Komputer stacjonarny czy laptop dla dziecka?

Rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, czy dla dziecka lepszym wyborem będzie PC czy laptop. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Komputer stacjonarny możemy wykorzystywać w domu na ustalonym stanowisku pracy. Sprawdzi się w momencie, gdy posiadamy osobne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do biurowej pracy z domu (gabinet domowy albo bardzo duże biurko) lub w przypadku, gdy dziecko ma wydzieloną strefę do nauki. Natomiast laptop jest mobilnym urządzeniem, które nie potrzebuje dużo miejsca i łatwo można zabrać je ze sobą do szkoły, na wspólną naukę do znajomych lub na wycieczkę.

 

Komputery i laptopy

 

Komputer stacjonarny dla dziecka

Jeśli chcemy kupić komputer stacjonarny dla dziecka, najważniejsze jest to, aby miał odpowiednią wydajność. Komputer do nauki musi nadawać się do rozwijania wszechstronnych zainteresowań. Nie oznacza to jednak, że musimy wybierać sprzęt z górnej półki. Na co zwrócić uwagę? Przeanalizujmy kilka kryteriów.

 

Komputery stacjonarne

 

Kupując pierwszy komputer dla dziecka, skupmy się na przeanalizowaniu realnych potrzeb naszej pociechy. Jeśli dziecko dopiero zaczyna przygodę z nauką szkolną oraz korzystaniem z komputera, nie będziemy potrzebowali najsilniejszego procesora i najlepszej na rynku karty graficznej. Jakie parametry powinny mieć poszczególne podzespoły?

  • twardy dysk – najlepiej typu SSD. W zupełności wystarczy taki o pojemności 256 GB,
  • pamięć RAM – 4 GB to optymalna ilość pamięci, która pozwoli na wygodne korzystanie z komputera,
  • procesor – nie musi być siedmiordzeniowym kombajnem, wystarczy sprzęt z serii INTEL Core i3 lub Ryzen 3,
  • karta graficzna – dopóki nasz maluch nie planuje kariery w branży gamingowej lub graficznej, w zupełności wystarczy mu GIGABYTE GeForce GT 710, nVidia GeForce GTX 1030 lub GIGABYTE Radeon RX 550 GV.

Sam komputer to nie wszystko. By móc z niego korzystać, niezbędny jest jeszcze monitor. Wielkość ekranu zależy nie tylko od potrzeb dziecka, ale także od ilości przestrzeni, jaką możemy przeznaczyć na sprzęt. Spróbujmy dopasować zatem oczekiwania do możliwości. ważne, by budowa monitora pozwalała na swobodne regulowanie kąta nachylenia oraz wysokości. Poza tym, zwracajmy uwagę na szerokość podstawki – nawet najcieńszy ekran będzie utrapieniem, jeśli jego stopka nie zmieści się na biurku. 

Laptopy

Ważne, by monitor gwarantował wygodę i bezpieczeństwo korzystania. Funkcje, które mają ograniczyć szkodliwe czynniki to tryb LowBlue (ogranicza emisję światła niebieskiego) oraz Flicker-free (zmniejszający widzialność migania światła). Polecam także zakup takiego monitora, który będzie wyświetlał obraz w jakości Full HD, sprawdzi się on nie tylko do nauki, ale także do oglądania filmów lub przeglądania plików graficznych. Jeśli natomiast ma on służyć do grania to szukajmy sprzętu o szerokokątnym ekranie – 178-stopniowy kąt widzenia zapewnia wygodę i komfort. Ponadto, monitor dla gracza powinien mieć też odpowiedni parametr odświeżania obrazu - częstotliwość na poziomie około 144 Hz sprawdzi się też do gier. 
 

baner monitor
 

Laptop dla dziecka

Decydując się na zakup laptopa do nauki, możemy kierować się podobnymi kryteriami, co podczas zakupu PC. Będzie on miał podobne parametry z tą różnicą, że nie zawsze będziemy mieć możliwość dokupienia lepszego podzespołu w postaci procesora lub karty graficznej. Jeśli myślimy o komputerze wyłącznie jako narzędziu do zdobywania wiedzy i odrabiania lekcji, możemy spokojnie szukać na niższej półce cenowej.
 

laptop do nauki
 

Skupmy się na tym, by laptop był wydajny, wygodny i posiadał aktualne oprogramowanie, pozwalające na instalację aplikacji potrzebnych na nauki i codziennego użytkowania.

Szukajmy laptopów o średniej wielkości. Ekran o przekątnej 14-15 cali w zupełności wystarczy, natomiast mniejsze netbooki mogą się okazać niewygodne, zwłaszcza podczas konieczności obejrzenia jakiegoś filmu i stworzenia prezentacji na lekcję.

Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa dla dziecka, jest rodzaj i wydajność baterii. Najczęściej w komputerach przenośnych zainstalowana jest bateria sześcioogniwowa, litowo-jonowa o pojemności 4400 mAh. Dla niewymagającego użytkownika jest to zadowalająca ilość, jeśli z czasem zajdzie potrzeba wzmocnienia baterii w laptopie – nasze dziecko będzie często korzystać z laptopa bez podłączania się do źródła prądu, możemy zastanowić się nad jej wymianą.

 

Baterie do laptopów

 

Komputer do nauki czy do grania – jakie są różnice?

Starsze dzieci mają nieco większe wymagania. W wolnych chwilach lubią grać w gry, a jeśli chodzi o najnowsze pozycje, wymagają one znacznie lepszych konfiguracji. W takich przypadkach najlepiej wybrać zestaw do gier z procesorem Core i5 lub wyższym, 8 GB pamięci RAM i wydajną kartą graficzną.

Do wyboru mamy oczywiście laptop lub stacjonarny komputer gamingowy. Zasada mówiąca o przewadze sprzętowej PC nad laptopem również ma tu zastosowanie, natomiast nadal ważnym kryterium jest ilość miejsca w pokoju ucznia, jego realne potrzeby i nasze możliwości finansowe. Jeśli zdecydujemy się na zakup laptopa gamingowego, pomyślmy również o dokupieniu do niego osobnego monitora i podkładki chłodzącej.

 

Monitory

 

Szukając stacjonarnego komputera gamingowego, zwróćmy uwagę na to, jakie ma podzespoły. Większość dobrej jakości sprzętu będzie zaopatrzona w części od doświadczonych producentów, jak na przykład: MSI, Gigabyte, Crucial, SilentiumPC, Aerocool.

Jakie parametry powinny mieć poszczególne podzespoły w komputerze gamingowym?

  • twardy dysk – najlepiej typu SSD o pojemności 512 GB,
  • pamięć RAM – 8 GB to absolutne minimum
  • procesor – INTEL Core i7 lub wyższy,
  • karta graficzna – dobrze sprawdzi się GIGABYTE GeForce GTX 1650, GIGABYTE GeForce RTX 2060, PALIT GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro lub Quadro P1000v2 4GB DDR5 64BIT.

 

Procesory

 

Jeśli szukacie więcej porad dotyczących sprzętu gamingowego, koniecznie przeczytajcie artykuł "Jaki laptop gamingowy wybrać?".

Komputer dla ucznia szkoły średniej

Nastolatek będzie nie tylko miał duże wymagania, ale i większe możliwości faktycznego skorzystania z większości funkcji komputera, który służy zarówno do nauki, jak i rozrywki. Wybieramy zatem wydajny komputer z procesorem pięcio- lub siedmio- rdzeniowym, dyskiem SSD o pojemności 512 GB, 8-16 GB pamięci RAM i wydajną kartą graficzną.

Jeśli nasz nastolatek uczy się przedmiotów technicznych, graficznych lub innych, które wymagają dostępu do zaawansowanej technologii i odpowiedniego oprogramowania, weźmy pod uwagę te potrzeby i szukajmy sprzętu z wyższej półki cenowej. Tutaj również przydatny może okazać się monitor o dużej rozdzielczości i przekątnej powyżej 20 cali o częstotliwości odświeżania nawet do 165 Hz.

Wybór pomiędzy laptopem a PC warto skonsultować z przyszłym użytkownikiem. Znając różnice między tymi rodzajami sprzętu oraz formą korzystania z nich, będziemy w stanie podjąć wspólnie najlepszą możliwą decyzję.

 

Dyski SSD

 

Co dokupić do komputera?

Niezależnie od tego, jaką rolę w naszym domu będzie grał komputer dla dziecka, warto doposażyć go o kilka niezbędnych akcesoriów:

  • monitor posiadający funkcje pozwalające na zadbanie o zdrowie użytkownika, m.in. technologie chroniące wzrok użytkownika – redukcja niebieskiego światła, efektu migotania obrazu, ergonomiczna postawa – regulacja położenia ekranu,
  • głośniki na biurko – zwłaszcza jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników,
  • słuchawki – przydatne szczególnie jeśli nie chcemy przeszkadzać pozostałym domownikom,
  • mikrofon lub słuchawki z wbudowanym mikrofonem – umożliwia to swobodną komunikację w czasie rzeczywistym,
  • mysz i klawiatura – bez nich niemożliwe będzie sterowanie w komputerze stacjonarnym, ale w przypadku laptopa dla dziecka warto o nich pomyśleć – znacznie ułatwiają pracę oraz granie.
     

myszka do szkoły
 

Więcej przydatnych akcesoriów znajdziesz w naszym tekście "Sprzęt dla ucznia - jakie urządzenia elektroniczne wybrać?". Po wszystko, co niezbędne, by rozpocząć nowy rok szkolny z przyjemnością, zajrzyj na naszą stronę Back To School.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com

 

BTS