Alice Oseman

Alice Oseman to brytyjska autorka i ilustratorka książek dla młodzieży, czyli young adult fiction. Urodzona w 1994 roku pisarka porusza w swoich powieściach tematy związane z życiem współczesnych młodych ludzi: przyjaźnie, związki, tożsamość. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje tematyka LGBT i miejsce młodych osób queer w społeczeństwie. Książki Alice Oseman są bardzo lubiane przez czytelników, którzy łatwo znajdują w losach bohaterów odbicie własnych życiowych rozterek. Powieść graficzna „Heartstopper” stała się podstawą serialu Netflixa o tym samym tytule.

Podstawowe informacje:

  • Data i miejsce urodzenia: 16 października 1994, Chatham, Wielka Brytania
  • Popularne serie: Heartstopper
  • Gatunek literacki: komiks, literatura dla młodzieży
  • Nagrody: Inky Awards (2017), United By Pop Awards (2018), Goodreads Choice Awards (2020), The Bookseller Awards (2021)

Opis autora

Alice Oseman urodziła się jesienią 1994 roku w Chatham w brytyjskim Kent, jako pierwsza z dwojga rodzeństwa (ma młodszego brata). Uczęszczała do szkoły Rochester Grammar School w Kent, następnie studiowała literaturę angielską w Durham University. Debiutancka powieść Alice Oseman „Pasjans” (Solitaire) ukazała się w 2014 roku, nakładem wydawnictwa HarperCollins (polski przekład nakładem wydawnictwa YA!). W czasie premiery swojej pierwszej książki Alice Oseman była jeszcze studentką.

Alice Oseman – inne książki i opowiadania

Wątki bohaterów powieści „Solitaire” zostały rozwinięte w kolejnych książkach i nowelach: „Nick and Charlie” oraz „This Winter”, a także w serii komiksów (powieści graficznych) „Heartstopper”, o przyjaźni i powoli kształtującym się związku uczuciowym dwóch młodych chłopców – Charliego i Nicka.

Początkowo „Heartstopper” ukazywał się w Internecie, jednak doczekał się także wydania książkowego – polski przekład wprowadziło na rynek wydawnictwo Jaguar. Oprócz tego Alice Oseman napisała też inne powieści, niezwiązane fabularnie z poprzednimi: „Radio Silence” (2016), „I Was Born For This” (2018) i „Loveless” (2000).

Pisanie, nagrody i życie prywatne

Powieść „Loveless” zawiera pewne wątki autobiograficzne. Bohaterka książki nigdy się w nikim nie zakochała, nie pociągają jej mężczyźni ani kobiety. Jednocześnie lubi czytać romanse, podobają się jej „szczęśliwe zakończenia” historii miłosnych, a jej osobisty brak zainteresowania życiem romantycznym budzi w niej samej pewien niepokój. Jest aromantyczna i aseksualna – tak jak Alice Oseman, która także przyznaje się do takiej właśnie orientacji.

Nagrody literackie przyznane Alice Oseman

Książka „Loveless” otrzymała w 2021 roku nagrodę The Bookseller Awards dla najlepszej młodzieżowej książki roku. Także inne powieści Alice Oseman są nagradzane za to, że poruszają tematy ważne dla współczesnej młodzieży: tematy mniejszości seksualnych, problemów ze zdrowiem psychicznym, poszukiwaniem miłości, budowaniem więzi międzyludzkich i określeniem własnego miejsca w świecie.

Autorka otrzymała również nagrody za „Radio Silence” (Inky Awards 2017), „I Was Born For This” (United By Pop Awards 2018) oraz za „Heartstopper. Tom 3” (Goodreads Choice Awards 2020).

więcej
Filtruj
Kategorie
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Alice Oseman - książki