Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Twoje środki
Cena
Marka
  • więcej
Funkcje wideorejestratorów
  • więcej
Wielkość ekranu
  • więcej
Komunikacja urządzenia
  • więcej
Przysłona (f/)
  • więcej
Dostępność
  • więcej
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej

Wideorejestratory

Kamery samochodowe czy też wideorejestratory to urządzenia służące do rejestracji sytuacji na drodze zarówno przed jak i za samochodem a także do nagrywania wnętrza kabiny. Materiały z wideorejestratorów wykorzystuje się przede wszystkim w celu wyjaśnienia przyczyn i wskazania kierowców, którzy spowodowali niebezpieczną sytuację lub kolizję drogową. Potrafią one także zarejestrować sprawcę, który uszkodzi zaparkowany samochód pod nieobecność kierowcy czy też włamywaczy, którzy podejmują próbę kradzieży przedmiotów w wnętrza takiego auta.

W wielu wypadkach pojedyncza inwestycja w dobrej jakości, zaawansowaną kamerę samochodową potrafi przynieść wiele oszczędności dzięki wskazaniu sprawców uszkodzenia naszego pojazdu. Przy ogromnej ilości funkcji wideorejestratorów wybór właściwego modelu wymaga jadnakże odrobiny dodatkowej wiedzy o ich możliwościach i identyfikacji własnych potrzeb.

Ile kamer powinien mieć wideorejestrator

Podstawowe modele wideorejestratorów posiadają jedną kamerę przeznaczoną do filmowania sytuacji przed pojazdem. To właśnie tam może dojść do największej ilości zdarzeń wymagających wyjaśnienia z pomocą zarejestrowanego obrazu. Bardziej rozbudowane zestawy posiadają dodatkową kamerę filmującą sytuację na drodze za pojazdem. Mimo, iż uderzenie w tył naszego pojazdu zazwyczaj jednoznacznie wskazuje na winę kierowcy za nami, nie zawsze jest to takie oczywiste. Część kierowców decyduje się również na kamery filmujące wnętrze kabiny jednakże zazwyczaj są one wykorzystywane w pojazdach służących do pracy, przewożących osoby lub towary. Kamerę tylną lub wewnętrzną często można dokupić jako dodatek do kamery przedniej.

Jaką optykę i matrycę wybrać

Materiał nagrany kamerą samochodową musi być przede wszystkim czytelny w trakcie jego odtwarzania. Za jakość odpowiada obiektyw oraz matryca przetwarzająca obraz na postać cyfrową. W przypadku obiektywu istotny jest kąt widzenia, który pozwala rejestrować całą szerokość drogi przed pojazdem wraz z poboczami (wartości 140 do 160 stopni są jednymi z najlepszych, im wyższa wartość tym większy jest kąt widzenia obiektywu). Istotna jest także jasność obiektywu, która decyduje o ilości światła jakie do niego wpada co przekłada się na zwiększenie możliwości rejestracji obrazu w nocy (wartości F2.0 czy też F1.6 są jednymi z lepszych, im mniejsza wartość F tym lepiej obiektyw poradzi sobie w półmroku i w nocy). Wybierając wideorejestrator warto zwrócić uwagę na matrycę czyli przetwornik obrazu, który powinien pochodzić od renomowanego producenta jak na przykład produkowany przez SONY przetwornik STARVIS. Jedną z cech dobrego przetwornika jest zapis obrazu w wysokiej rozdzielczości i wysokiej liczbie klatek na sekundę co pozwala na uzyskanie czytelnego i ostrego obrazu. Największą popularnością cieszą się wideorejestratory oferujące rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli) ale możemy zdecydować się na jeszcze lepsze rozdzielczości typu 2K (2560x1440 pikseli) lub 4K (3840x2160 pikseli). Ilość klatek na sekundę nie powinna być przy tym niższa niż 25fps (frames per second) a optymalnym rozwiązaniem są modele rejestrujące obraz z szybkością 60fps. Wysoka rozdzielczość z połączeniu z dużą liczbą klatek na sekundę da nam największą szansę by odczytać numery rejestracyjne sprawcy pomimo dużej odległości, dużej prędkości, ciemności czy też złej pogody.

Tryb parkingowy a czujniki ruchu i wstrząsu

Wideorejestratory z trybem parkingowym mogą działać na kilka sposobów a wybrane modele mają możliwość wyboru sposobu działania z pośród kilku dostępnych. W trakcie parkowania kamery mogą rozpocząć nagrywanie po wykryciu ruchu lub wstrząsu, mogą nagrywać cały czas w trybie poklatkowym lub nagrywać obraz w trybie ciągłym (choć zazwyczaj w obniżonej jakości). Ze względu na ograniczoną pojemność pamięci w której zapisywany jest nagrywany film kamery pracują w trybie pętli kasując najstarszą część nagrania by zastąpić ją najnowszą częścią. G-sensor czyli czujnik wykrywający wstrząs używany jest wówczas również do automatycznego zabezpieczenia tej części nagrania, w której mogło dojść do uderzenia w pojazd.

Pamięć wideorejestratora

Większość kamer samochodowych obok niedużej pamięci własnej wykorzystuje kartę SD lub microSD jako podstawowy bank pamięci. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że z łatwością możemy dokupić kartę o odpowiadających nam parametrach jeżeli producent nie dołączył żadnej do urządzenia lub dołączył kartę zbyt małą lub zbyt wolną. Decydując się na rejestrację w wysokiej rozdzielczości i z dużą liczbą klatek na sekundę musimy wybrać kartę pamięci o pojemności i szybkości pozwalającej na błyskawiczny zapis tak dużej ilości danych. Wybrani producenci stosują obszerną pamięć wbudowaną oraz inne obok SD i microSD nośniki pamięci.

Wideorejestratory z GPS

Odbiornik sygnału GPS wbudowany w Wideorejestrator pozwala rejestrować trasę jaką pokonuje pojazd w trakcie nagrywania wraz z jego kierunkiem i prędkością. Przy użyciu dodatkowego oprogramowania możliwe jest wówczas łatwe odtworzenie trasy przejazdu na mapie i na tej podstawie odnalezienie poszukiwanego fragmentu nagrania bądź ustalenie własnej prędkości w chwili danego zdarzenia. Odbiornik GPS może być wbudowany w urządzenie lub dostępny jako dodatek.

Zasilanie wideorejestratora

Możliwe są dwa rodzaje zasilania kamer samochodowych. Najczęściej stosowane i podstawowe rozwiązanie to zasilanie z gniazda zapalniczki. Drugą możliwością jest wykorzystanie zasilacza zazwyczaj dostępnego jako dodatek do kamery. Zasilacz podłączany jest bezpośrednio do instalacji pojazdu i działa zarówno w czasie jazdy jak i po zaparkowaniu auta (aktywując przy tym tryb parkingowy kamery). Decydując się na to rozwiązanie warto zwrócić uwagę aby zasilacz posiadał funkcję ochrony akumulatora przed rozładowaniem (poprzez odcięcie kamery od zasilania). Sam wideorejestrator może natomiast posiadać wbudowany akumulator lub kondensator. Standardowo używane akumulatory mają małą pojemność i są w stanie zasilać wideorejestrator przez kilka do kilkunastu minut będąc jednocześnie podatnymi na czynniki atmosferyczne (na przykład mrozy) i stopniowe zmniejszanie pojemności w trakcie użytkowania. Kondensatory pod względem swojej pojemności nie oferują dużo dłuższego zasilania kamery jednakże są znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i nie ulegają tak szybkiemu zużyciu.

Montaż kamery samochodowej

W dostępnych na rynku produktach stosuje się w zasadzie tylko dwa rozwiązania montażowe – przyssawkę oraz dwustronną taśmę samoprzylepną. Oczywistymi zaletami przyssawek jest prosty i szybki montaż oraz demontaż tak urządzenia jak i uchwytu mocującego jednakże należy pamiętać że przyssawka może w wyjątkowej sytuacji oderwać się od szyby (z powodu wstrząsu, zabrudzenia szyby, bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperatury). Znacznie pewniejszą metodą montażu jest klejenie uchwytu mocującego do szyby pojazdu za pomocą niezwykle wytrzymałej taśmy dwustronnej. Uzyskujemy wówczas wyjątkowo trwałe i stabilne mocowanie przy czym nadal możliwe jest proste zdjęcie samego urządzenia z uchwytu.

Funkcje dodatkowe

Wybierając wideorejestrator warto zwrócić uwagę czy posiada łączność WiFi i/lub Bluetooth. Obie będą przydatne by odbierać obraz i konfigurować ustawienia za pomocą smartfona. Niektóre urządzenia mają możliwość wykonywania zdjęć, posiadają wbudowany mikrofon i głośnik, mogą nanosić datę i godzinę na film czy też sygnalizować konieczność sformatowania karty pamięci przed rozpoczęciem pracy.

więcej