Smartfony stały się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Współczesne telefony mogą zastępować wiele urządzeń, w tym nawet przenośne komputery. W naszym asortymencie znajdują się smartfony takich marek, jak Apple, Huawei, Xiaomi, Samsung, LG czy Nokia
Spora część smartfonów na rynku cechuje się ekranami o przekątnych w zakresie 6-7 cali. Modele o mniejszych wymiarach są coraz rzadsze co wynika m.in. z trendów oraz funkcjonalności systemów i aplikacji. Producenci wykorzystują matryce AMOLED i IPS LCD, a także TFT LCD. Te ostatnie cechują się najsłabszymi parametrami i trafiają głównie do budżetowych modeli. Na rynku można znaleźć smartfony z ekranami o rozdzielczości HD, ale przy dużych wyświetlaczach znacznie lepiej sprawdzają się rozdzielczości od Full HD 1080p wzwyż. Szczególnie jeśli smartfon ma być wykorzystywany w celach multimedialnych lub do pracy.
Producenci tacy, jak Samsung, Motorola czy Xiaomi wykorzystują do swoich urządzeń system Android z własnymi nakładkami. Apple stawia na autorski system iOS. Oba oprogramowania wymagają odpowiednio mocnych specyfikacji, które zapewnią płynne działanie urządzenia. W przypadku iPhone'ów producent sam dba o odpowiednie standardy. W przypadku smartfonów z Androidem przyjęło się, że urządzenie średniej klasy powinno mieć co najmniej 4 GB pamięci RAM. Mniejsze ilości nie pozwalają na płynną obsługę wszystkich aplikacji. Topowe modele są wyposażane w co najmniej 6 GB RAMu.
Procesory w smartfonach choć istotne to nie są aż tak ważne dla płynności działania, jak RAM. W zależności od tego, jak użytkownik chce wykorzystać smartfona istotne będzie dobranie odpowiedniej kombinacji pamięci wewnętrznej. W przypadku pamięci o pojemności 64 GB i mniej dobrze aby smartfon posiadał slot kart microSD. Nierzadko w smartfonach z pamięcią od 128 GB zamiast czytnika microSD można znaleźć miejsce na dwie karty SIM.
Przy wyborze smartfona warto zwrócić uwagę na aparat główny i przedni. Istotnymi cechami są ilość i rodzaj obiektywów, obecność stabilizacji obrazu i trybów fotograficznych. Mniej istotna jest ilość Mpix. Kluczowym w pracy smartfona jest zasilanie i pojemność baterii, która powinna wynieść przynajmniej 4500 mAh, aby zapewnić zadowalającą długość działania.
Sprawdź nasz asortyment smartfonów i wybierz interesujący model!
Smartfony – najczęściej zadawane pytania
Tak, smartfon może być routerem. Współczesne smartfony pracujące pod kontrolą systemów Android i iOS pozwalają na tworzenie hotspotów i udostępnianie internetu innym urządzeniom. Odpowiednią funkcję uruchamia się w ustawieniach danego telefonu. Ważne, aby urządzenie posiadało łącze WiFi i w razie potrzeby udostępniania internetu, posiadało dostęp do sieci dowolnego operatora.
NFC, czyli Near Field Communication jest technologią szybkiej łączności zbliżeniowej. W przeciwieństwie do Bluetooth urządzenia korzystające z NFC nie wymagają ręcznego wyszukiwania. Połączenie następuje natychmiast po zbliżeniu urządzeń. Zasięg modułów NFC nie przekracza 20 cm. Za pośrednictwem tej technologii można przesyłać dane. W smartfonach NFC jest wykorzystywane m.in. do przesyłu plików czy wykonywania płatności zbliżeniowych. Technologia ta może być wykorzystywana nie tylko w telefonach, czego przykładem mogą być karty otwierające pokoje w hotelach.
Obecność złośliwego oprogramowania na smartfonie może się objawiać poprzez:
To część z problemów, jakie mogą wystąpić przy okazji zainfekowania smartfona wirusem. Złośliwe oprogramowanie jest ciągle rozwijane, dlatego ciężko wskazać wszystkie objawy zarażenia telefonu.
W sytuacji podejrzenia zainfekowania smartfona złośliwym oprogramowaniem należy zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych. Oznacza to utratę prywatnych danych, ale jest najskuteczniejszą metodą. Należy pamiętać, aby nie przenosić plików na inne urządzenie w celu zrobienia kopii zapasowej. W ten sposób można doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa.
Ewentualne zainstalowanie programu antywirusowego przyniesie prawdopodobnie niewielkie skutki. Ze względu na strukturę systemów mobilnych, programy antywirusowe są w stanie znaleźć i wyeliminować jedynie wirusy działające na najprostszych zasadach. Podejrzewając zainfekowanie smartfona wirusem można również oddać go w ręce fachowego serwisu.
Nie ma stuprocentowej gwarancji, że smartfon nie zostanie zaatakowany prez złośliwe oprogramowanie. Można jednak zminimalizować to ryzyko przestrzegając trzech zasad.
Określenie tego, jaka pojemność baterii w smartfonie jest duża ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Obecnie jedną z najliczniejszych grup smartfonów tworzą urządzenia z bateriami o pojemności w przedziale 4000-5000 mAh (miliamperogodzin). W efekcie o dużej pojemności baterii można mówić w odniesieniu do telefonów z akumulatorami przekraczającymi pojemność 5000 mAh.
Tak, włamania na smartfona można dokonać na kilka sposobów:
Tak, można. W przypadku telewizorów z funkcją Smart TV jest to bardzo proste i wymaga zastosowania odpowiedniej aplikacji pobranej ze sklepu danej platformy. Oprogramowanie można znaleźć wpisując np. Android TV Remote Control w wyszukiwarkę sklepu Google Play. Producenci telewizorów opracowują także własne aplikacje pozwalające kontrolować ich odbiorniki telewizyjne z poziomu smartfona.
Starsze telewizory bez Smart TV mogą być obsługiwane przez smartfona. Jednak w tym wypadku telefon musi posiadać port podczerwieni, który pozwala mu pełnić rolę pilota.
Tak. Nowoczesne smartfony mogą zastąpić tradycyjny skaner. Zarówno system Android, jak i iOS umożliwia za pomocą odpowiednich aplikacji wykonanie skanu dokumentów. W przypadku smartfonów na systemie Google można wykorzystać aplikację Dysku i tam po kliknięciu przycisku odpowiedzialnego za dodawanie plików kliknąć opcję skanu. Analogicznie sytuacja wygląda na smartfonach Apple, na których wykorzystuje się aplikację Notatki.
W sklepach obu platform można również znaleźć aplikacje zewnętrzne poświęcone funkcjonalności skanowania. Sam proces skanu odbywa się poprzez umieszczenie obiektywu aparatu nad skanowanym dokumentem.
Smartfony mogą się nagrzewać z kilku powodów i nie zawsze oznacza to awarię sprzętu. Wzrost temperatury telefonu może nastąpić m. in. z powodu:
Elektronika podczas wymagających procesów generuje ciepło. Dotyczy to zarówno wewnętrznych komponentów, jak i podświetlanego ekranu. Warto odnotować, że brak aktualizacji może także doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się telefonu. Niezoptymalizowane aplikacje wymuszają na procesorze dokonywanie bardziej wymagających procesów.
Niedostosowanie parametrów ładowarki do telefonu może doprowadzić do sytuacji, w której bateria nie będzie w stanie przyjąć dostarczanej energii. To może spowodować nie tylko przegrzanie się urządzenia, ale także trwale uszkodzić ogniwa akumulatora.
Odkładanie telefonu w mocno nasłonecznione miejsce lub w okolice działającego grzejnika może doprowadzić do mocnego nagrzania się sprzętu.
Wirusy uruchamiają w tle różne procesy, a także powodują niepoprawną pracę wielu aplikacji. W efekcie podzespoły telefonu zostają mocno obciążone i prowadzą do niecodziennego nagrzewania się urządzenia.