Camilla Läckberg

Camilla Läckberg pochodzi ze Szwecji i jest autorką powieści kryminalnych dziejących się w miejscowości Fjällbacka. Jej twórczość jest dostępna w ponad 60 krajach, a jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Za swoją debiutancką powieść "Księżniczka z lodu" otrzymała w 2008 roku Grand Prix de Littérature Policière, czyli najbardziej prestiżową nagrodę, jaką może dostać twórca literatury kryminalnej i detektywistycznej we Francji.

 

Podstawowe dane:

Opis autorki

Dzieciństwo i młodość

Camilla Läckberg urodziła się 30 sierpnia 1974 roku w Szwecji, w miejscowości Fjällbacka, którą z pewnością doskonale znają czytelnicy jej powieści – akcja wielu z nich została usytuowana właśnie w rodzinnej miejscowości autorki. Dorastała tam, gdzie przyszła na świat, na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Niegdyś Fjällbacka była osadą rybacką, ale obecnie to miejscowość o charakterze turystycznym i wypoczynkowym.

Od dziecka Camilla Läckberg przejawiała zainteresowanie literaturą. Pisywała opowiadania kryminalne. Jednak jej pasja nie przełożyła się na obrany kierunek studiów. Ukończyła Szkołę Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Goteborgu. Po studiach zamieszkała w Sztokholmie. Po ukończeniu kursu pisania kryminałów na dobre rozpoczęła się jej kariera literacka. Owocem kursu było opowiadanie, na kanwie którego autorka napisała debiutancką powieść Księżniczka z lodu.

Prywatnie pasjonuje się nie tylko literaturą, ale i gotowaniem, co przełożyło się na napisanie książki kucharskiej pod tytułem Smaki z Fjällbacki.

Kariera literacka

Camilla Läckberg jest autorką słynnej już sagi o Fjällbace, a jej głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedstrom. Pierwszą częścią sagi była wspominana już Księżniczka z lodu wydana w 2009 roku, a w 2010 roku cykl uzupełniony został o trzy kolejne tomy: Kaznodzieję, Kamieniarza i Ofiarę losu. W 2011 roku wydała trzy następne części tej samej sagi: Niemiecki bękart i Syrenka oraz Latarnik. Rok później pojawiła się Fabrykantka aniołków, a w 2015 roku – Pogromca lwów. W 2017 roku opublikowała książkę Czarownica.

Camilla Läckberg nie jest wyłącznie autorką sagi o Fjällbace. Napisała nowelę z Molinem, policjantem z sagi o Fjällbace pod tytułem Zamieć śnieżna i woń migdałów w 2012 roku. Jej dziełem są także dwa thrillery psychologiczne o losach Faye – Złota klatka i Srebrne skrzydła, wydane odpowiednio w 2019 i 2020 roku. Napisała też bajkę dla dzieci o Super Charliem.

Najważniejsze książki w karierze Camilli Läckberg

Kryminalna saga o Fjällbace zaczęła się od książki Księżniczka z lodu, dlatego nie można jej pominąć spośród najważniejszych w bibliografii Camilli Läckberg powieści. Pozycja ta uzyskała wyróżnienie międzynarodowej nagrody Grand Prix de Littérature Policiere. Została doceniona w kategorii najlepsza powieść kryminalna w 2008 roku. Od niej właściwie wszystko się zaczęło, także historia pisarki Eriki Falck i policjanta Patrika Hedstroma, którzy wielokrotnie pojawiali się na kartach powieści kryminalnych Läckberg. Co ciekawe, nie jest to wyłącznie książka kryminalna, ponieważ wątkiem wiodącym jest tu tematyka obyczajowa. Kolejne tomy sagi o Fjällbace pozwalają lepiej poznać mieszkańców małego miasteczka, ich problemy i wzajemne zależności. Autorka sięga też po wątki historyczne, łącząc je umiejętnie z teraźniejszością. Tajemnice, jakie czytelnik odkrywa w tomach kryminalnej sagi, pozwalają zaangażować się jeszcze mocniej w całą historię, która wciąż zaskakuje.

Godne uwagi są zwłaszcza dwa tomy całej serii. Pierwszym z nich jest Niemiecki bękart, gdzie intryga i tajemnicza zagadka kryminalna zaczyna się od znalezienia starego, nazistowskiego medalu. Drugą jest Kamieniarz, gdzie dla odkrycia sprawcy strasznej zbrodni główny bohater musi zagłębić się daleko w przeszłość, by odkryć okruchy prawdy.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
 • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Camilla Läckberg - książki

 • Księżniczka z lodu (2009)
 • Kaznodzieja (2010)
 • Kamieniarz (2010)
 • Ofiara losu (2010)
 • Zamieć śnieżna i woń migdałów (2012)
 • Niemiecki bękart (2011)
 • Syrenka (2011)
 • Smaki z Fjällbacki (2012)
 • Latarnik (2011)
 • Fabrykantka aniołków (2012)
 • Biesiada, jedzenie i miłość (2011)
 • Super-Charlie (2012)
 • Pogromca lwów (2015)
 • Czarownica (2017)
 • Złota klatka (2019)
 • Srebrne skrzydła (wrzesień 2020)