Wsiąść do Pociągu to strategiczna gra planszowa, którą stworzył w 2004 roku Alan R. Moor. Rozgrywka wymaga od graczy wykazania się sprytem oraz strategicznym myśleniem. Gra ta została wyróżniona prestiżową nagrodą Spiel des Jahres 2004. Polskie wersje serii Wsiąść do Pociągu przygotowało wydawnictwo Rebel.
W rodzinną grę planszową Wsiąść do Pociągu może grać jednocześnie od 2 do 5 graczy. Na początku każdy z nich losuje 3 bilety z trasami kolejowymi. Wskazują one 2 miasta, pomiędzy którymi uczestnicy gry powinni zrealizować połączenie kolejowe. Każdy z nich otrzymuje również po 4 karty z pociągami, a w trakcie gry może dobierać kolejne. Stanowią one walutę umożliwiającą układanie odcinków tras na mapie za pomocą pionków. Aby utworzyć połączenie, trzeba wyłożyć dokładnie tyle kart, ile wagonów znajduje się na trasie mapy – muszą one również być tego samego koloru.
W każdej kolejce gracze mogą wykonać jedną z trzech akcji – wyłożyć karty w celu utworzenia połączenia, wylosować nowe zadanie (bilet z trasą) lub dobrać 2 karty z pociągami lub jedną z jokerem, który zastępuje wszystkie inne karty i można go położyć w dowolnym miejscu na mapie. Rozgrywka polega nie tylko na układaniu własnych połączeń, lecz także na blokowaniu tras przeciwników.
Wygrywa ten spośród uczestników gry, który zdobędzie najwięcej punktów do momentu wyczerpania pionków przez któregoś z graczy. Punkty są przyznawane za zrealizowane trasy z biletów, a dodatkową premię można otrzymać za ułożenie najdłuższego nieprzerwanego połączenia. Jeśli komuś nie uda się wykonać wyznaczonego zadania, wtedy punkty są mu odejmowane.
W pierwotnej wersji gry Wsiąść do Pociągu mapa obejmowała trasy kolejowe w Stanach Zjednoczonych. Następnie powstało wiele dodatkowych map, m.in. Europy, Polski, Niemiec, Afryki, Holandii, Krajów Północy (Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii), Francji, Włoch czy Japonii. Gra ta umożliwia uczestnikom poszerzanie swojej wiedzy geograficznej. Na mapach są zaznaczane nie tylko miasta oraz łączące je połączenie kolejowe, lecz także inne miejsca i obiekty, np. turystyczne.
Sprawdź naszą ofertę gier planszowych z serii Wsiąść do Pociągu i zacznij wspólnie ze swoją rodziną realizować połączenia kolejowe na trasach całego świata.
Wsiąść do pociągu – najczęściej zadawane pytania
Wsiąść do pociągu to gra planszowa, która po raz pierwszy wydana została w 2004 i od razu skradła serca graczy na całym świecie. Od momentu swojej premiery doczekała się kolejnych odsłon, wielu dodatków oraz rozwinięć, które zmieniają lub urozmaicają rozgrywkę. Mnogość tytułów, które ukazały się w serii Wsiąść do pociągu, może skutecznie utrudniać wybór pierwszej gry osobom, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z „pociągami”. Od czego więc zacząć?
Dobrym wyborem na początek jest tytuł Wsiąść do pociągu Europa. Posiada on przystępne zasady i jednocześnie gwarantuje bardzo satysfakcjonującą rozgrywkę. Dodatkowo wersja ta daje możliwość jej rozbudowy o nowe dodatki, takie jak np. Indie i Szwajcaria, Polska, Amsterdam oraz wiele innych, wprowadzających nowe mapy oraz różnego rodzaju twisty zmieniające rozgrywkę i zasady punktacji. Innym bardzo dobrym tytułem dla osób początkujących jest Wsiąść do pociągu USA, który to jest tak naprawdę pierwszą, wydaną w 2004 roku wersją gry.
Nie zapomniano tu także o najmłodszych graczach. Wsiąść do pociągu Pierwsza Podróż to gra dla dzieci już od 6. roku życia, która doskonale sprawdzi się jako wprowadzenie nie tylko w dorosłą część serii o pociągach, ale także w ogóle do świata gier planszowych.
Podstawowe zasady Wsiąść do pociągu są bardzo łatwe i przystępne. Na początku gry każdy z graczy otrzymuje 45 wagoników w swoim kolorze, 4 karty wagonów a także bilety, na których znajdują się trasy łączące różne miejsca na planszy. Ich wybudowanie będzie ukrytym celem gracza, po zrealizowaniu którego, na koniec gry, otrzyma on punkty zwycięstwa. Każda trasa widoczna na karcie biletów składać się będzie z odcinków przebiegających pomiędzy poszczególnymi miastami. Im więcej jak najdłuższych odcinków, tym bardziej cenny jest bilet.
Głównym zadaniem gracza, jest więc budowa połączeń pomiędzy miastami, które finalnie złożą się na główną trasę wyznaczoną na bilecie. W trakcie rozgrywki gracze mają możliwość dobierać bilety z trasami i tym samym zwiększać szansę na swoje zwycięstwo.
Jak więc będziemy budować trasy kolejowe? Posłużą nam do tego karty wagonów, które w swojej turze będziemy dobierać na rękę. Wybudowanie konkretnego odcinka wymaga odrzucenia z ręki kart wagonów w liczbie i kolorze określonym na planszy. Im dłuższy odcinek trasy wybudujemy, czyli im więcej stawiamy na planszy swoich wagonów, tym więcej punktów zwycięstwa otrzymujemy.
Kolejne wersje gier podstawowych takie jak Wsiąść do Pociągu Europa, Dookoła Świata, Niemcy czy Kraje Północy, wprowadzają dodatkowe elementy gry takie jak np. dworce, nowe zasady rozgrywki i liczenia punktów. Niezależnie jednak od wersji, trzon rozgrywki dla całej serii pozostaje niezmienny i zawsze skupia się wokół budowy tras i połączeń kolejowych.
Dodatki do gier z serii Wsiąść do pociągu to zestawy dodatkowych kart biletów lub nowości takich jak zajezdnie czy magazyny, które dodatkowo urozmaicają zabawę (np. Wsiąść do pociągu Europa 1912 oraz USA 1910) oraz dodatki wprowadzające zupełnie nowe mapy oraz zmienione zasady rozgrywki i punktacji.
Wsiąść do pociągu Indie i Szwajcaria to dodatek szczególnie polecany osobom, które zwykle grają w mniejszym gronie. Mapa Szwajcarii przeznaczona jest do rozgrywki maksymalnie 3-osobowej, dzięki czemu rywalizacja nawet w małym składzie staje się jeszcze bardziej ekscytująca.
Wsiąść do pociągu Azja – legendarna (2-5 graczy) i drużynowa (2-6 graczy) umożliwia rozgrywkę większej liczbie osób oraz wprowadza zupełnie nowe zasady nie tylko w kontekście budowania tras, ale także wymiany informacji pomiędzy graczami w wariancie drużynowym.
Wsiąść do pociągu Zjednoczone Królestwo i Pensylwaniato dodatek przez wiele osób uznawany za najbardziej strategiczny, który z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym graczom. Wprowadza on do rozgrywki technologie i koncesje bez zakupu których gracz nie będzie miał możliwości budować bardziej odległych tras.
Poza wymienionymi seria Wsiąść do pociągu oferuje wiele innych dodatków, takich jak Polska, Holandia, Nowy Jork czy Amsterdam. Każdy z nich wprowadza nie tylko nowe mapy, ale także różne zmiany w rozgrywce. Sprawdź je wszystkie i zdecyduj, która wersja zapewni ci najlepszą rozrywkę podczas kolejnych godzin spędzonych z grą Wsiąść do pociągu.