Camilla Läckberg

Camilla Läckberg pochodzi ze Szwecji i jest autorką powieści kryminalnych dziejących się w miejscowości Fjällbacka. Jej twórczość jest dostępna w ponad 60 krajach, a jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Za swoją debiutancką powieść "Księżniczka z lodu" otrzymała w 2008 roku Grand Prix de Littérature Policière, czyli najbardziej prestiżową nagrodę, jaką może dostać twórca literatury kryminalnej i detektywistycznej we Francji.

 

Podstawowe dane:

Opis autorki

Dzieciństwo i młodość

Camilla Läckberg urodziła się 30 sierpnia 1974 roku w Szwecji, w miejscowości Fjällbacka, którą z pewnością doskonale znają czytelnicy jej powieści – akcja wielu z nich została usytuowana właśnie w rodzinnej miejscowości autorki. Dorastała tam, gdzie przyszła na świat, na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Niegdyś Fjällbacka była osadą rybacką, ale obecnie to miejscowość o charakterze turystycznym i wypoczynkowym.

Od dziecka Camilla Läckberg przejawiała zainteresowanie literaturą. Pisywała opowiadania kryminalne. Jednak jej pasja nie przełożyła się na obrany kierunek studiów. Ukończyła Szkołę Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Goteborgu. Po studiach zamieszkała w Sztokholmie. Po ukończeniu kursu pisania kryminałów na dobre rozpoczęła się jej kariera literacka. Owocem kursu było opowiadanie, na kanwie którego autorka napisała debiutancką powieść Księżniczka z lodu.

Prywatnie pasjonuje się nie tylko literaturą, ale i gotowaniem, co przełożyło się na napisanie książki kucharskiej pod tytułem Smaki z Fjällbacki.

Kariera literacka

Camilla Läckberg jest autorką słynnej już sagi o Fjällbace, a jej głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedstrom. Pierwszą częścią sagi była wspominana już Księżniczka z lodu wydana w 2009 roku, a w 2010 roku cykl uzupełniony został o trzy kolejne tomy: Kaznodzieję, Kamieniarza i Ofiarę losu. W 2011 roku wydała trzy następne części tej samej sagi: Niemiecki bękart i Syrenka oraz Latarnik. Rok później pojawiła się Fabrykantka aniołków, a w 2015 roku – Pogromca lwów. W 2017 roku opublikowała książkę Czarownica.

Camilla Läckberg nie jest wyłącznie autorką sagi o Fjällbace. Napisała nowelę z Molinem, policjantem z sagi o Fjällbace pod tytułem Zamieć śnieżna i woń migdałów w 2012 roku. Jej dziełem są także dwa thrillery psychologiczne o losach Faye – Złota klatka i Srebrne skrzydła, wydane odpowiednio w 2019 i 2020 roku. Napisała też bajkę dla dzieci o Super Charliem.

Najważniejsze książki w karierze Camilli Läckberg

Kryminalna saga o Fjällbace zaczęła się od książki Księżniczka z lodu, dlatego nie można jej pominąć spośród najważniejszych w bibliografii Camilli Läckberg powieści. Pozycja ta uzyskała wyróżnienie międzynarodowej nagrody Grand Prix de Littérature Policiere. Została doceniona w kategorii najlepsza powieść kryminalna w 2008 roku. Od niej właściwie wszystko się zaczęło, także historia pisarki Eriki Falck i policjanta Patrika Hedstroma, którzy wielokrotnie pojawiali się na kartach powieści kryminalnych Läckberg. Co ciekawe, nie jest to wyłącznie książka kryminalna, ponieważ wątkiem wiodącym jest tu tematyka obyczajowa. Kolejne tomy sagi o Fjällbace pozwalają lepiej poznać mieszkańców małego miasteczka, ich problemy i wzajemne zależności. Autorka sięga też po wątki historyczne, łącząc je umiejętnie z teraźniejszością. Tajemnice, jakie czytelnik odkrywa w tomach kryminalnej sagi, pozwalają zaangażować się jeszcze mocniej w całą historię, która wciąż zaskakuje.

Godne uwagi są zwłaszcza dwa tomy całej serii. Pierwszym z nich jest Niemiecki bękart, gdzie intryga i tajemnicza zagadka kryminalna zaczyna się od znalezienia starego, nazistowskiego medalu. Drugą jest Kamieniarz, gdzie dla odkrycia sprawcy strasznej zbrodni główny bohater musi zagłębić się daleko w przeszłość, by odkryć okruchy prawdy.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Camilla Läckberg - książki

 • Księżniczka z lodu (2009)
 • Kaznodzieja (2010)
 • Kamieniarz (2010)
 • Ofiara losu (2010)
 • Zamieć śnieżna i woń migdałów (2012)
 • Niemiecki bękart (2011)
 • Syrenka (2011)
 • Smaki z Fjällbacki (2012)
 • Latarnik (2011)
 • Fabrykantka aniołków (2012)
 • Biesiada, jedzenie i miłość (2011)
 • Super-Charlie (2012)
 • Pogromca lwów (2015)
 • Czarownica (2017)
 • Złota klatka (2019)
 • Srebrne skrzydła (wrzesień 2020)

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.