W naszym asortymencie można znaleźć ciekawe gry dla całej rodziny. Zostały one stworzone przez znane marki, m.in. Alexander, Trefl, Egmont, Granna, Goki, Adamigo, Zielona Sowa, Foxgames czy Galakta. Do wyboru są rodzinne gry planszowe, karciane, układanki, zgadywanki czy quizy. Kategoria ta gromadzi bestsellerowe produkcje, w tym Chińczyka, Superfarmera, Pędzące żółwie, Obłoczki, Monopoly, Scrabble, Pizza Bambino, O kocie w kłopocie, Dooble, SłowoStworki, Na końcu języka, Ubongo Trigo, Wsiąść do pociągu, Daj namiar, Kłębuszki, Memos Paw Patrol czy Memory ptaki.
Proponujemy gry rodzinne planszowe, których tematyka jest oparta na legendach, podaniach, a także znanych bajkach i filmach animowanych. Gracze mogą wcielić się w swoich ulubionych bohaterów, np. Świnkę Peppę, Harrego Pottera, a także postaci z takich filmów jak m.in. „Księżniczki”, „Kraina Lodu”, „Auta” czy „Psi Patrol”. Gry te wyróżnia atrakcyjna szata graficzna, która pomaga zachęcić do wzięcia udziału w rozgrywce zwłaszcza najmłodszych graczy.
Gry planszowe rodzinne z naszej oferty zazwyczaj zawierają w zestawie planszę, kostki, pionki w różnych kolorach, karty oraz instrukcję. Najczęściej zasady rozgrywki są na tyle proste, że mogą w niej wziąć udział nawet dzieci w wieku około 5 lat. Wygrywa ten spośród graczy, który jako pierwszy dotrze do mety i zdobędzie największą liczbę punktów.
Gry rodzinne sprzyjają budowaniu rodzinnych więzi. Podczas rozgrywki gracze powinni wykazać się refleksem, spostrzegawczością, kreatywnością, wyobraźnią, koncentracją, pamięcią, zręcznością, logicznym i strategicznym myśleniem, a także umiejętnością współpracy, analizy oraz wyciągania wniosków.
Niektóre gry rodzinne pozwalają również sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin, np. geografii, matematyki, historii czy biologii. Do wyboru jest wiele gier zawierających łamigłówki, zgadywanki, zadania skojarzeniowe czy słowotwórcze.
Przejrzyj gry rodzinne z naszej oferty i wybierz tę spośród nich, która najbardziej przypadnie do gustu wszystkim domownikom.
Planszowe gry rodzinne – najczęściej zadawane pytania
Do najlepszych rodzinnych gier planszowych można zaliczyć najpopularniejsze tytuły, uznawane za bestsellery. Wśród nich znajduje się m.in.: Monopoly, Eurobiznes, Pędzące żółwie, Superfarmer, Baśniowa Gospoda, Pełny kurnik, Ubongo, Dooble, Scrabble, Ubongo, SłowoStworki, Grzybobranie, O kocie w kłopocie, Dragomino, Obłoczki czy Raz, dwa, trzy… wilk patrzy!
Warte polecenia są gry planszowe rodzinne, które cechują się walorami edukacyjnymi. Mogą one przyjmować np. formę quizów lub teleturniejów. W trakcie rozgrywki wszyscy członkowie rodziny mają okazję sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin, np. historii, geografii, sportu, filmu, literatury czy muzyki. Dobrym pomysłem na rozwijającą zabawę w rodzinnym gronie jest także zagranie w gry słowne, polegające na układaniu słów z liter, podawaniu skojarzeń czy opowiadaniu historii.
Do najlepszych gier rodzinnych można również zaliczyć pozycje, które pozwalają graczom sprawdzić, ile wiedzą wzajemnie o sobie. Są to typowe gry familijne, przeznaczone dla osób znających się od dłuższego czasu. Zabawa może polegać w tym przypadku np. na odgadywaniu, jak dany gracz zachowałby się w określonej sytuacji, jakie ma przekonania, cechy charakteru czy upodobania.
Za najlepsze planszowe gry rodzinne są także uznawane gry przygodowe, które tematycznie opierają się na określonej fabule. Mogą być inspirowane prawdziwymi wydarzeniami historycznymi, motywami fantastycznymi lub popularnymi filmami czy serialami. Zadaniami graczy często jest np. odkrywanie terenów, zdobywanie przedmiotów i surowców, a także rozwijanie swoich postaci. Plansza zwykle przyjmuje atrakcyjną graficznie formę, np. mapy danego państwa, kontynentu czy świata przedstawionego w powieści fantasy.
Warto także zagrać w gry planszowe rodzinne z elementami zręcznościowymi. Gracze muszą w tym przypadku wykazać się sporą sprawnością, dokładnością i cierpliwością. Ich zadaniem może być np. łowienie ryb czy układanie wieży. Dla wielu osób najlepsze są gry rodzinne logiczne, które mogą polegać na rozwiązywaniu łamigłówek, poszukiwaniu wyjścia z labiryntu, dopasowywaniu elementów do układanki czy budowaniu skomplikowanych konstrukcji.
Na sam początek najlepiej kupić planszową grę rodzinną, której zasady będą proste do zrozumienia dla wszystkich uczestników. Większość producentów na opakowaniach umieszcza informację wskazującą minimalny wiek oraz poziom trudności. Do najprostszych należą gry, których celem jest jak najszybsze dotarcie do mety i zdobywanie punktów. Gracze przesuwają swoje pionki na planszy o liczbę pól wskazaną poprzez rzut kostką. Warto wybrać grę, która wprowadza różne urozmaicenia rywalizacji, np. przeszkody, punkty karne czy ryzyko utraty kolejki.
Gra planszowa rodzinna na początek nie powinna być zbyt czasochłonna. Warto wybierać gry, które umożliwiają szybką i emocjonującą zabawę, trwającą nie dłużej niż kilkanaście minut w jednej rundzie. Dobrym pomysłem może okazać się rodzinna gra karciana, polegająca np. na odnajdywaniu wspólnych wzorów na kartach.
Dla początkujących graczy warte polecenia są również rodzinne gry planszowe kooperacyjne. W tym przypadku rywalizują pomiędzy sobą nie pojedynczy gracze, lecz kilkuosobowe zespoły. Są to gry wymagające współpracy i poszukiwania wspólnych rozwiązań.
Jeśli w grze planszowej będą brać udział jedynie dorośli członkowie rodziny, może cechować się ona większym poziomem trudności. Sprawi to, że nie tylko dostarczy ciekawej rozrywki, lecz zarazem zapewni ciekawe wyzwanie intelektualne.
Można także zdecydować się na wybór rodzinnej gry planszowej dla dorosłych, która wprowadza mroczną fabułę, np. kryminalną, mafijną czy nawiązującą do horrorów. Zadaniem uczestników może być np. odszyfrowywanie ukrytego kryptonimu, opowiadanie historii, poszukiwanie dowodów zbrodni czy dociekanie, który spośród graczy przyjął rolę przestępcy.
Ciekawe gry planszowe rodzinne dla dorosłych to również skomplikowane układanki logiczne, polegające np. na tworzeniu konstrukcji czy przestrzennych figur. Do najlepszych gier familijnych można zarazem zaliczyć bestsellerowe gry ekonomiczne, np. Eurobiznes czy Monopoly. W gronie osób 18+ można ponadto zagrać w planszowe gry erotyczne.