Gala Bestsellery Empiku 2022 odbędzie się 7 lutego 2023. Statuetki zostaną rozdane w wielu kategoriach: od literatury pięknej, przez różne gatunki muzyczne aż do kultury cyfrowej.
Gdzie będzie można obejrzeć Bestsellery Empiku? Na kanale TVN oraz na Facebooku Empiku. A kto poprowadzi galę Bestsellery Empiku? Relację telewizyjną – Marcin Prokop, a relację internetową debiutujący w tej roli Red Lipstick Monster oraz Karol Paciorek. Start na Facebooku 7 lutego o godz. 19.45, a na TVN o godz. 20.15.
Bestsellery Empiku 2022: Literatura piękna
-
„Chołod”, Szczepan Twardoch
Jeden z najważniejszych śląskich pisarzy tym razem podjął grę z tropami literatury przygodowej. W „Chołodzie” Szczepan Twardoch przede wszystkim pokazuje uwikłanie człowieka w historię XX wieku – opowieść o tułaczce po tajdze zachwyca przemyślaną, surową formą i wręcz chłodnym klimatem. A w tle dostajemy jeszcze pytania o to, czym w zasadzie jest człowieczeństwo.
-
„Empuzjon”, Olga Tokarczuk
Bez wątpienia jedna z najważniejszych premier literackich 2022 roku, obok której nie można było przejść obojętnie. W „Empuzjonie” Oldze Tokarczuk udało się połączyć wciągającą opowieść z mistrzowsko zaprojektowaną strukturą narracyjną, pełną przemyślanych nawiązań i literackich tropów. Historia uzdrowiska Görbersdorf i jego kuracjuszy zachęca do przemyśleń, wzrusza i zostaje w pamięci na długo.
-
„Gdzie jesteś, piękny świecie”, Sally Rooney
Najbardziej wyczekiwana książka irlandzkiej pisarki, która podbiła świat. „Gdzie jesteś, piękny świecie” to apoteoza przyjaźni i miłości, oparta mocno na relacjach głównych bohaterów. Znajdziemy tu wszystko, do czego autorka zdążyła nas przyzwyczaić – otwartość, szczerość i bezkompromisowość.
-
„Zanim wystygnie kawa”, Toshikazu Kawaguchi
Cztery różne osoby i cztery różne historie, które łączy jeden motyw – podróż w czasie. Toshikazu Kawaguchi stworzył słodko-gorzką powieść o rozliczeniu z własną przeszłością, która porusza u czytelnika całe spektrum emocji. Elegancko minimalistyczna pod względem formy, a przy tym ciepła i mądra. Warto przeczytać, nawet jeżeli nie mieliście wcześniej kontaktu z literaturą japońską.
-
„Życie Violette”, Valerie Perrin
Francuski hit, na równi chwalony przez recenzentów i czytelników. „Życie Violette” obraca się wokół historii młodej kobiety, która musi podnieść się po niewyobrażalnej tragedii. Bezpretensjonalnie optymistyczna powieść, przypominająca nam, że trzeba szukać szczęścia w najdrobniejszych momentach. Prawdziwa apoteoza radości, której udaje się nigdy nie popaść w infantylizm.
Bestsellery Empiku 2022: kryminał i thriller
-
„Brakujący element”, Harlan Coben
Niekwestionowany król światowego thrillera po raz kolejny udowodnił, że daleko mu do literackiej emerytury. Harlan Coben nie zwalnia tempa, a kontynuacja „Chłopca z lasu” przynosi więcej tego, co najbardziej cenią fani autora: wielopiętrowych zagadek, które wciąż potrafią zaskakiwać oraz niesamowitej atmosfery gęstniejącej ze strony na stronę. Dla fanów gatunku – pozycja absolutnie obowiązkowa.
-
„Czerwona ziemia”, Marcin Meller
Prozatorski debiut Marcina Mellera udowadnia, że popularny dziennikarz równie świetnie odnajduje się w beletrystyce. Powieść osadzona w bliskiej autorowi Ugandzie z jednej strony wypełniona została wartką akcją, a z drugiej jest refleksyjną historią o relacji ojca z synem na przestrzeni lat. Wspaniały kryminał, który udowadnia, że ten gatunek nie jest jedynie formą stricte rozrywkową.
-
„Mentalista”, Camilla Lackberg
Napisana we współpracy z mentalistą Henrikiem Fexeusem jedna z najciekawszych i najbardziej nieoczywistych książek gatunkowych ostatnich lat. Sensacyjna opowieść o skomplikowanym śledztwie zachwyca intrygującą tajemnicą i doskonale zaprojektowanymi portretami psychologicznymi bohaterów.
-
„O włos”, Katarzyna Bonda
Katarzyna Bonda dała się poznać czytelnikom jako autorka, która dobrze odnajduje się zarówno w mocnym thrillerze, jak i bardziej klasycznym kryminale. „O włos” – rozpoczynający nową serię autorki – idealnie balansuje pomiędzy mocnymi obrazami a śledztwem detektywistycznym. Dobra, intensywna lektura.
-
„Projekt Riese”, Remigiusz Mróz
Remigiusz Mróz odchodzi od klasycznego kryminału, z którego jest tak dobrze znany. „Projekt Riese” to powieść, która łączy w sobie science fiction i elementy postapo. Autor nie bez powodu uchodzi za mistrza literatury sensacyjnej – umiejętnie gra oczekiwaniami czytelnika, odsłania kolejne tajemnice i buduje napięcie aż do ostatniej strony.
Bestsellery Empiku 2022: literatura obyczajowa
-
„It Starts with Us”, Colleen Hoover
Powieść Colleen Hoover zaczyna się dokładnie tam, gdzie wiele historii znajduje swój koniec. Pozornie poukładana relacja rodzinna zostaje wystawiona jednak na próbę i do głosu dochodzą uczucia, których teoretycznie nie było. Czy na drodze nowej-starej miłości stanie przeszkoda w postaci kolejnego adoratora?
- „Jedno życzenie”, Nicholas Sparks
Powroty do romantycznych wspomnień to motyw, na kanwie którego można zbudować opowieść o szukaniu siebie. „Jedno życzenie” Nicholasa Sparksa to właśnie taka historia. Maggie Dawes, bohaterka książki, dzięki jednej krótkiej rozmowie nie tylko ma okazję, by przypomnieć sobie piękne chwile, ale i odkryć, czego chce od życia.
-
„Siła kobiet”, Barbara Wysoczańska
W dwudziestoleciu międzywojennym królował konserwatyzm i nastroje narodowościowe. Jednak codzienne życie nie było pozbawione dramatów osobistych. Bieg historii połączył trzy kobiety, które musiały stawić czoła konsekwencjom wojny oraz konieczności odbudowania swojego własnego świata.
-
„The Spanish Love Deception”, Elena Armas
Udawanie związku przed rodziną jest bardzo trudne. Zwłaszcza jeśli nasz partner jest osobą arogancką i trudną do zniesienia. Catalina wpadła w siatkę swojego własnego kłamstwa. Musiała zabrać na wesele Aarona, by przedstawić go jako ukochanego. Los bywa przewrotny. Między dwójką obcych osób szybko wykiełkowało uczucie.
-
„The Love Hypothesis”, Ali Hazelwood
Czy w świecie nauki, a więc środowisku przesiąkniętym potrzebą nieustannej pogoni za wiedzą, jest miejsce na spontaniczność oraz wybuch uczuć? Olive Smith, bohaterka książki „The Love Hypothesis” przeprowadziła eksperyment, z którego wynika, że tak. Recepturę na miłosne powodzenie sporządziła dla czytelników Ali Hazelwood.
Bestsellery Empiku 2022: literatura polska dla dzieci
-
„Uciekaj. Hydropolis. Tom 1”, Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt Miłoszewski w zupełnie nowej odsłonie! Tym razem znany autor kryminałów dał się nam poznać jako twórca literatury młodzieżowej. „Hydropolis” to pełna wyobraźni powieść łącząca fantastyczne światotwórstwo, elementy futurystyczne i retro oraz klasycznego ducha przygody.
-
„Magiczne drzewo. Geniusz”, Andrzej Maleszka
Jeden z najbardziej uznanych cykli w polskiej literaturze dziecięcej. Andrzej Maleszka już dawno temu odkrył sposób na łączenie literatury przygodowej z elementami fantastyki i baśniowości. A wszystko to okraszone niewymuszonym dowcipem i ogromną dozą wyobraźni.
-
„Odwagi, Pinku! Książka o odporności…”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Niebieski stworek powraca i tym razem mówi młodym czytelnikom o stresie, strachu i znajdowaniu w sobie odwagi. Nowa książka duetu Młodnicka-Waligóra pokazuje, że można mówić do dzieci o tematach kluczowych w przystępny i pełen empatii sposób.
-
„Sekretna historia ludz…skarpetek”, Justyna Bednarek
Piąta część hitowej serii – tym razem niesforne skarpetki udowadniają, że wizyta w muzeum może być dla dziecka niezwykle ekscytującym przeżyciem na świecie. Nowa książka Justyny Bednarek to fantastyczna podróż przez historię, który uczy, bawi i zostaje w pamięci czytelników w każdym wieku!
-
„TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka”, Beata Sabała-Zielińska
Książka dla dzieci, która w mądry i ciekawy sposób pokazuje, jak czerpać radość z górskich wypraw bez narażania się na niebezpieczeństwo. Oparta na prawdziwych historiach, a jednocześnie intrygująca i ciekawa. Ważna pozycja wśród premier literatury dziecięcej.
Bestsellery Empiku 2022: young adult
-
„All of our flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość.” Marta Łabęcka
Kolejny hit literatury YA, tym razem od rodzimej autorki. Kontynuacja „Flaw(less)” pozwala nam poznać dalsze losy bohaterów, uczucie między nimi oraz wyzwania, przed którymi muszą stanąć. A wszystko to razem daje opowieść o życiu w cieniu własnej przeszłości.
-
„Heartstopper” 2, Alice Oseman
Przejmująca opowieść o pierwszej miłości i odkrywaniu swojej orientacji, która szturmem zdobyła serca czytelników na całym świecie. Heartstopper już teraz zasłużył sobie na miano popkulturowego fenomenu – mądra, autentyczna, pełna zrozumienia i empatii lektura dla każdego, nie tylko nastolatków.
-
„Krew i popiół” Tom 1, Jennifer L. Armentrout
Jennifer L. Armentrout zasłynęła z wprawnego łączenia ze sobą cech z pogranicza fantastyki i romansu dla młodzieży. Historia o upadłym królestwie najlepiej pokazuje umiejętności autorki – to pełna kreatywnej wyobraźni, miejscami wzruszająca i rozpalająca emocje opowieść fantasy.
-
„Skarb. Rodzina Monet” Tom 1, Weronika Marczak
Nastoletnia Hailie w jednym momencie traci wszystko – śmierć ukochanej matki sprawia, że z luksusowej willi musi przenieść się do ojca i jej braci. Tam spotyka się z chłodnym przyjęciem i z każdym dniem odkrywa więcej tajemnic nowopoznanej rodziny. Klimat gęstnieje z rozdziału na rozdział – świetna książka dla fanów gatunku!
-
„Start a fire. Runda pierwsza” P.S. Herytiera (Pizgacz)
Gigantyczny sukces debiutującej pisarki, która karierę rozpoczynała na wattpadzie. W „Start a fire” obserwujemy rodzącą się relację Victorii i Nathaniela. Światło i mrok, intensywne uczucia oraz zdarzenia, których nie da się już cofnąć. Prawdziwa perełka literatury YA.
Jakim tytułom najbardziej kibicujecie? Dajcie znać w komentarzach! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
Komentarze (0)