W tym zadaniu może pomóc nam odpowiednia lektura. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie książek o pozytywnym myśleniu, a także kilka filozoficznych tytułów, dzięki którym łatwiej przyjdzie nam zrozumienie tego, co dzieje się w nas oraz w naszym otoczeniu.

Książki o pozytywnym myśleniu – lista TOP

  • Brianna Wiest „Jak myśleć o sobie lepiej”

Za sporą część niepowodzeń w naszym życiu prywatnym i zawodowym odpowiada niskie poczucie własnej wartości. Po latach okazuje się, że wystarczyło kilka zbyt krytycznych uwag rodziców, brak umiejętności w jakiejś dziedzinie w szkole czy też jedna surowa ocena ze strony pierwszej sympatii, żeby zburzyć czyjąś pewność siebie. Jednym z pierwszych kroków do odbudowy jest nauczenie się rozpoznawania emocji czy odkrywania własnych potrzeb. O tym właśnie traktuje książka „Jak myśleć o sobie lepiej”. Nie jest to klasyczny poradnik, a raczej analiza tego, jak działa nasz umysł, a także jak naprawić pewne jego aspekty. A kiedy już zaczniemy myśleć o sobie dobrze, inni też to dostrzegą.
 

Jak myśleć o sobie lepiej książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Magdalena Mikołajczyk „Jestem dość”

Oglądając milionerów, sportowców czy celebrytów łatwo popaść w kompleksy. Przecież większość z nas od małego była programowana na to, żeby osiągnąć sukces. Ten tymczasem przydarza się tylko niewielkiemu odsetkowi z miliardów ludzi na całym świecie. Czy z tego powodu powinniśmy czuć się gorsi? Czy fakt, że nie jeździmy Ferrari, a na koncie nie mamy milionów oznacza, że ponieśliśmy porażkę? Oczywiście, że nie. Czasami jednak natłok bodźców z otoczenia sprawia, że trzeba sobie o tym przypomnieć. To właśnie robi Magdalena Mikołajczyk w książce o pozytywnym myśleniu „Jestem dość”. Nie znajdziemy tu coachingowych porad na temat tego, jak przejść drogę od zera do milionera. Jest za to mądra i pełna ciepła refleksja nad codziennością, która chociaż często bywa szara i nijaka, może dawać nam szczęście. Nawet ludzie sukcesu dalecy są od ideału i warto sobie o tym czasem przypominać. Wówczas świat i trudne doświadczenia przestaną tak nam ciążyć, bo każdemu przytrafia się czasem wpadka.
 

Jestem dość książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Bernardo Stamateas „Pozytywni ludzie”

Jednym z elementów pozytywnej przemiany są ludzie, którymi otaczamy się na co dzień. Ich nastawienie często się nam udziela, w zależności od wpływu, jaki na nas wywierają. Czasami nawet najgłębsze postanowienie wewnętrznej zmiany jest tłamszone przez negatywne osobowości wokół nas. Może to być mobbingujący szef, krytyczna rodzina albo złośliwy znajomy. Wówczas znacznie trudniej będzie o podjęcie kolejnej próby samorozwoju. Książka „Pozytywni ludzie” autorstwa doświadczonego psychologa Bernardo Stamateasa skupia się przede wszystkim na tym aspekcie naszego życia. Mówi o tym, jak i gdzie szukać wsparcia, a także kto może je nam zaoferować. Bywa, że nawet najdrobniejsza krytyka podcina nam skrzydła. Po co więc otaczać się ludźmi, którzy nie pomogą nam wznieść się na wyższy poziom?
 

pozytywni ludzie ksiązka o pozytywnym myśleniu
 

  • Tomasz Stawiszyński „Reguły na czas chaosu”

Kolejna książka o pozytywnym myśleniu, po którą warto sięgnąć to „Reguły na czas chaosu” popularnego filozofa Tomasza Stawiszyńskiego. Jest to pozycja niezwykle aktualna, ponieważ w ostatnich latach z masy zewnętrznych powodów wiele osób może odczuwać niepewność. Ten stan nie wpływa na nas dobrze, jednak czasami bardzo trudno się go pozbyć. Z pomocą przychodzi autor, który pomaga odnaleźć równowagę. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, gdyż otacza nas wiele rzeczy czy osób, mogących być dla nas niczym kotwica. „Reguły na czas chaosu” to również książka, która podpowiada, jak nie zwariować w czasach dezinformacji i medialnej manipulacji. Co chwilę jesteśmy atakowani różnymi bodźcami, na które nie do końca potrafimy się uodpornić. Reguły Tomasza Stawiszyńskiego mogą okazać się niezbędnym wsparciem i otuchą.
 

Reguły na czas chaosu książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Stefanie Stahl „Jak myśleć o sobie dobrze?”

Wracamy do tematyki pewności siebie. „Jak myśleć o sobie dobrze?” to książka o pozytywnym myśleniu, która pomaga skupić się na własnych potrzebach i emocjach. Niska samoocena często wiąże się z życiem w lęku i niepewności. Niezwykle popularna za naszą zachodnią granicą psychoterapeutka Stefanie Stahl wyjaśnia, że najczęściej nasze obawy pozbawione są solidnych argumentów, a ich podstawą bywają opinie innych i pojedyncze niepowodzenia. Jednocześnie „Jak myśleć o sobie dobrze?” to książka, która nie zdradzi fantastycznego przepisu na wewnętrzną przemianę. Autorka kładzie duży nacisk na to, że to przede wszystkim od nas zależy, jak zmieni się nasze życie. Pomaga wskazać schematy odpowiedzialne za samoocenę, a następnie podpowiada, jak pracować nad sobą. Rekordowa popularność w Niemczech i innych krajach pokazuje, że jej rady rzadko bywają chybione.
 

Stefanie Stahl książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Justyna Suchecka „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”

To nie jest typowa książka o pozytywnym myśleniu. Justyna Suchecka podchodzi do tematu życiowego optymizmu z dwóch perspektyw. Znajdziemy tu zarówno rozdziały specjalistów, którzy podpowiadają np. jak rozmawiać z innymi o ich problemach, ale sporo jest też rozdziałów typu case study, jak np. fragment Angeliki, która opowiada, jak poradziła sobie najpierw z zaburzeniami żywienia, a potem z całą lawiną problemów, wywołanych przez pierwotne kłopoty. W książce „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” zawarto dużo więcej przykładów, które z jednej strony są niezwykle mocne, ale jednocześnie pokazują drogę bohaterów, która pomogła im wyjść z dramatycznej sytuacji. Autorka zwraca również uwagę na wiele aspektów naszej rzeczywistości, które należy zmienić, aby zadbać o zdrowie psychiczne ludzi od najmłodszych lat. Dobrym przykładem jest omówienie roli pedagoga szkolnego. Nauczyciele nierzadko wysyłają uczniów do specjalistów w ramach kary za nieodpowiednie zachowanie. Tymczasem zadania pedagoga powinny być zupełnie inne, podobnie jak nastawienie dzieci, które przychodzą do gabinetu specjalisty. Z książki dowiem się więc nie tylko jak poradzili sobie inni, ale też gdzie my możemy szukać pomocy. Świetna propozycja dla nastolatków

Zainteresował cię temat? Sprawdź nasz wywiad z Justyną Suchecką na Empik Pasje!
 

Suchecka książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Daniel Kahneman „Pułapki myślenia”

Następna książka poświęcona umysłowi, o której chcemy wspomnieć, została napisana przez noblistę. Tyle tylko, że Daniel Kahneman otrzymał Nobla z… ekonomii. Nie przeszkadza mu to jednak być równocześnie wybitnym psychologiem, wykładającym na największych uczelniach. Autor „Pułapek myślenia” ceniony jest od lat za swoje wyjątkowe spojrzenie na ludzki umysł. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę w kontekście pozytywnego myślenia? Kahneman wnikliwie analizuje działanie mózgu, wyodrębniając myślenie szybkie  i wolne. Pokazuje czytelnikom, dlaczego czasami reagujemy impulsywnie i emocjonalnie – z czego to wynika i dlaczego pierwsze myśli różnią się od późniejszych, uzyskanych już na spokojnie. Czasami wystarczy zrozumieć jak działa jakiś mechanizm, żeby zniwelować pojawiające się usterki. W przypadku książki „Pułapki myślenia” taką maszyną jest mózg, a im lepiej go poznamy, tym łatwiej wyeliminujemy błędy, których nie chcemy.
 

Pułpaki myślenia książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Yuval Noah Harari „21 lekcji na XXI wiek”

Z podobnego założenia co Kahneman wychodzi w swojej książce „21 lekcji na XXI wiek” znany myśliciel Yuval Noah Harari. Tutaj również głównym celem jest zrozumienie, jak funkcjonują ludzie, a następnie budowanie na bazie tej wiedzy lepszego ja. Harari przekazuje jednak swoje spostrzeżenia w bardziej przystępnej, popularnonaukowej formie. „21 lekcji na XXI wiek” to znakomity tytuł dla każdego, kto szuka dla siebie pierwszej książki o tematyce samorozwoju, poszukiwania własnej filozofii oraz życiowej równowagi. Publikacja pochodzi z 2018 roku i bardzo ciekawym doświadczeniem jest skonfrontowanie tez autora z tym, co wszyscy przeżyliśmy w 2020 roku oraz co przeżywamy obecnie. Książka jest również świetnym wstępem do pozostałych dzieł Harariego, które także odniosły międzynarodowy rozgłos. Sporo miejsca autor poświęca także odczuwaniu szczęścia, dlatego bez wątpienia jest to pozycja warta polecenia również dla osób, które szukają wskazówek na tym polu.
 

Harari książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Natalia Ziopaja „Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne”

Z każdej wymienionej dotychczas książki można wyciągnąć podobny wniosek – szczęście to nie duży dom czy pełny portfel, ale przede wszystkim efekt pracy nad sobą samym. Jak powinna przebiegać owa praca podpowiada „Samopomocownik”, który opracowała psycholożka Natalia Ziopaja. Na początek przestrzega nas przed bagatelizowaniem. Każdy z nas powinien wyrzucić ze swojego słownika takie stwierdzenia jak „Przesadzasz, inni mają gorzej!” albo „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Tylko poświęcając problemom psychicznym odpowiednią uwagę i traktując je z szacunkiem, możemy poradzić sobie z traumami, chorobami czy innymi problemami natury mentalnej. W dobie internetowego hejtu, dramatycznych informacji w mediach czy przebodźcowania, trudno o zachowanie higieny psychicznej. Autorka w „Samopomocowniku” podpowiada jak zadbać o siebie, a także gdzie szukać pomocy, jeśli sami nie dajemy sobie rady z natłokiem negatywnych myśli i emocji.
 

Samopomocownik książka o pozytywnym myśleniu
 

  • Matthew Quick „Poradnik pozytywnego myślenia”

Na koniec nieco luźniejsza pozycja w formie powieści obyczajowej. O książce „Poradnik pozytywnego myślenia” było głośno w 2012 roku za sprawą kinowej adaptacji powieści z Bradleym Cooperem i Jennifer Lawrence, która została nagrodzona Oscarem. Dlaczego wracamy do tego tytułu w kontekście książek o pozytywnym myśleniu? Historia Pata pokazuje, jak trudnym wyzwaniem jest konfrontacja teoretycznej mieszanki psychoterapii, coachingu i poradników z nierzadko brutalną rzeczywistością. Czasami nawet największy zapał i optymizm mogą zostać zniwelowane przez jedno wydarzenie czy osobę. Dlatego „Poradnik pozytywnego myślenia” może być dobrym uzupełnieniem literatury faktu w tej tematyce, a przy okazji naprawdę znakomitą lekturą.

Mogłoby się wydawać, że optymizm nie jest czymś nieosiągalnym, jednak dla wielu osób dostrzeżenie pozytywów wokół siebie bywa niezwykle trudne. Na szczęście dzięki wiedzy, wsparciu i wytrwałości, można odnaleźć inne spojrzenie na siebie i świat. Książki o pozytywnym myśleniu, które wymieniliśmy, mogą w tym pomóc.
 

poradnik pozytywnego myślenia
 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com