszej ofercie dostępnych jest kilka rodzajów odkamieniaczy do czajnika. Russel Hobbs, to płyn, który zaledwie po 10 minutach usuwa kamień z domowego sprzętu. Jest bezzapachowy, biodegradowalny i nie zawiera fosforanów. Umożliwi on również wydłużenie żywotności takich sprzętów jak ekspres do kawy czy żelazko. Dostępne są również odkamieniacze do czajników Ecozone oraz K&M.
Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów jest usuwanie kamienia przy użyciu octu. Roztwór rozcieńcza się z wodą w proporcjach pół na pół. Następnie należy go zagotować i odstawić na godzinę. Później konieczne jest kilkukrotne zagotowanie wody, w celu usunięcia zapachu octu. Z tej metody można korzystać w przypadku dużego osadu oraz w szklanych czajnikach - w nich osad jest bardziej widoczny.
Do odkamienienia czajnika można użyć również kwasku cytrynowego. Do pełnego czajnika wody wsypuje się około 5 łyżeczek proszku. Roztwór można pozostawić na całą noc i przegotować. Czynność tę należy powtórzyć 3 razy, aby pozbyć charakterystycznego zapachu. Sposób ten jest dobrym rozwiązaniem w przypadku stalowego czajnika, jednak można go używać także w innych modelach.
Pierwszy czajnik elektryczny powstał w 1891 roku. Wyprodukowało go przedsiębiorstwo Carpenter Electric Company of St. Paul w stanie Minnesota. Czajnik elektryczny nie jest skomplikowanym urządzeniem, służy do gotowania wody przy użyciu energii elektrycznej.
Budowa czajnika elektrycznego jest bardzo prosta – składa się on z włącznika, grzałki, podstawki, dzbanka, pokrywki, filtru do wody oraz miarki, wskazującej, ile wody pozostało w urządzeniu. Czajnik bezprzewodowy to nowatorskie rozwiązanie, jego podstawka jest podłączona do prądu, a samym dzbankiem można dowolnie manewrować.
Prawo wymiany ciepła umożliwia czajnikowi działanie. Wymiana przebiega z cieplejszego elementu do zimniejszego. Ogrzewanie trwa do momentu aż obydwa elementy osiągną tę samą temperaturę. W czajniku bezprzewodowym energia elektryczna zamienia się w cieplną i zostaje przekazana z grzałki do wody. Gdy woda osiągnie 100°C, zaczyna wrzeć. Termostat zainstalowany w czajniku odłącza wówczas energię elektryczną.
Termostat jest bimetalicznym elementem, co oznacza, że składa się z dwóch metali – wolno oraz szybko nagrzewającego się. Gdy pierwszy z nich ulegnie odkształceniu, naciska na dźwignię odcinającą dopływ prądu. Istnieją również termostaty elektroniczne, które stosuje się w modelach czajników z regulacją temperatury.
W celu obliczenia zużycia prądu przez czajnik, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
1. Moc urządzenia,
2. Czas potrzebny do zagotowania wody – (po wlaniu maksymalnej ilości wody),
3. Cenę za jedną kilowatogodzinę.
W naszej ofercie znajdziesz czajniki elektryczne o różnej wielkości mocy. Urządzenia turystyczne zazwyczaj oferują około 1250 W. Natomiast sprzęt użytkowy, który stosowany jest w gospodarstwach domowych dysponuje mocą wynoszącą od 2000 do 4000 W.
W celu obliczenia przykładowego zużycia prądu, można założyć, że czajnik o mocy 2000 W zagotuje wodę w 2 minuty, a koszt jednej kilowatogodziny wynosi 60 groszy.
1. Najpierw należy przeliczyć kilowaty na waty: 1000 W=1 kW, zatem 2000 W, to 2 kW.
2. Następny krok to przeliczenie sekund na godziny – 2 minuty to 120 sekund. Godzina to 3600 sekund. Czas pracy czajnika dzieli się przez godzinę - 120:3600=0,033 godziny.
3. Później wylicza się kilowatogodziny – moc czajnika mnoży się w kilowatach przez czas pracy w godzinach. A więc: 2kWx0,033h=O,066kWh. Dokładnie tyle prądu zużywa czajnik.
4. W ostatnim kroku należy pomnożyć zużytą energię przez jej koszt: 0,084 kWh x 0,60 zł = 0,0396 zł. Oznacza to, że zagotowanie wody w tym przykładzie wynosi 3 grosze.