Żelazko parowe to niewielkich rozmiarów urządzenie przeznaczone do szybkiego i efektywnego prasowania tkanin. Zasilane jest energią elektryczną i składa się z metalowej stopy grzejnej, pojemnika na wodę oraz uchwytu. Podłączenie sprzętu do źródła zasilania za pomocą przewodu powoduje równomierne nagrzewanie się stopy grzejnej, która umożliwia płynne sunięcie po materiale.
Wysoka temperatura połączona z działaniem pary wodnej umożliwia sprawne wygładzanie zagnieceń z ubrań, pościeli czy ręczników, czyniąc je przyjemnymi w dotyku. Zaletą żelazka do prasowania z funkcją pary jest także to, że pozwala w skuteczny sposób pozbyć się z tkanin bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów, co może okazać się przydatne w przypadku prasowania ubrań niemowląt lub osób z alergiami.
Dostępne są różne rodzaje żelazek parowych. Stopa urządzenia może być wykonana z rozmaitych materiałów, co przekłada się na trwałość urządzenia. Producenci oferują żelazka ze stopą teflonową, ceramiczną lub szafirową. Ta ostatnia cechuje się wyjątkową odpornością na zarysowania oraz gładko prowadzi się po tkaninie.
Żelazka parowe mogą mogą różnić się także mocą. Najbardziej polecane, uniwersalne urządzenia posiadają moc ok. 2000 W, ale dostępne są także sprzęty o większej mocy.
Siła uderzenia pary wodnej to równie istotny element decydujący o skuteczności prasowania. Natężenie wydzielania pary podawane jest zwykle w gramach na minutę i powinno wynosić nie mniej niż 40 g/minutę, aby sprostać codziennemu użytkowaniu w warunkach domowych.
Żelazka parowe najczęściej wyposażone są w termostat, który służy do regulowania temperatury. Dzięki niemu następuje automatyczne odcięcie urządzenia od dopływu prądu w momencie osiągnięcia wybranej temperatury. Gdy stopa żelazka zaczyna stygnąć, urządzenia samoczynnie z powrotem się nagrzewa.
Niektóre żelazka wyposażone są także w system antywapienny, który zapobiega odkładaniu się kamienia i osadów z wody w kanalikach parowych.
Zapoznaj się z naszą ofertą żelazek parowych i wybierz model, który zapewni wygodne i łatwe prasowanie twoich ubrań.
Żelazka parowe - najczęściej zadawane pytania
Aby wyczyścić przypaloną stopę żelazka ceramicznego, warto w pierwszej kolejności delikatnie podgrzać urządzenie, a następnie odłączyć je od źródła zasilania. Do usunięcia przypalenia można użyć łagodnych i naturalnych środków czyszczących, np. octu lub soku z cytryny. Przyda się także miękka ściereczka z mikrofibry lub innego delikatnego materiału, który nie będzie rysował ceramicznej powierzchni. Szmatką zwilżoną octem lub sokiem z cytryny należy wykonywać okrężne ruchy i polerować stopę tak długo, aż osad zostanie całkowicie wyczyszczony. Po tym zabiegu warto przetrzeć stopę ściereczką zwilżoną czystą wodą, aby uniknąć zabrudzenia ubrania środkiem czyszczącym podczas prasowania.
Żelazko z powłoką teflonową można wyczyścić podobnym sposobem, co żelazko ceramiczne. Należy użyć do tego miękkiej ściereczki oraz octu lub soku z cytryny, a następnie wyczyścić przypaloną powierzchnię. W przypadku żelazka teflonowego można także wykorzystać szczoteczkę i pastę do mycia zębów, którymi delikatnie szoruje się stopę aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Na koniec warto przetrzeć powłokę czystą tkaniną zwilżoną wodą. Dobrym sposobem na usunięcie przypalenia z żelazka teflonowego może być także użycie soli kuchennej. W tym celu na rozłożonej gazecie rozsypuje się sól i rozgrzanym żelazkiem odpiętym od źródła zasilania kilkukrotnie przesuwa się po soli, aż zdrapie ona pozostałości spalenizny.
Aby skutecznie odkamienić żelazko domowym sposobem warto wykorzystać ocet zmieszany z wodą w proporcji 1:1. Taki roztwór wlewa się do zbiornika na wodę, a następnie całkowicie odparowuje z żelazka. Sposób ten usunie kamień i osad. Dodatkowo warto np. wykałaczką przeczyścić kanaliki parowe w stopie żelazka, a na koniec przepłukać je wodą destylowaną.
Do odkamieniania sprawdzi się także kwasek cytrynowy zmieszany z wodą. Zanim jednak użyje się tej mieszanki należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi odkamieniania żelazka. Niektóre urządzenia wyposażone są bowiem we własne systemy odkamieniania i źle reagować na kwasek cytrynowy, co grozi nawet awarią sprzętu.
Żelazka z systemem antywapiennym zapobiegają wytrącaniu się kamienia. W tym przypadku wystarczy regularna wymiana filtrów, co pozwoli uniknąć odkładaniu się osadów.
Standardowe żelazka do prasowania wykorzystują wysoką temperaturę oraz siłę nacisku stopy. Urządzenie parowe dodatkowo wyposażone jest w funkcję pary, która rozluźnia włókna prasowanej tkaniny i ułatwia rozprasowywanie zagnieceń. Para wodna likwiduje także nieprzyjemne zapachy oraz usuwa bakterie oraz wszelkie drobnoustroje z prasowanego materiału. Żelazko parowe jest także bardziej wydajne i nie uszkadza delikatnych tkanin. Działanie pary wodnej umożliwia dokładne wyprasowanie ubrania nawet przy zmniejszeniu siły nacisku.
Przeciętne żelazko charakteryzuje się z reguły mocą na poziomie od 2000 do 2500 W, co oznacza, że to jedno z urządzeń pobierających najwięcej energii w gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że żelazko używane jest zwykle maksymalnie do 3 godzin w tygodniu, co ostatecznie nie obciąża w dużym stopniu rachunków za energię elektryczną.
Aby żelazko było skuteczne i zapewniło szybkie i proste prasowanie najlepiej wybrać urządzenie o mocy od 2200 do 2500 W. Dobrze jeśli jest także wyposażone w funkcję pary, która dodatkowo ułatwi i przyspieszy wygładzanie zagnieceń. Modele o mocy 2400-2500 W umożliwiają niemal natychmiastowe prasowanie od razu po podłączeniu sprzętu do źródła energii. Podczas, gdy słabsze modele, np. o mocy 1200 W mogą potrzebować nawet kilku minut, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Dostępne są także urządzenia oferujące większą moc na poziomie 2600 W lub nawet 3200 W. Tego typu żelazka pobierają najwięcej energii, ale także gwarantują doskonałą skuteczność w prasowaniu najtrudniejszych tkanin takich, jak obrusy, czy firany.