Diuna - książki

Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
  • więcej
Wydawnictwo
Cena
Ocena

Seria: kroniki diuny usuń

Seria: Diuna usuń

Diuna - seria

„Kroniki Diuny” to seria powieści science-fiction, których autorem jest amerykański pisarz Frank Herbert, żyjący w latach 1920-1986. Pierwsza część cyklu – „Diuna” była wydawana w latach 1963-1964 na łamach czasopisma „Analog Science Fact and Fiction”, a w 1965 roku ukazała się w wersji książkowej. W Polsce została po raz pierwszy wydana w 1985 roku nakładem Wydawnictwa Iskry. Kolejne książki z serii „Diuna” to „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Kapitularz Diuny”. Od 2007 roku polskim wydawcą cyklu było Wydawnictwo Rebis.

O czym jest seria „Kroniki Diuny”?

Seria ta opowiada o wydarzeniach dziejących się w dalekiej przyszłości. Ludzie przestali zamieszkiwać Ziemię. Osiedlili się na niezliczonej liczbie planet rozsianych po całej galaktyce. Jedną z nich jest Arrakis, znana również jako Diuna.

Arrakis to jedyna planeta we wszechświecie, na której znajdują się złoża niezwykle cennej przyprawy zwanej melanżem. Jest pozyskiwana za sprawą ogromnych istot zwanymi czerwiami pustyni. Duża wartość tej substancji wynika z tego, że pozwala ona przewidywać przyszłość, odbywać podróże międzyplanetarne, poszerzać świadomość, uzyskiwać dostęp do wspomnień przodków, a także zapewnia długowieczność.

Na planecie toczą się nieustanne walki pomiędzy rodem Atrydów i Harkonnenów. Mieszkańcy planety zwani Fremenami są wyzyskiwani przez najeźdźców, którzy eksploatują ich terytorium w celu pozyskiwania melanżu.

Seria „Diuna” – najważniejsze motywy

Cykl „Kroniki Diuny” ukazuje skomplikowany system społeczny, ekonomiczny i polityczny. W książkach z serii można znaleźć wiele przemyśleń nad naturą człowieka oraz problematyką wolności.

Frank Herbert w swoich powieściach zwraca również uwagę na zagrożenia wynikające z przeprowadzania biologicznych eksperymentów. W jego twórczości można znaleźć liczne motywy religijne oraz mistyczne.

Seria „Kroniki Diuny” to bestsellerowy cykl powieści science-fiction, który pozwolił ich autorowi zdobyć prestiżowe nagrody literackie, w tym Nagrodę Hugo oraz Nagrodę Nebula.

więcej