Jazda na rowerze dostarcza mnóstwa radości i pozwala zadbać o zdrowie, szczupłą sylwetkę oraz kondycję. W naszej ofercie można znaleźć rowery męskie, damskie i dziecięce różnych marek, m.in. Romet, Kross, Goetze, Arkus, Enero, Mexller, Le Grand, Kands czy Rastar. Można wybierać spośród różnych typów jednośladów – górskich, miejskich, trekkingowych, szosowych, crossowych czy elektrycznych.
Planując przejażdżki głównie po dobrze przygotowanych drogach w mieście, warto postawić na rower miejski lub trekkingowy. Polecamy stylowe rowery miejskie z lekką ramą i przerzutką znajdującą się w piaście tylnego koła. Jazda nimi wiążę się z wysokim komfortem oraz możliwością podkreślania własnej indywidualności. Rower damski do miasta często zawiera również montowany na kierownicy kosz z wkładem.
Odpowiedni do jazdy miejskiej będzie również rower trekkingowy. Można go rozpoznać po dużych i stosunkowo cienkich kołach. Rowery trekkingowe umożliwiają wygodną jazdę w wyprostowanej pozycji. U nas można znaleźć sporo modeli wyposażonych w podpórkę, błotniki, dynamo, amortyzatory czy bagażnik.
Chcąc przemieszczać się na rowerze po leśnych ścieżkach oraz innych nawierzchniach pełnych dziur, kamieni czy nierówności, warto wybrać rower górski lub crossowy. Popularny „góral” wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją oraz obecnością amortyzowanego widelca. Do jazdy po mieście i poza nim optymalnym wyborem okaże się rower crossowy o sportowym designie.
Ze względów zdrowotnych lub nienajlepszą kondycję jazda na tradycyjnym rowerze może niektórym sprawiać trudność. Warto rozważyć wówczaj zakup na roweru elektrycznego z silnikiem wspomagającym jazdę. W końcu problemem przestaną być przepocone ubrania czy zadyszka podczas podjazdów pod strome wzniesienia.
Jesteś gotów, aby wyruszyć w trasę? Porównaj więc rowery z naszej oferty i wybierz model najlepiej dostosowany do twoich potrzeb.
2666,54 zł - najniższa cena
4999,00 zł - cena regularna
Rowery - najczęściej zadawane pytania
W naszej ofercie można znaleźć rowery męskie, damskie, dziecięce i młodzieżowe wielu znanych producentów, w tym Kross, Goetze, Qplay, Le Grand, Rastar, Kands, Mexller, Romet, Milly Mally, Sun Baby, Kellys, Lionelo, Ecotoys, Wheeler czy Kinderkraft. Do wyboru są różnego typu rowery: górskie, trekkingowe, szosowe, crossowe, miejskie, gravelowe, BMX i cruiser.
Najpopularniejsze w naszym asortymencie są rowery górskie (MTB). Sprawdzają się do jazdy zwłaszcza w trudnym terenie – np. na leśnych ścieżkach czy górskich bezdrożach, lecz bez większego trudu można się nimi także przemieszczać po ulicach w mieście. Mają stosunkowo masywną i ciężką ramę, dosyć grube opony, a często także amortyzatory oraz hamulce tarczowe. Ich konstrukcja wymusza wygodną, lekko pochyloną pozycję.
Rowery crossowe uchodzą za najbardziej uniwersalny rodzaj rowerów. Umożliwiają komfortową jazdę zarówno na dobrze utwardzonych drogach, jak i po nierównym terenie. Mają grubsze opony w porównaniu do rowerów miejskich i szosowych, lecz cieńsze niż w rowerach górskich. Najczęściej są wyposażone w pochłaniający drgania amortyzator oraz hamulce tarczowe. Geometria ramy pozwala przyjąć wygodną, wyprostowaną pozycję. Rowery trekkingowe mają niemal identyczną konstrukcje jak crossowe, lecz w odróżnieniu od nich są wyposażone w oświetlenie, błotniki, bagażnik, a często również stopkę i osłonę przerzutek. Dzięki temu nadają się do długich podróży w zmiennych warunkach pogodowych.
Rowery szosowe są przeznaczone do szybkiej jazdy po asfaltowej jezdni. Ich geometria wymusza pochyloną, sportową pozycję. Rower tego typu ma kierownicę typu baranek oraz lekką ramę o klasycznej linii. W naszej ofercie znajdują się także rowery miejskie, które umożliwiają wygodne dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy. Często przyjmują efektowny styl vintage, dlatego w tym segmencie przeważają rowery damskie. Mają one szersze siedzenia oraz obniżoną ramę, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Rowery tego typu mogą mieć dzwonek, światła na dynamo, bagażnik, stopkę oraz koszyk na zakupy.
Nasz asortyment obejmuje również rowery gravelowe. Pojazdy te uchodzą za uniwersalne, ponieważ umożliwiają szybką jazdę szosą oraz przemieszczanie się po nierównym, wymagającym terenie. Jeździ się na nich w wygodnej pozycji, lecz bardziej pochylonej w porównaniu do modeli trekkingowych i crossowych. Mają stosunkowo szerokie opony oraz hamulce tarczowe. Rowery cruiser są przeznaczone do jady po płaskim, dobrze utwardzonym terenie. Mają szerokie opony balonowe, ramę zaprojektowaną w stylistyce retro, a także szerokie siodełko z amortyzacją. Zazwyczaj są pozbawione przerzutek. Rowery BMX to natomiast pojazdy o niedużych kołach, niewielkiej ramie i wysokiej kierownicy. Są przeznaczone do wykonywania tricków na dircie oraz w skateparku.
W Empiku można także znaleźć rowery elektryczne, które są wyposażone w silnik. Wspomaga on pedałowanie, dzięki czemu pokonywanie stromych podjazdów staje się znacznie łatwiejsze.
Rower należy dopasować do wzrostu w taki sposób, aby umożliwiał przyjmowanie wygodnej i bezpiecznej pozycji. Niewłaściwy dobór wielkości ramy może odebrać użytkownikowi przyjemność z jazdy i narazić go na kontuzje. Aby dobrać rower do wzrostu, warto wspomóc się wartościami podawanymi w tabelach przygotowanych przez producenta. Są to orientacyjne rozmiary podawane najczęściej w calach lub oznaczeniach XS, S, M, L, XL itd., które warto traktować wyłącznie jako wskazówkę. Właściwy rozmiar ramy będzie uzależniony od wielu dodatkowych parametrów, m.in. długości roweru, proporcji ciała, geometrii ramy roweru czy preferowanego stylu jazdy. Łatwiej jest dopasować do wzrostu rower damski niż męski, ponieważ oferta producentów zwykle rozpoczyna się od mniejszych rozmiarów.
Kwestia ta została uregulowana w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym art. 33. Zgodnie z jej zapisami, rowerzysta powinien korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów. Jeżeli nie są one dostępne, prawo zezwala na jazdę poboczem drogi lub w pobliżu prawej krawędzi jezdni.
Rowerem można jeździć po chodniku jedynie w kilku okolicznościach. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy chodnikiem przemieszcza się osoba dorosła wspólnie z dzieckiem poniżej 10 roku życia na osobnym rowerze. Powinno mieć ono na głowie kask, a opiekun ma obowiązek dbania o jego bezpieczeństwo. Można także jeździć rowerem po chodniku o szerokości minimum 2 metrów – w przypadku, gdy znajduje się on wzdłuż drogi o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, a jednocześnie nie ma drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerzystów. Kierujący rowerem może również korzystać z chodnika, jeśli poruszanie się jezdnią byłoby niebezpieczne ze względu na trudne warunki atmosferyczne.
Wybór odpowiedniego rodzaju jednośladu uzależniony jest od jego przeznaczenia. Przed zakupem należy się więc zastanowić nad tym, jakie tereny chce się zwiedzać podczas zdecydowanej większości podróży. W przypadku zamiłowania do górskich krajobrazów warto wybrać solidne rowery górskie albo uniwersalne rowery crossowe. Sprawdzają się zarówno podczas jazdy po bezdrożach, jak i płaskim utwardzonym podłożu lub dziurawym chodniku pełnym wyrw i wysokich krawężników.
Odpowiednim wyborem do jazdy w naprawdę trudnych warunkach są wytrzymałe rowery trekkingowe. Zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża, zarówno podczas przemierzania podmokłych błotnistych podłoży, jak i wyboistych terenów górskich.
Z kolei osoby planujące korzystać z roweru przede wszystkim w formie ekologicznego sposobu na dotarcie do pracy lub rekreacyjnych wakacyjnych wycieczek za miasto, powinny zdecydować się na rowery szosowe. Najlepiej nadają się do jazdy po prostym utwardzonym podłożu, np. równym asfalcie. Alternatywą będą modne rowery miejskie designem nawiązujące np. do stylu lat 80. i 90.
Za najważniejsze akcesoria rowerowe uważa się gadżety zwiększające bezpieczeństwo rowerzysty. To więc ochraniacze na kolana oraz łokcie, a także wytrzymałe kaski, które w razie wypadku bądź kolizji z innym pojazdem znacznie zamortyzują siłę ewentualnego uderzenia głową. To niepozorne dodatki, które mogą uratować życie, ponieważ nawet na pierwszy rzut oka niegroźne wstrząśnienie mózgu może być tragiczne w skutkach.
Warte uwagi są również specjalne przeciwsłoneczne okularyrowerowe. Od zwykłych modeli przyciemnianych różnią się przede wszystkim kształtem oprawek. Ich odpowiednie wyprofilowanie zmniejsza bowiem ryzyko spadnięcia okularów podczas jazdy. To również charakterystyczne zakrzywienie szkieł, dzięki któremu wiatr lepiej rozchodzi się na boki, nie przedostając się do oczu rowerzysty. Z kolei opiekunów małych dzieci oraz zwierząt domowych mogą zainteresować zadaszone przyczepki rowerowe, które znacznie ułatwiają przewożenie maluchów.
Właściciele dwukołowców mogą zaopatrzyć się w bidony rowerowe oraz przeznaczone na nie uchwyty montowane do ramy. Znacznie ułatwiają utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia, szczególnie podczas upałów oraz intensywnych wycieczek. Każdy jednoślad kupowany z myślą o przemierzaniu długich tras powinien być również wyposażony w pojemną torbę rowerową.
Nie można również zapomnieć o zabezpieczeniach rowerowych, czyli solidnych blokadach na kluczyk lub szyfr. Warto także mieć w zanadrzu części zamienne, takie jak stopki oraz błotniki rowerowe – w razie nieoczekiwanego uszkodzenia.