Premiery książek 2024 – lista tytułów
Poniżej znajdziecie pełną listę najciekawszych nowości książkowych i premier 2024, ułożoną kolejnymi miesiącami. W naszym zestawieniu stawiamy przede wszystkim na różnorodność – coś dla siebie znajdą tutaj fani różnego rodzaju literatury. Oto najciekawsze nowości wydawnicze 2024 roku!
Nowości wydawnicze – listopad 2024
„Echo” – Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską
Wojciech Mann, ikona polskiego radia, dzieli się swoimi przemyśleniami i anegdotami w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską. „Echo” to szczery wywiad, w którym Mann opowiada o swojej drodze zawodowej, pasji do muzyki i ludziach, którzy wpłynęli na jego życie. To lektura dla tych, którzy chcą poznać lepiej człowieka z radiowego świata, pełnego dystansu, humoru i wnikliwych obserwacji.
„Cienie pośród mroku” – Remigiusz Mróz
Szósta i ostatnia część cyklu o Sewerynie Zaorskim. Remigiusz Mróz powraca z historią pełną niepokojących tajemnic i zagadek. Zaorski zmierzy się z nowymi wyzwaniami zagrażającymi życiu jego oraz bliskich mu osób, odkrywając przy tym mroczne sekrety miasteczka, które zna od podszewki. To książka zapewniająca dreszczyk emocji i trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony.
„Marzenia z brązu” – Camilla Läckberg
Królowa szwedzkiego kryminału powraca z historią o marzeniach, które mogą stać się przekleństwem. Camilla Läckberg przenosi nas w świat tajemnic, gdzie wielkie ambicje ścierają się z brutalną rzeczywistością. „Marzenia z brązu” to opowieść o ludziach gotowych na wszystko, by osiągnąć sukces, nawet jeśli cena jest zbyt wysoka. To książka, która trzyma w napięciu i sprawia, że każda kolejna strona odkrywa przed czytelnikiem nowe warstwy intrygi.
„Nowe zdrowe życie” – Michał Wrzosek
Czy zdrowe życie musi być trudne? Michał Wrzosek udowadnia, że odpowiedź brzmi „nie”! Znany dietetyk i autor pokazuje, jak wprowadzać pozytywne zmiany krok po kroku, zaczynając od codziennych nawyków. Praktyczne porady, smaczne przepisy, plany treningowe i realne cele – wszystko to znajdziesz w tej książce, która inspiruje do zdrowszego stylu życia. Idealna propozycja dla tych, którzy chcą odnowić swoje ciało i umysł, bez ogromnych wyrzeczeń czy restrykcji.
„Nexus. Krótka historia informacji – od epoki kamienia do sztucznej inteligencji” – Yuval Noah Harari
Mistrz historycznej analizy powraca, by odkryć przed nami niezwykłą historię informacji. Yuval Noah Harari w „Nexus” opisuje, jak rozwój komunikacji i technologii wpływał na losy ludzkości – od prymitywnych znaków po epokę sztucznej inteligencji. To fascynująca podróż przez wieki, która pozwala zrozumieć, jak wiedza kształtuje naszą rzeczywistość i jakie wyzwania niesie przyszłość. Książka nie tylko dla fanów Harariego, ale i dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o przepływie informacji, który ukształtował nasz świat, a teraz stanowi zagrożenie.
„Marzenia tworzą zmiany. Jak daleko może zaprowadzić nas siła naszych pragnień” – Mariusz Kędzierski
Książka, która przyciąga niczym magnes – Mariusz Kędzierski zabiera nas w niezwykłą podróż, pokazując, jak marzenia mogą zmieniać życie. Przepełniona osobistymi refleksjami i inspirującymi historiami, ta książka nie tylko podpowiada, jak przekraczać własne granice, lecz także jak odkryć siłę, która tkwi w każdym z nas. To opowieść o pasji nieznającej przeszkód. Warto mu zaufać, sam przeszedł w życiu bardzo wiele – urodził się bez rąk, a wieku 14 lat próbował popełnić samobójstwo – dzisiaj udowadnia, że każdy z nas może osiągnąć coś wyjątkowego, pomimo trudności.
„Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska” – Elena Craig
Dla fanów „Gilmore Girls” to absolutna gratka! Elena Craig stworzyła książkę kucharską, która przenosi w świat uroczej kawiarni Luke’a i smaków znanych z serialu. „Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska” zawiera przepisy na dania, które pokochały Rory i Lorelai oraz pozwala czytelnikom odtworzyć klimat miasteczka Stars Hollow w domowym zaciszu. To więcej niż przepisy – to sentymentalna podróż dla wszystkich miłośników kultowego serialu „Kochane kłopoty”.
„Intermezzo” – Sally Rooney
Sally Rooney ponownie wprowadza nas w skomplikowany świat relacji międzyludzkich. „Intermezzo” to opowieść o żałobie i tęsknocie, w której bohaterowie próbują odnaleźć swoje miejsce w życiu i zrozumieć, co to znaczy być naprawdę blisko drugiego człowieka. Rooney, jak zwykle, potrafi oddać subtelne emocje i złożoność uczuć, co sprawia, że ta książka nie pozostawia czytelnika obojętnym.
„Wednesday. Adaptacja sezonu 1” – Tehlor Kay Mejia
Obowiązkowa lektura dla fanów serialu „Wednesday”! Przenosimy się do Akademii Nevermore, gdzie tajemnice kryją się za każdym rogiem. Adaptacja pierwszego sezonu to doskonała okazja, by przeżyć ponownie historię młodej Wednesday Addams, walczącej z potworami – zarówno tymi rzeczywistymi, jak i emocjonalnymi. Książka jest wciągającym uzupełnieniem serialowego świata i pozwala spojrzeć głębiej w psychikę kultowej bohaterki.
Nowości wydawnicze – październik 2024
-
„Dzieci lwa” Marcin Meller
Marcin Meller, dziennikarz i reporter, zaskoczył wszystkich dwa lata temu wydając powieść „Czerwona ziemia”. Dziś wraca do swojego bohatera Wiktora Tiszlera w kolejnej książce „Dzieci lwa”. Dostajemy tajemnice z przeszłości, które zagrażają teraźniejszości, męską przyjaźń, młodość i Gruzję z początku lat 90. Książka zapowiada się na równie wciągającą jak poprzednia.
-
„Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł” Jolanta Kwaśniewska, Emilia Padoł
To ona zdefiniowała stanowisko pierwszej damy. Nie miała do dyspozycji sztabu doradców wizerunkowych czy stylistek, więc metodą prób i błędów, budowała image żony prezydenta. Jednak Jolanta Kwaśniewska była w tych 10 latach nie tylko pięknym dodatkiem do wpływowego męża. Sama prowadziła nowatorską i odważną działalność jak wspieranie szpitali dla dzieci czy osób z wirusem HIV. Wykorzystywała pozycję, by rzeczywiście zmienić coś w świecie.
We wciągającej i gawędziarskiej rozmowie z Emilią Padół pani prezydentowa opowiada o wielu aspektach swojego życia, które sprawiły, że jest kim jest.
-
„O zmierzchu. Nowe myślenie na nowe czas” Marta Niedźwiedzka
Autorka popularnych podcastów ma na koncie już pierwszą „zmierzchową” książkę. Tym razem zaprasza do tego, by wybrać się w podróż w głąb siebie i przeprowadzić namysł nad sobą, schematami własnych zachowań, i sprawić, że wszystkie emocje, które odczuwamy w życiu były paliwem do życia po swojemu.
-
„Po prostu Jamie” Jamie Olivier
Wiele kulinarnych gwiazd pojawiało się i znikało, a on nieodmiennie trwa. Co jest sekretem sukcesu Jamiego Oliviera? Prostota, bezpośredniość i nieustająca pasja gotowania. Tym razem podpowiada jak gotować szybko i zdrowo. Zdradza sprawdzone przepisy i patenty na to, by gotowanie stało się przyjemnym elementem codzienności, a nie udręką. Propozycja dla tych, którym z kuchnią jest nie po drodze. Teraz już nie ma wymówek!
-
„Rodzinny interes” Wojciech Chmielarz
Nadmorskie miejscowości poza sezonem mają swój unikatowy klimat. To właśnie w jednej z nich umieścił akcję kryminału „Rodzinny interes” Wojciech Chmielarz, czwartej części cyklu o Bezimiennym. Tym razem poszukuje zaginionego kilka lat wcześniej chłopaka, ale zajmując się tym trafia na inne, niespodziewane zniknięcia. Co ma z tym wspólnego córka Barabasza i pendrive warty 500 milionów dolarów? Tego dowiemy się z książki o bezkompromisowym bohaterze, którego imienia nie znamy, a który dla widzów serialu „Prosta sprawa” będzie już zawsze miał twarz Mateusza Damięckiego.
-
„Dejta spokój” Mateusz Glen
Mateusz Glen podbił Instagram postacią Tej Jednej Ciotki. Z jej świata uszył w tym roku już pierwszą książkę „Boże, Beata!”. Ciotka pojechała do sanatorium w Ciechocinku i tam nieźle namieszała. Tym razem autor stawia ciotkę w sytuacji… kryminalnej. Dlaczego Jacek, któremu ciotka dała poradę sercową, leży teraz w szpitalu? Tego dowiemy się z najnowszej książki Mateusza Glena.
-
„Tajna Warszawa. Czyli historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku Tajny Detektyw” Jacek Dehnel
Z jednej strony kawiarnie i salony, z drugiej slumsy i zaułki. To dwie strony tego samego – przedwojennej Warszawy. Wolelibyśmy wyobrażać ją sobie jako oświetlone neonami miasto wiecznego karnawału, ale Jacek Dehnel – pisarz, poeta, i przenikliwy felietonista oraz komentator codzienności, zanurzył się w numery tygodnika „Tajny Detektyw” i jego kryminalne historie. Jaki obraz miasta zbuduje w swojej książce? Jak zapowiada wydawca: „Na stronach tej pasjonującej książki spotkacie morderców, morfinistów, prostytutki, oficerów, paserów, złodziei dzieł sztuki, poetów, szpiegów, fordanserki, wróżbitów, a nawet najsłynniejszego polskiego kata”.
-
„Zanim się pożegnamy” Toshikazu Kawaguchi
Czwarty tom bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”. W kawiarni Funiculi Funicula magiczna kawa sprawia, że można przenieść się do przeszłości. Jest jednak kilka zasad, a główna z nich mówi, że trzeba wrócić zanim wystygnie kawa. W kolejnej części tej pełnej emocji serii poznamy osoby, które chcą naprawić coś w swoich nagle przerwanych relacjach z żoną, niedoszłym narzeczonym, ojcem czy nawet ukochanym psem.
-
„My Lovely Daisy” Marta Łabęcka
Chadwick Myers to główny bohater powieści young adult Marty Łabęckiej. Wydaje się, że jest królem życia. Jednak jednej nocy wydarza się tragedia, która zmienia wszystko. Chad staje się przytłoczonym wyrzutami sumienia cieniem samego siebie. Kiedy poznaje Holly ma nadzieję, że ona mu pomoże.
Jak zapowiada wydawca nową książkę Marty Łabęckiej dobrze czytać po „My Beloved Monster”.
Nowości wydawnicze – wrzesień 2024
-
„Dziewczyna z wrzosowisk” Lucinda Riley
Na bazie manuskryptu swojej mamy Lucindy Riley Harry Whittaker stworzył wciągającą sagę „Dziewczyna z wrzosowisk”. Przenosi w niej czytelników w świat pełen tajemnic, dramatów i nieuchronnego przeznaczenia.
Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku pokoleń, obejmując zarówno lata 70. w Anglii, gdzie Leah Thompson, młoda dziewczyna z Yorkshire, niespodziewanie wkracza w świat modelingu, jak i dramatyczne losy Róży i Davida, którzy w czasie II wojny światowej próbują uciec z okupowanej Polski.
Książka eksploruje motyw przeznaczenia, rodzinnych sekretów i walki z przeszłością, nawiązując do klimatu „Wichrowych Wzgórz”.
Syn autorki dał zapomnianej historii nowe życie, zachwycając epickim rozmachem i emocjonalną głębią.
-
„Niezłomna” Lauren Roberts
Lauren Roberts powraca z nowelką „Niezłomna”, osadzoną w świecie bestselerowej serii „Bezsilna”, skupiającą się na postaci Adeny – ulubienicy czytelników.
Gdy Paedyn trafia na królewski dwór, by wziąć udział w Turnieju Czystki, Adena pozostaje w slumsach, gdzie tajemniczy nieznajomy ratuje ją z opresji.
Powoli odkrywając jego mroczną przeszłość, dziewczyna zaczyna rozwijać wobec niego uczucia. Opowieść, pełna emocji i subtelności, ukazuje siłę delikatności i rozwija wątek Adeny, który poruszył fanów pierwszego tomu.
Nowela zawiera także specjalną zapowiedź drugiej części cyklu pt.: „Beztroska”.
-
„Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem” Anne Applebaum
Współczesna autokracja nie przypomina już klasycznych dyktatur z XX wieku, gdzie na czele stał wszechmocny przywódca kontrolujący społeczeństwo przemocą. Jak wskazuje Anne Applebaum w swojej najnowszej książce, dzisiejsze reżimy to wyrafinowane sieci skorumpowanych instytucji finansowych, technologii nadzoru i propagandy. Takie autorytarne systemy rządzą dziś w Chinach, Rosji czy Iranie, współpracując międzynarodowo w celu utrzymania władzy i bezkarności. Krytyka zewnętrzna, sankcje gospodarcze czy opozycyjne ruchy mają coraz trudniejsze zadanie w walce z tym „koncernem autokracji”. Applebaum apeluje o konieczność transformacji polityki demokratycznych państw, aby skutecznie przeciwstawić się tym nowoczesnym zagrożeniom.
- „Ci, którzy nie śpią” M.L. Rio
M.L. Rio, która podbiła serca czytelników książką „A jeśli jesteśmy złoczyńcami”, powraca z nową, mroczną historią, w której przypadkowa grupa osób odkrywa tajemniczy, otwarty grób na miejscowym cmentarzu. Barman, kierowczyni, recepcjonistka hotelowa, samozwańczy opiekun zrujnowanego kościoła i redaktorka uczelnianej gazety – wszyscy pracujący nocami – spotykają się pewnej październikowej nocy, by zmierzyć się z zagadką, której nie potrafią wyjaśnić. Kto wykopał grób i kogo ma on pomieścić?
Rio mistrzowsko tworzy sieć zależności między postaciami, z których każda jest na swój sposób ekscentryczna i złożona. A całość umieszcza w klimacie dark academia.
- „Przedświt” Tomasz Michniewicz
„Przedświt” to powieść, która porusza tematykę wypalenia, niepewności i ludzkiej samotności. Autor zabiera czytelników w podróż przez świat, gdzie granice między jawą a snem zacierają się, a rzeczywistość staje się mieszanką lęku i poczucia niekompletności. Główny bohater zmaga się z presją społeczeństwa, ciągłym dążeniem do spełnienia oczekiwań, nerwami i zmęczeniem, zadając sobie pytanie: „Po co to wszystko, skoro nikt nie zauważa?”.
-
„Oszustwo” Zadie Smith
Zadie Smith powraca w wielkim stylu z powieścią „Oszustwo”, która już zdążyła zdobyć uznanie krytyków i status bestsellera na listach „New York Timesa” oraz „Sunday Timesa”. Główna bohaterka, Elisabeth Touchet, wiedzie z pozoru zwyczajne życie gosposi i redaktorki przeciętnych powieści. Jednak za tą fasadą kryje się postać pełna tajemnic i wewnętrznego buntu – wdowa po śmierci męża i dziecka, uwikłana w romans z kuzynem i jego żoną, która dostrzega rzeczy, których inni nie potrafią zauważyć.
Smith, w tej pełnej złożoności i satyry opowieści, eksploruje temat pragnienia wolności w świecie rządzonym przez mężczyzn, konwenanse i prasę.
„Oszustwo”, choć osadzone w realiach XIX-wiecznej Anglii, dotyka współczesnych problemów manipulacji, fake newsów i walki o prawdę. To nie tylko powieść historyczna, lecz także głęboka refleksja o uniwersalnej tęsknocie za tworzeniem własnych reguł życia.
Krytycy zgodnie podkreślają mistrzostwo autorki. „Smith u szczytu swoich możliwości”, pisze „The Telegraph”.
-
„Ogarnij tarczycę. Jak odzyskać zdrowie i siły przy hashimoto i niedoczynności” Kamila Bogucka, Lidia Wójcik
Choroby tarczycy, takie jak Hashimoto czy niedoczynność, nie muszą oznaczać rezygnacji z pełni życia. Lidia Wójcik i Kamila Bogucka, współautorki projektu „Ogarnij Hashimoto”, dzielą się w swojej książce wiedzą i osobistymi doświadczeniami. Dzięki prostemu i przystępnemu językowi empatycznie tłumaczą, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami – od diety, przez badania, aż po zdrowie psychiczne. Książka ta oferuje konkretne porady, jak poprawić swoje samopoczucie, minimalizować objawy i cieszyć się lepszą jakością życia, mimo trudności związanych z chorobami tarczycy.
-
„Ultraprzetworzeni ludzie” Chris van Tulleken
Żywność ultraprzetworzona, która dominuje w naszej diecie, została zaprojektowana tak, aby uzależniać – ale jak naprawdę wpływa na nasze zdrowie? Chris van Tulleken, lekarz i medialna osobowość, w swojej książce „Ultraprzetworzeni ludzie” mówi: „To nie ty, to jedzenie”, a potem ujawnia niepokojącą prawdę o wysokoprzetworzonych produktach (UPF). Autor zabiera nas w podróż po świecie tej żywności, pokazując, że ani siła woli, ani ćwiczenia nie są w stanie uchronić nas przed jej negatywnymi skutkami. Tulleken podkreśla, że nie możemy brać na siebie pełnej odpowiedzialności za wybory żywieniowe w świecie, gdzie zdrowa żywność jest często poza naszym zasięgiem. To książka o prawie do wiedzy o tym, co jemy, oraz o potrzebie dostępu do dobrej jakości żywności w przystępnej cenie.
-
„Obrona” Remigiusz Mróz
Joanna Chyłka, będąca w ósmym miesiącu ciąży, otrzymuje nietypową propozycję od znanej milionerki – ma bronić skazanego za morderstwo, mimo że dowody sprzed dwudziestu lat jednoznacznie potwierdzały jego winę.
Choć kobieta nie przedstawia nowych dowodów ani nie wyjaśnia, dlaczego teraz postanowiła pomóc, Chyłka decyduje się przejrzeć akta. Znajduje w nich coś, co skłania ją do podjęcia obrony, mimo protestów swojego partnera i lekarza.
Tajemnicza sprawa zmusza ją do działania wbrew rozsądkowi, kwestionując pewność dawnych wyroków.
Nowości wydawnicze – sierpień 2024
-
„Z biegiem dni” Jerzy Stuhr
Wybitny aktor, reżyser, wychowawca wielu pokoleń artystów, ikona teatru i kina. Jerzy Stuhr przez ostatni rok życia pisał pamiętnik, który w sierpniu wychodzi w formie książki.
Jaki był dla tej legendarnej postaci 2023 rok? Wyboisty. Historia z wypadkiem drogowym, powrót choroby nowotworowej – to te trudne momenty. Rola Konstatnego Stanisławskiego, który dawał lekcje aktorska Stalinowi w sztuce „Geniusz” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii aktora – to momenty szczęścia. Jerzy Stuhr zmarł w lipcu 2024 roku, miesiąc po zagraniu ostatniego spektaklu.
Zostanie z nami w rolach, którymi zapisał się w historii kina, jak te w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, spektaklach Andrzeja Wajdy (a także serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni”) czy w tych, którymi rozśmieszał nas do łez jak u Juliusza Machulskiego. Niezwykła postać.
-
„zOrientuj się! Smaki Azji dla każdego” Martyna Chomacka
„zOrientuj się! Smaki Azji dla każdego” autorstwa Martyny Chomackiej, znanej widzom programu „Masterchef Polska”, to propozycja dla tych, którzy pragną odkrywać kulinarną różnorodność Azji. Książka ta to prawdziwa podróż przez bogactwo smaków i aromatów, jakie oferuje kuchnia azjatycka. Od egzotycznych przypraw po street food z Hanoi i Bangkoku, Chomacka zabiera czytelników w fascynującą wyprawę, w której każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od poziomu kulinarnych umiejętności. To doskonały przewodnik dla tych, którzy chcą eksperymentować i czerpać z azjatyckich tradycji kulinarnych.
zOrientuj się! Smaki Azji dla każdego
-
„Magiczna rana” Dorota Masłowska
Kolejną oczekiwaną premierą jest „Magiczna rana” Doroty Masłowskiej. Powieść, utrzymana w charakterystycznym dla autorki stylu łączy popukulturowe kody, językowe klisze z empatyczną refleksją nad współczesnością. Masłowska w nowej książce przedstawia galerię barwnych postaci, które napotykamy w różnych, czasem absurdalnych sytuacjach – od wege wesela po craftową piekarnię. A może odnajdziemy w nich samych siebie?
-
„Paryż na talerzu” François-Régis Gaudry
Za sprawą Igrzysk Olimpijskich Paryż jest na ustach całego świata. Ale igrzyska przeminą, a co pozostanie? Kuchnia. Dla miłośników francuskich smaków François-Régis Gaudry przygotował kolejną ucztę literacką – „Paryż na talerzu”. Po sukcesach poprzednich książek „Italia na talerzu” i „Francja na talerzu”, autor wraca, by zabrać nas do kulinarnej stolicy świata. I to stolicy niełatwej, bo czai się w niej wiele pułapek, czyli restauracji zrobionych „pod turystów”. Gaudry pokazuje jak je omijać. Dzieli się sekretem prawdziwego paryskiego smaku, prowadząc czytelników przez miejsca, które naprawdę kształtują kulinarną tożsamość miasta: od tych, w których rano kupuje się bagietkę, po przytulne restauracje idealne na romantyczne kolacje. Książka zawiera także 88 przepisów na klasyczne francuskie dania, od croque-monsieur po makaroniki, oraz niezliczone ciekawostki o paryskich zwyczajach i kulinarnych tradycjach.
-
„Glutologia” Adam Mirek
Dla młodszych czytelników i tych ciekawych świata, Adam Mirek, znany z social mediów popularyzator nauki, przygotował książkę „Glutologia”. To edukacyjna pozycja, która w przystępny sposób tłumaczy, jak funkcjonuje nasz organizm w obliczu chorób. Autor w zabawny sposób opowiada o reakcjach ciała na wirusy i bakterie, zachęcając do lepszego zrozumienia, jak dbać o zdrowie. Idealna pozycja przed jesiennym atakiem wirusów.
-
„Ally Love Feels No Love” Weronika Anna Marczak
Wreszcie, Weronika Anna Marczak, autorka bestsellerowych książek „Rodzina Monet”, prezentuje pierwszy tom nowej serii „Ally Love Feels No Love”. To opowieść o dorastaniu i wewnętrznych zmaganiach piętnastoletniej Allyson Love. Bohaterka, zmagając się z codziennymi problemami i niepewnością, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. To emocjonalna historia, która z pewnością poruszy młodszych czytelników. Czy nowa seria Weroniki Anny Marczak odniesie tak wielki sukces jak „Rodzina Monet”?
Nowości wydawnicze – lipiec 2024
„Idea. Bitter”, Katarzyna Barlińska „Herytiera Pizgacz”
Wśród premier książkowych lipca prawdziwa bomba dla wszystkich fanów prozy Young Adult. Katarzyna Barlińska – szerzej znana fanom pod pseudonimem P.S. Herytiera Pizgacz – przygotowała niezapomniany prezent dla miłośników swojej twórczości. Początek nowej trylogii „Bitter” wydaje się znajomy – oto mamy Victorię Clark i Nathaniela Sheya, ale sama historia jest zupełnie inna. Nie zabraknie wielkich emocji oraz wyrazistego stylu, do którego przyzwyczaiła nas autorka trylogii Hell.
„Wyluzuj, kobieto!”, Katarzyna Grochola
Katarzyna Grochola powraca w najlepszym wydaniu – „Wyluzuj, kobieto!” ma wszystkie cechy, za które czytelnicy i czytelniczki pokochali prozę autorki „Nigdy w życiu”. Mistrzyni literatury obyczajowej wciela się w rolę rozemocjonowanej mamy, która nie może pogodzić się z postacią narzeczonej syna i poczuciem utraty kontroli. A wszystko to podlane masą dowcipu, ironii i celnych słodko-gorzkich obserwacji. Literatura obyczajowa najwyższej próby!
„Era Taylor Swift”, Karolina Sulej
Pierwsza książka polskiej autorki opisująca fenomen najpopularniejszej światowej piosenkarki ostatnich lat. Karolinie Sulej udało się stworzyć inspirującą biografię, która pozwala spojrzeć na postać Taylor Swift z bardzo różnej perspektyw i lepiej zrozumieć, jak wyglądała jej droga na absolutny szczyt szołbiznesu. Fantastyczna lektura zarówno dla miłośników twórczości amerykanki, jak i osób, które jej wybuch popularności tylko obserwują z daleka.
„Pierwsza młodość”, Karolina Korwin-Piotrowska
Karolina Korwin-Piotrowska to jedna z tych postaci polskiego dziennikarstwa, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej „pierwsza młodość” to przede wszystkim pełna emocji i niezwykle poruszająca opowieść o własnych doświadczeniach, sztywnych ramach społecznych w kontekście piękna, odnajdywaniu siebie na nowo w najtrudniejszych sytuacjach oraz ikonach popkultury, które kreują nas, tak jak my kreujemy ich. Inspirująca, dająca do myślenia i zostająca w pamięci na długo!
„Kadry niedogaszonych wspomnień”, Remigiusz Mróz
Najpopularniejszy autor kryminałów nie zawodzi swoich wiernych fanów i w ramach książkowych premier lipca powraca z nową powieścią. „Kadry niedogaszonych wspomnień” stanowią kontynuację fantastycznie przyjętych „Innych tonacji ciszy”.
Mróz tym razem ponownie porusza się na granicy literatury sensacyjnej i obyczajowej, a kontynuacja losów znanych już bohaterów wciąga równie mocno, co poprzedniczka. Jak to u Mroza – postacie pozostają wyraziste, a tajemnica intryguje aż do samego końca.
„Żyć lepiej”, Ewa Woydyłło
Tym razem propozycja z popularnej kategorii książek o rozwoju osobistym. Ewa Woydyłło – doktorka psychologii, terapeutka uzależnień i autorka wielu popularnych poradników – stworzyła holistyczny przewodnik, któremu przyświeca jedna myśl przewodnia, czyli tytułowe „Jak żyć lepiej?”. Jej książka to nie tyle poradnik per se, co zaproszenie do rozmowy, poznania własnych uczuć, tego, na czym polega samodoskonalenie oraz jak żyć w zgodzie z własnymi wartościami i budować dobre relacje z innymi osobami. Mądra, wartościowa lektura dla każdego – do tego lekkość stylu samej autorki sprawia, że po prostu przyjemnie się ją czyta.
„Miles in the sky”, Kamila Kolińska „Zocharett”
Debiutancka książka Kamili Kolińskiej, którą z social mediów możemy kojarzyć pod pseudonimem „Zocharett”. Tiktokerka w debiutanckim „Miles in the sky” zgrabnie łączy motywy klasycznego romansu z literaturą Young Adult, a ten misz-masz na pewno spodoba się wszystkim amatorom obu gatunków. Fabuła opiera się na stosunkowo klasycznym motywie trójkąta miłosnego: główna bohaterka i dwóch adoratorów, obaj różni od siebie tak bardzo, jak to tylko możliwe. W efekcie dostajemy opowieść silnie emocjonalną i emocjonującą – idealną na długie, gorące lato.
„Zodiak”, Max Czornyj
Max Czornyj przyzwyczaił nas już do niezwykle intensywnych, mrocznych powieści, które na długo zapadają w pamięć i wymagają od czytelników mocnych nerwów. Jednym z ulubionych motywów pisarza jest sięganie do prawdziwych wydarzeń – czy to historycznych, czy typowego true crime. W swojej najnowszej powieści Czornyj zdecydował się wziąć na warsztat temat najsłynniejszego seryjnego mordercy Stanów Zjednoczonych, który nigdy nie został schwytany. Postać Zodiaka przefiltrowana przez artystyczną wrażliwość autora fascynuje, chwyta za gardło i trzyma w ogromnych emocjach do samego końca. Dla amatorów mocnych wrażeń – ideał.
„Dziewczyna, która kochała wiatr”, Natalia Kulpińska
Kolejna lektura idealna na lato – tym razem płomienny romans od prawdziwej specjalistki w tym gatunku. A Natalia Kulpińska doskonale wie, jak wprowadzić swoich czytelników w wakacyjny klimat – wraz z autorką przenosimy się do skąpanego w słońcu Malibu, gdzie Mia Marrow otworzyła szkołę surferów. Burza uczuć i emocji, relacje, o które trzeba walczyć, a wszystko to podlane kalifornijskim klimatem, tak dobre znanym z innych tekstów kultury. Doskonała propozycja dla osób, które na chwile chcą uciec od codzienności.
„Utopia Avenue”, David Mitchell
Najnowsza książka brytyjskiego pisarza Davida Mitchella po raz pierwszy w polskim przekładzie! Obsypany nagrodami autor „Atlasu chmur” przyzwyczaił nas do złożonych, precyzyjnie zaplanowanych powieści, wciągających w swój bogaty, pełen kreatywnych pomysłów świat. „Utopia Avenue” to historia fikcyjnego zespołu rockowego, która z jednej strony stanowi hołd dla całego gatunku muzycznego i bogactwa dawnej kontrkultury, a z drugiej inteligentny komentarz społeczno-polityczny dotyczący jak najbardziej realnych i współczesnych zjawisk. Fantastyczna lektura, nawet jeżeli nie mieliśmy wcześniej szansy sięgnąć po inne książki autora.
Nowości wydawnicze – czerwiec 2024
„Miraż”, Camilla Lackberg, Henrik Fexeus
Czerwiec 2024 pod względem premier książkowych szykuje się naprawdę obiecująco dla wszystkich miłośników szeroko pojętej literatury sensacyjnej. Przede wszystkim zaczynamy od powrotu do uwielbianej przez fanów serii „Mentalista” pióra niezrównanego duetu Camilla Lackberg i Henrix Fexeus. Finał cyklu zaskakuje i emocjonuje, a spotkanie z ulubionymi postaciami sprawi masę przyjemności wszystkim, którzy zaczytywali się w poprzednich „Mentaliście” i „Kulcie”.
„Eksponat”, Katarzyna Puzyńska
Zostajemy w tematyce okołokryminalnej, ale patrzymy na literaturę polską. Katarzyna Puzyńska wraca do korzeni swojej sensacyjnej twórczości i rozpoczyna zupełnie nową serię o bohaterce, którą dobrze znają wszyscy fani autorki „Lipowa”. Opowieść o Klementynie Kopp to świetnie napisana intensywna dawka prozy, łącząca najlepsze elementy kryminału i thrillera.
„Niebo”, Maria Krasowska
Zaczęliśmy od sensacji, teraz zmieńmy nieco atmosferę – czas na propozycje dla amatorów i amatorek Young Adult. Gatunek powieści dla młodych dorosłych nie traci rozpędu i wciąż ukazują się kolejne tytuły, które rozpalają wyobraźnię fanów. Jak choćby „Niebo” Marii Krasowskiej – przejmującą opowieść o miłości, szukaniu własnego miejsca na świecie, ucieczkach, powrotach i rozstaniach. A wszystko w niezwykle malowniczej scenerii. Idealna na zbliżające się nieubłaganie lato.
„Powiedzmy, że piontek”, Szczepan Twardoch
Szczepan Twardoch swoją nową książką udowadnia, że pozostaje jednym z najlepszych i najbardziej zaskakujących pisarzy współczesnego pokolenia. „Powiedzmy, że piontek” stanowi wyjątkowy popis umiejętności pisarskich i wyobraźni autora – opowieść o 73-letnim górniku szybko staje się intelektualną grą z czytelnikiem pełną nawiązań, zaskakującą i dającą ogromną przyjemność z lektury.
„Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”, Piotr Jacoń
Wydana w 2021 roku „My, trans” dziennikarza Piotra Jaconia odbiła się szerokim echem i stanowiła ważny głos transpłciowych. Zbiór wywiadów poruszał, dawał do myślenia i pozwalał spojrzeć na temat z perspektywy samych zainteresowanych oraz ich bliskich. Premierowa „Wiktoria” to książka bardziej osobista, gdyż Jacoń tym razem kieruje naszą uwagę na historię swoją i swojej rodziny. Ta intymna z gruntu opowieść staje się ważnym elementem w dyskusji dotyczącym polskiego prawa oraz kwestii godności osób transpłciowych i tego, jak można ją egzekwować. Ważna i wzbudzająca masę emocji lektura.
„Moja matka pestka”, Anna Sakowicz
Czerwiec 2024 wśród premier książkowych obfituje także w literaturę obyczajową. Jedną z nowości wydawniczych jest „Moja matka pestka” Anny Sakowicz, poczytnej autorki znanej chociażby z „Jaśminowej Sagi” czy „Na Kociewiu”. I tym razem nie zabraknie wielkich emocji oraz historii poruszającej czułe struny u każdego. Opowieść o Nataszy stanowi wyjątkowy przykład książki, w której pojednanie i zrozumienie stają się najważniejszymi wartościami.
„Koniec opowieści”, A. J. Finn
Premiery książkowe czerwca 2024 zaczynaliśmy literaturą sensacyjną i tak też kończymy. Na dodatek czymś naprawdę mocnym – nową powieścią od autora hitowej „Kobiety w oknie”! Tym razem A. J. Finn buduje przed czytelnikami wielowątkową zagadkę kryminalną związaną z postacią Sebastiana Trappa – podróżnika-samotnika i (być może) seryjnego mordercy. A. J. Finn pogrywa z naszymi oczekiwaniami, zaskakuje błyskotliwością oraz wyczuciem prowadzonego tempa. Zrobi wrażenie nawet na wytrawnych czytelnikach kryminału!
Nowości wydawnicze – maj 2024
„Im mroczniej tym lepiej”, Stephen King
Jedna z najciekawszych nowości książkowych maja 2024 idealna na zbliżające się ciepłe dni. Wybór 12 opowiadań niekwestionowanego mistrza literatury grozy to fantastyczna propozycja zarówno dla weteranów twórczości Stephena Kinga, jak i osób, które nie czytały nawet jego najbardziej kultowych książek. „Im mroczniej tym lepiej” pokazuje pełen wachlarz literackich umiejętności Kinga i udowadnia jego ogromny talent do tworzenia intrygujących narracji oraz ociekających mrokiem opowieści.
„Zapiski w przededniu wojny”, Jacek Bartosiak
„Najlepsze miejsce na świecie” Jacka Bartosiaka okazało się gigantycznym hitem wśród czytelników. Nic dziwnego, że jeden z najsłynniejszych specjalistów od geopolityki w kraju powraca.. W „Zapiskach w przededniu wojny” zebrane zostały teksty publikowane w przeciągu ostatnich czterech lat w ramach think thanku Strategy&Future oraz szereg wywiadów ze znawcami historii, polityki i strategii wojskowości. W efekcie dostajemy wybór materiałów dających do myślenia, pokazujący spojrzenie na aktualne światowe wydarzenia i zachęcający do wyciągania wniosków.
„Niejednoznacznie pozytywny”, Filip Chajzer
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezent i jedna z najsilniej wzbudzających emocje postaci medialnych na polskim poletku. Filip Chajzer w autobiograficznym „Niejednoznacznie pozytywnym” rozlicza się z przeszłością, otwiera przed czytelnikiem i zabiera go w podróż przez ostatnie lata swojego życia. Brutalnie szczera i bezkompromisowa, a jednocześnie pełna najróżniejszych emocji – ten pamiętnik będzie z pewnością wyjątkową lekturą dla wszystkich fanów dziennikarza.
„Słowo honoru”, Marek Krajewski
Wśród nowości wydawniczych maja 2024 nie mogło zabraknąć czegoś dla miłośników rodzimej literatury sensacyjnej. A tym Marka Krajewskiego nie trzeba przedstawiać. „Słowo honoru” stanowi kwintesencję stylu pisarza, który przysporzył mu aż tylu zwolenników – elementy szpiegowskie łączą się tu z historią PRL i II Rzeczpospolitej. Stanowi to niesamowicie smakowity misz-masz, któremu warto dać szansę, nawet jeżeli nigdy wcześniej z twórczością Marka Krajewskiego nie mieliśmy do czynienia.
„Odlecieć jak najdalej”, Ałbena Grabowska
Nowości książkowe 2024 obfitują w propozycje dla fanów sensacji, ale mamy też coś dla amatorów klasycznej literatury obyczajowej – chociażby najnowszą powieść Ałbeny Grabowskiej. Tym razem autorka bestsellerowego „Stulecia winnych” przygotowała historię osadzoną w Warszawie lat 60. Miasto wraz z jego historią i atmosferą staje się tu drugim bohaterem opowieści. „Odlecieć jak najdalej” mówi o wchodzeniu w dorosłość, wielkich marzeniach oraz nadziei na ich realizację.
„Więzień bez tronu. Opowieść z Elfhame” Tom 2, Holly Black
Premiera książkowa dla miłośników Young Adult – amerykańska autorka wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, a drugi tom „Opowieści z Elfhame” z pewnością będzie prawdziwym prezentem dla fanów „Okrutnego księcia”. Holly Black zachwyca od lat umiejętnością łączenia elementów fantastycznych z bardzo klasycznymi tropami znanymi z romansu czy literatury młodzieżowej. I „Więzień bez tronu” nie jest pod tym względem wyjątkiem.
„Rok szarańczy”, Terry Hayes
Pełna akcji i napięcia powieść autora hitowego „Pielgrzyma”. Terry Hayes doskonale wie, jak budować emocje u czytelników – „Rok szarańczy” to misz-masz absolutnie najlepszych elementów współczesnej literatury sensacyjnej. Konflikt wojenny, tajni agenci i spotkanie z ludźmi tak inteligentnymi, jak niebezpiecznymi. Jeżeli szukamy lektury, która wywoła u nas szybsze bicie serca – to z pewnością będzie świetny wybór!
Nowości wydawnicze – kwiecień 2024
„Łaska”, Anna Kańtoch
Anna Kańtoch to bez wątpienia jedna z najciekawszych przedstawicielek literatury polskiej. Wyrasta z fantastyki, jednak jakiś czas temu zrobiła zwrot w stronę kryminału i udowodniła , że w literaturze sensacyjnej odnajduje się równie doskonale. „Łaska” zachwyca świetnie przemyślaną kryminalną historią oraz ciężką atmosferą polski lat 80. To jedna z tych książek, które angażują czytelnika w zagadkę, a jednocześnie chwytają za gardło niesamowitym klimatem.
„Stany podzielone Ameryki”, Łukasz Pawłowski
Reportaż napisany ze znawstwem i precyzją przed jednego z najlepszych ekspertów w temacie. Łukasz Pawłowski, współtwórca „Podkastu Amerykańskiego” przygląda się kondycji współczesnych Stanów Zjednoczonych pod kątem polityczno-socjologicznym. Jak doszło do tego, że Amerykanie są tak podzieleni? Co sprawiło, że dojście takiej postaci jak Donald Trump do władzy było w ogóle możliwe? Ważna książka, pod wieloma względami otwierająca oczy i ciekawa intelektualnie.
„Zróbmy sobie szkołę”, Mikołaj Marcela
Kolejny reportaż, ale tym razem osadzony w bardzo bliskich nam wszystkim tematach. Mikołaj Marcela kreśli obraz współczesnej edukacji w szkole, tego jak mogłaby wyglądać i jak miejscami wygląda. Pokazuje, jak można edukację dzieci i młodzieży zmienić, jakie są problemy, potrzeby, pragnienia uczniów. Autor wskazuje ścieżki, którymi szkolnictwo idzie lub iść może dla dobra wszystkich. A wszystko to podlane ekspercką wiedzą oraz empatycznym podejściem do najmłodszych. Ważna i potrzebna lektura – nie tylko dla rodziców czy uczniów.
„Dwór cierni i róż”, Sarah J. Maas
Sarah J. Maas powraca! Autorka „Szklanego Tronu”, która zachwyciła czytelników na całym świecie, tym razem przedstawia nam opowieść na skraju fantastyki i romansu – klasyczne tropy z fantasy łączą się tu z tymi znanymi z powieści nieco bardziej obyczajowej. W efekcie „Dwór cierni i róż” to pozycja oryginalna, grająca na wszystkich emocjach czytelnika, a jednocześnie niepozbawiona świeżego spojrzenia na literaturę gatunkową. Wciąga bez reszty – idealna na wiosnę!
„Starzyński. Prezydent z pomnika”, Grzegorz Piątek
Po gigantycznym sukcesie „Gdyni obiecanej” Grzegorz Piątek zdecydował się wrócić do swojej pierwszej książki i przedstawić nam jej nową wersję. Opowieść o Stefanie Starzyńskim to z jednej strony wielowątkowy oraz świetnie napisany portret jednego z najważniejszych bohaterów historii Warszawy, a z drugiej ciekawe spojrzenie na historię miasta i państwa jako taką. Autor przyzwyczaił nas już do niesamowitej pracy merytorycznej połączonej z imponującą umiejętnością pisania o rzeczach wielkich czy trudnych w sposób lekki.
„Cyberpunk 2077. Blackout”, Barto Sztybor, Roberto Ricci
Seria czterech zeszytów z serii „Blackout” zebrana w jednym tomie – prawdziwa uczta dla wszystkich fanów fantastyki i gier spod szyldu CD Projekt RED. Bartoszowi Sztyborowi udało się fantastycznie uchwycić dystopijnego ducha zarówno gier, jak i całego gatunku cyberpunk, a charakteru całości dopełniają fenomenalne ilustracje duetu Roberto Ricci i Fabiana Mascolo. Jeżeli tęsknicie do Night City – już nie musicie.
Nowości wydawnicze – marzec 2024
„Jack Reacher. Sekret” Lee Child, Andrew Child
Wśród nowości książkowych marca 2024 znajdziemy wyjątkowe książki dla miłośników literatury sensacyjnej. Lee Child po raz czwarty łączy siły z bratem, żeby dostarczyć fanom kolejną historię o Jacku Reacherze. Ulubiony bohater thrillerów musi zmierzyć się z kolejnym trudnym śledztwem – tym razem w świecie polityki na najwyższych szczeblach i oplatającej wszystko biurokracji. Tylko jak zorientować się, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem?
„Furia”, Alex Michaelides
Alex Michaelides powraca! Tym razem autor bestsellerowej „Pacjentki” zabiera nas na jedną z przepięknych, greckich wysp, gdzie osamotniona gwiazda filmowa zaprasza grupę najbliższych przyjaciół na wspólny weekend. Szybko okazuje się, że raj na ziemi staje się pułapką, a kolejni bohaterowie zaczynają ginąć – i nie wiadomo, kto jest mordercą. Michaelides po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem odpowiedniego dozowania napięcia oraz tworzenia bohaterów, którzy na długo zostają w pamięci.
„To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse”, Joanna Chmura
Joanna Chmura – trenerka, psycholożka i podcasterka – przychodzi z mądrą książką, która spodoba się nie tylko osobom szeroko zainteresowanym rozwojem osobistym. W „To nawet lepiej…” autorka pochyla się nad tematem mierzenia się z nieoczekiwanymi sytuacjami w życiu i zmianami, nad którymi nie możemy zapanować. Lekki i przyjemny styl autorki świetnie łączy się z całą masą akademickiej wiedzy i zaufanych źródeł psychologicznych – w efekcie dostajemy pozycję bardzo wartościową. A całość jednocześnie po prostu świetnie się czyta!
„Krew w piach. Ta historia wydarzyła się naprawdę” Katarzyna Bonda
Królowa polskiego kryminału tym razem romansuje z gatunkiem true crime – w efekcie dostaliśmy odświeżającą beletrystykę bazującą na prawdziwych wydarzeniach. „Krew w piach” prowadzi nas przez historię kryminalną kilku młodych kobiet, które wdały się w romans z Adamem Szulcem – a niektóre z nich zapłaciły za ten kontakt najwyższą możliwą cenę. Każda kolejna książka Katarzyny Bondy pokazuje, jak wiele autorka ma jeszcze do powiedzenia i jak świetnie wychodzi jej pisanie emocjonujących historii z pogranicza kryminału i thrillera.
„Dzień wyzwolenia”, George Saunders
Oryginalna, doceniona za granicą, pełna humoru, a jednocześnie mądra i przenikliwa – nowa książka George’a Saundersa udowadnia błyskotliwość tego wyjątkowego autora. Jego bohaterowie mierzą się z rzeczywistością, a krótkie w formie historie bywają raz absurdalne, raz uderzające wyjątkowo blisko domu. Całość składa się na śmieszno-straszną diagnozę współczesnej rzeczywistości pozostając przy tym fantastyczną zabawą literackimi gatunkami. Literatura piękna najwyższej próby i dla każdego!
Nowości wydawnicze – luty 2024
„Porwani”, Marcel Moss
Nowości książkowe lutego 2024 zaczynamy od mocnej literatury sensacyjnej w wykonaniu jednego z najpopularniejszych rodzimych autorów. Marcel Moss powraca, by zabrać w kolejną historię pełną tajemnic, zaskakujących zwrotów akcji i stale rosnącego napięcia. Tym razem detektywi Igi Sznyder i Sandra Milton muszą zmierzyć się ze sprawą zaginionej dwudziestolatki, która po kilku latach wraca do domu i nie potrafi opowiedzieć bliskim, co się z nią stało. Dla pary śledczych powrót do przeszłości oznaczać będzie odkrywanie sekretów, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Świetna, intensywna proza.
„Lista sędziego”, John Grisham
Pozostając w temacie szeroko pojętego kryminału przechodzimy do literatury zagranicznej – wśród książkowych nowości wydawniczych znajdziemy tytuł od jednego z weteranów gatunku. Przez lata John Grisham wyspecjalizował się w thrillerach prawniczych, jednak „Lista sędziego” pokazuje, że wciąż nie powiedział ostatniego słowa i jest w stanie zaskoczyć nawet swoich najwierniejszych fanów. Udało mu się stworzyć kolejną powieść pełną napięcia, w charakterystycznym stylu, ale jednocześnie odświeżającą i rozrywkową.
„Zapomniane niedziele”, Valerie Perrin
„Życie Violette” i „Cudowne lata” okazały się ogromnymi hitami na całym świecie – także w Polsce. Tym razem rodzimi fani autorki mają okazję zapoznać się z jej literackim debiutem, który właśnie ma polską premierę. Już w „Zapomnianych niedzielach” Valerie Perrin pokazał swój wyjątkowy talent pisarski. To fantastycznie napisana powieść obyczajowa, skupiona wokół wspomnień, różnic i podobieństw pokoleniowych i odkopywania sekretów rodzinnych, z których każdy prowadzi do odkrywania nowej opowieści o sobie. Fascynująca i szczerze wzruszająca powieść, doskonale pokazująca, dlaczego Perrin dorobiła się tak dużego sukcesu.
„Białość”, Jon Fosse
Nowości książkowe 2024 to także powrót do nazwisk, które zrobiły na nas największe wrażenie w ubiegłym roku – a takim bez wątpienia jest zdobywca literackiej Nagrody Nobla 2023. Wśród premier znajdziemy jego najnowszą nowelę „Białość”, dzieło w pełni udowadniające niesamowitą wyobraźnię i talent norweskiego pisarza i autora dramatów. Ciemność, leśna głusza oraz bohater zagubiony na odludziu – Fosse fantastycznie buduje klimat niepokoju, uwodzi czytelnika i potrafi wzbudzić permanentny niepokój. Warto!
„Piaski Diuny”, Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów jednego z najwybitniejszych cykli fantastycznych w historii literatury. „Piaski Diuny” to przygotowany dla polskich czytelników zbiór opowiadań dziejących się w uniwersum wykreowanym przez Franka Herberta. Kontynuacja jego dzieła to świetna okazja, by wrócić do tego barwnego wszechświata, odkryć więcej jego sekretów i przekonać się, że pomimo tylu dekad na karku świat „Diuny” wciąż potrafi zachwycić i rozbudzić wyobraźnię nawet najbardziej wyrobionego czytelnika.
„Radio Silence”, Alice Oseman
Kolejna na polskim rynku powieść Alice Oseman to spełnienie marzeń fanów Young Adult. I nie bez przyczyny – jej wydany już w 4 tomach „Heartstopper” podbił serca młodych czytelników i nie bez kozery stał się prawdziwym głosem pokolenia. Tym ciekawsze wydaje się odkrywanie innych powieści popularnej autorki. „Radio Silence” opowiada historię młodej dziewczyny, która wchodzi w dorosłość: za sprawą nowej przyjaźni zaczyna zastanawiać się nad swoimi celami, pragnieniami i przeszłością, której trzeba w końcu stawić czoła. Świetna historia dla nastolatków!
„Dintojra”, Sylwia Chutnik
Najnowsza książka Sylwii Chutnik to szeroko pojęta opowieść o zemście – i najróżniejszych jej obliczach. Autorka pochyla się nad najróżniejszymi bohaterami, od brata w żałobie, aż po rozgoryczoną aktorkę i pokazuje całe spektrum szargających ich uczuć. A wszystko to poprzeszywane charakterystyczną dla autorki mieszanką ironii i empatii oraz głębokiego zrozumienia potrzeby wyrównania swoich porachunków ze światem. Jedna z tych powieści, które otwierają oczy na drugiego człowieka.
„Pociągnięcie pióra”, Terry Pratchett
Premiery książkowe lutego kończymy naprawdę mocnym akcentem. W „Pociągnięciu pióra” znajdziemy zbiór opowiadań z pierwszych lat pisarskich twórczości Terry’ego Pratchetta – przed „Światem Dysku” i wszystkimi dziełami, które uczyniły go jednym z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych pisarzy w historii. Pierwsze opowieści spisane przez Pratchetta (jeszcze pod pseudonimem Patrick Kearns) świetnie pokazują jak wiele nieskrępowanej wyobraźni, humoru i talentu było w jego twórczości od samych początków. Wspaniała pozycja do ustawienia na półce każdego fana Świata Dysku!
Nowości wydawnicze – styczeń 2024
„Venom. W otchłani chaosu. Tom 2”, Aleksandra Kondraciuk
Pierwszy tom serii „Venom” cieszył się gigantyczną popularnością wśród czytelników, a książkowa premiera kontynuacji w styczniu z pewnością ucieszy wszystkich fanów, którzy chcą wejść w nowy rok w towarzystwie ulubionej lektury. Aleksandra Kondraciuk powraca do historii Vivian, która nie utrzymywała kontaktu z Venomem od ponad czterdziestu dni. Jednak powrót do zwykłej codzienności nie jest taki prosty, a pewne sekrety wciąż czekają na rozwiązanie. Książka na pograniczu romansu i Young Adult, która z pewnością podbije serca miłośników tych gatunków.
„Nie mówię żegnaj”, Han Kang
Idealna premiera książkowa dla osób chcących zacząć rok z nieco bardziej ambitną literaturą piękną, która jednocześnie porusza oraz zostaje w pamięci na długo. Oto wielki powrót koreańskiej pisarki po pięciu latach od ostatniej powieści i wygranej w międzynarodowej nagrodzie Bookera 2016. „Nie mówię żegnaj” z szerokiej perspektywy to świetnie przemyślana opowieść o miłości i poszukiwaniu nadziei w najtrudniejszych dniach. Osadzona w koreańskiej tradycji, przejmująca i napisana niesamowitym językiem, co świetnie oddaje przekład Justyny Najbar-Miller.
„Pokochaj albo zabij”, Weronika Ancerowicz
Pierwsze nowości książkowe 2024 pokazują, że to prawdopodobnie też będzie fantastyczny rok dla fanów rodzimych autorek YA. Weronika Ancerowicz, autorka hitowej serii „Westwood Academy” czy niedawno wydanego „Smaku gorzkiej czekolady”, tym razem odchodzi od literatury Young Adult i tworzy płomienny romans dla osób powyżej 18 roku życia. „Pokochaj i zabij” to intensywna powieść łącząca w sobie miłość i akcję, a wszystko to w klimacie opowieści mafijnej.
„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong”, Hwang Bo-Reum
Absolutny literacki hit w Korei Południowej, który teraz zaczyna podbijać polski rynek. A sympatii czytelników trudno się dziwić – debiutancka powieść Hwang Bo-Reum (wcześniej autorki felietonów) zachwyca ciepłą, kojącą atmosferą oraz lekkością pióra. Historia Yeong-ju, która po serii trudności życiowych postanawia spełnić marzenie i założyć księgarnie opowiada o poszukiwaniu ukojenia i spokoju, radości z małych chwil oraz wyjątkowej pasji do książek. Dla fanów literatury obcej spod znaku Toshikazu Kawaguchiego – idealny wybór!
„Prawo Marcina. Znaj swoje prawa w szkole”, Marcin Kruszewski
Marcin Kruszewski, prawnik i influencer, którego konto na Tik Toku obserwuje niemal 2,5 miliona użytkowników w sposób mistrzowski opanował mówienie o zawiłościach polskiego prawa do młodego odbiorcy – luźno, rzeczowo, na konkretnych przykładach i z merytorycznym przygotowaniem. Jego książka stanowi naturalne przedłużenie działalności w mediach społecznościowych – „Znaj swoje prawa w szkole” stanowi solidną pigułkę wiedzy, którą powinien przyswoić każdy uczeń (i rodzic zresztą też!).
A na jakie nowości książkowe 2024 wy czekacie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)