1. Wyznacz sobie cel

Jak w wielu innych dziedzinach, tak i w czytaniu planowanie może pomóc w mobilizowaniu się do działania. Jednak i tu warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie jesteś molem książkowym, ale chcesz czytać więcej książek, wyznacz sobie taką liczbę tytułów, którą realnie masz szansę przeczytać. Zacznij od ustalenia łatwo osiągalnego celu, na przykład czytania jednej książki miesięcznie lub 20-stu stron dziennie. Bez zbędnej presji czyta się dużo chętniej i przyjemniej.

  1. Prowadź listę książek, które chcesz przeczytać

Jeśli chcesz utrzymać motywację do czytania, najlepiej sporządzić listę kilku książek, które planujesz przeczytać w następnej kolejności. Dzięki takiemu zestawieniu nie zapomnisz o żadnym tytule, który wzbudził twoje zainteresowanie. Poza tym unikniesz długich przerw w czytaniu, które zdarzają się, gdy nie wiemy co wybrać.

  1. Czytaj kilka książek naraz

Ta strategia może nie działać na każdego, ale warto pamiętać, że kilka różnych książek pod ręką nie pozwoli ci się znudzić jednym tematem. To także rozwiązanie dla tych, którzy lubią czytać różne historie w zależności od nastroju. Zamiast całkowicie rezygnować z codziennej lektury, zawsze możesz po prostu sięgnąć po inny tytuł, a następnie wrócić do poprzedniego, gdy nadejdzie odpowiedni moment.
 

Empik nowości książkowe
 

  1. Porzucaj szybko i bez żalu

Jak czytać więcej książek? Sięgać tylko po te dobre! Wśród miłośników literatury istnieje mocna grupa czytelników (wśród nich autorka niniejszego artykułu), którzy każdą rozpoczętą książkę czytają do końca. Ale powiedzmy sobie szczerze, to nie jest optymalne rozwiązanie. Ani działanie szczególnie przyjemne czy przydatne. To raczej zgubne poczucie obowiązku. A przecież jest tyle książek do przeczytania! Wczesne rozstawanie się z nietrafioną lekturą, daje więcej czasu na te fascynujące.

  1. Znajdź idealne miejsce do czytania

Czasami chodzi o atmosferę. Wyznacz miejsce w swoim domu jako oficjalny kącik do czytania i spraw, by było Ci tam komfortowo, a czytanie kojarzyło się z relaksem. Wygoda to nie wszystko, upewnij się, że w zasięgu wzroku nie bezie telewizora lub komputera. Warto włączyć na czas czytania tryb cichy w telefonie, by nic nie przeszkadzało ci w lekturze.

  1. Zaplanuj czas na czytanie

Niech czytanie stanie się twoim nowym codziennym nawykiem, jak inne obowiązki. Możesz poświęcać na czytanie np. 30 minut zaraz po przebudzeniu, przed snem albo godzinę po pracy dla odprężenia. Jeśli trudno jest ci wygospodarować codziennie czas na czytanie, spróbuj „pożyczyć” go od jakichś innych mniej ważnych aktywności: oglądania telewizji czy scrollowania telefonu. Dzięki temu będzie ci dużo łatwiej czytać więcej książek! 

  1. Niech Twoja kolejna książka czeka w gotowości

Jeśli masz listę książek do przeczytania, doskonale wiesz po jaką sięgniesz, gdy tylko skończysz aktualną. Ale jeśli jeszcze nie zastanawiałeś/łaś się, jaka będzie Twoja następna lektura koniecznie poświęć kilka minut i wybierz ją już teraz. Zdobądź ją z wyprzedzeniem i nie dopuść do sytuacji, by nie mieć co czytać. Idealnie, jeśli uda ci się natychmiast przejść z jednej książki do kolejnej.
 

Empik książki zapowiedzi
 

  1. Rób notatki, czytaj na głos i poruszaj ustami podczas czytania

Niektórym te nawyki mogą wydawać się dziwne, ale są to sztuczki, które pozwolą ci czerpać więcej z czytania. Notatki pomagają lepiej zapamiętywać istotne fragmenty i zmuszają do zastanowienia. Natomiast czytanie na głos prowadzi do wyciągania wniosków z konkretnych części oraz wzmacnia poziom koncentracji i skupienia na lekturze. To wszystko wpływa na umiejętność (szybkiego) czytania i jego jakość. Gdy czytanie staje się dla ciebie jeszcze bardziej wartościowe, chętniej sięgasz po kolejny tytuł.

  1. Zmień swój sposób myślenia o czytaniu

Kluczem do czytania dużej liczby książek jest to, by nie myśleć o czytaniu w kategoriach dodatkowej czynności, na którą trzeba przeznaczyć czas. To powinno stać się dla nas naturalne i odruchowe. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie coś do czytania. W podróży, poczekalni czy parku, po prostu wyciągasz i czytasz. Nie musisz mieć wcale nastroju na czytanie (nie mylić z ochotą na konkretny gatunek).

  1. Wykorzystaj technologię

Tradycyjna książka ma swoich wiernych fanów, bo nic nie przebije zapachu i faktury papieru. Badania wykazały, że czytanie książek drukowanych prowadzi do lepszego zrozumienia i zapamiętywania treści w porównaniu z np. e-bookami. Ale czasami noszenie książki nie jest łatwe ani wygodne. Dlatego warto korzystać z dostępnych możliwości, czyli czytników i audiobooków, których można słuchać np. w samochodzie lub podczas treningu. Szeroką ofertę e-booków i audiobooków znajdziesz w Empik Go.
 

Empik audiobooki i ebooki
 

  1. Bierz udział w wyzwaniach czytelniczych

To doskonały pomysł, by znaleźć sposób, jak czytać więcej ksiązek. Możesz korzystać z aplikacji dla czytelników lub uczestniczyć w wyzwaniach udostępnianych w mediach społecznościowych. Wyzwania czytelnicze wcale nie muszą dotyczyć wyłącznie ilości przeczytanych książek, ale także gatunku, tematyki czy autora. Możesz też stworzyć własne wyzwanie, dzięki któremu wrócisz do ulubionych tytułów lub przeczytasz w końcu te, na które nigdy wcześniej nie było czasu.

  1. Zawsze miej książkę pod ręką

Niezależnie od tego, czy jedziesz autobusem, czy czekasz w kolejce do lekarza, możesz wykorzystać ten czas na czytanie. Nawet kilkuminutowa przerwa pozwala przeczytać kolejne kilka stron lektury. Sprawia też, że samo oczekiwanie nie jest aż tak irytujące. Dlatego zawsze noś ze sobą książkę. Teraz, dzięki technologicznym gadżetom jest to jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze.

  1. Otwórz się na różne gatunki

Nawet ten, kto potrafi szczegółowo określić swoje preferencje czytelnicze z czasem potrzebuje zmiany lub urozmaicenia. Nie zachęcamy do zmuszania się i czytania czegoś, przez co do tej pory ciężko było ci przebrnąć. Spróbuj zapoznać się z różnymi gatunkami, bo możesz w ten sposób odkryć coś, co zainteresuje cię na tyle, że całkowicie zmienisz gust.

  1. Czytaj tylko to, co naprawdę chcesz przeczytać!

Brzmi jak frazes? Jednak często zdarza się, że sięgamy po tytuł lub autora, o których nic nie wiemy, a książka okazuje się nie tym, czego szukamy. Aby uniknąć rozczarowań i nietrafionych decyzji warto wcześniej rozeznać się w temacie. Polecamy czytać recenzje i polegać na rekomendacjach lub po prostu rozmawiać o książkach ze znajomymi i w ten sposób wymieniać się opiniami. 

  1. Kupuj książki z wyprzedzeniem

Sama lista książek, które chcesz przeczytać może nie wystarczyć, by się zmobilizować. Co innego stos lektur na regale, które czekają aż je przeczytasz. Te trudniej zignorować, bo motywują za każdym razem, gdy na nie spojrzysz. Do tego kompletując z wyprzedzeniem listę książek do przeczytania, możesz kupować te, na które aktualnie jest rabat lub promocja.
 

Empik TOP 100 książka
 

Jak chcecie przeczytać więcej książek? Macie już plan na ten rok? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. A jeśli chcecie więcej inspiracji literackich, zajrzyjcie na stronę Empik Pasje. Magazyn Online do działu poświęconego czytaniu książek.