Bestsellery Empiku 2023
Bestsellery Empiku 2023

zostały rozdane!

Laureaci

Książka
Muzyka
Film
Audio
Odkrycia Empiku
Katarzyna Nosowska
B.A. Paris
Kuciel Frydryszak
Weronika Anna Marczak
Adam Mirek
czyta Maria Peszek
Przygody Baltazara Gąbki
Marcin Myszka
Depeche Mode
Kortez
Taco Hemingway
reż DK i Hugh Welchman
reż Joel Crawford
Małgorzata Lebda
Kathia
Maciej Buchwald & Kordian Kędziela
Bestsellery Empiku 2023

Bestsellery Empiku 2023

Już po raz 25. na uroczystej gali zostały wręczone Bestsellery Empiku dla najpopularniejszych pisarzy, muzyków, twórców audio i filmowców. Gratulujemy wszystkim nominowanym i nagrodzonym – twórczyniom i twórcom!

To był prawdziwy muzyczny spektakl, pełen energii, świeżości i elektryzujących aranżacji przygotowanych przez dyrektora muzycznego gali – Michała FOXa Króla. Na scenie wystąpili: Daria Zawiałow, Kortez, Kwiat Jabłoni , Nosowska, Avi, Kacperczyk, Kaśka Sochacka, Brodka, Julia Wieniawa, Dawid Tyszkowski oraz Daria ze Śląska.

Bestsellery 2023

Bestsellery Empiku 2023 - Muzyka

MUZYKA

To oni królują w głośnikach i słuchawkach. Ich muzyka nadaje rytm codzienności i stale nam towarzyszy.

Zobacz nominowanych i laureatów

Bestsellery Empiku 2023 - Film

FILM

Od wielkiej rozrywki po prawdziwe dramaty. Wzruszenia, uśmiechy i dreszcze. Kochamy kino na wielkim i małym ekranie.

Zobacz nominowanych i laureatów

Bestsellery Empiku 2023 - Książka

KSIĄŻKA

Emocje od pierwszej do ostatniej strony. Śmiech, łzy i chwile refleksji… Są tacy pisarze, którzy po prostu czarują słowem.

Zobacz nominowanych i laureatów

Bestsellery Empiku 2023 - Audio

AUDIO

Historie, które inspirują, porywają, edukują – wypowiadane do ucha…. Świat audio ma coraz więcej fanów.

Zobacz nominowanych i laureatów

Odkrycia Empiku

Wrażliwi na otaczający świat, wszechstronni, kreatywni, utalentowani. Wymykają się wszelkim schematom. Zachwycają. Pisarze, Muzycy i Filmowcy tworzący w różnych gatunkach. Zarówno debiutanci, jak i artyści z dorobkiem. Łączy ich jedno - w minionym roku odważnie wytyczali nowe artystyczne szlaki i wnieśli do kultury powiew świeżości.

Zobacz nominowanych i laureatów

Odkrycia Empiku 2023
Odkrycia Empiku 2023
Odkrycia Empiku 2023

Jury odkryć

Dorota Wellman
Dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa. Dynamiczna, z poczuciem humoru, zarażająca pozytywna energią i radością życia. Razem z Marcinem Prokopem tworzą charyzmatyczny duet w programie Dzień dobry TVN. Z Pauliną Młynarską prowadzi w TVN Style program Miasto kobiet. Felietonistka Wysokich Obcasów. Laureatka wielu nagród, w tym Wiktorów. Według Gazety Wyborczej jedna z najbardziej wpływowych kobiet w polskich mediach.
Grzegorz Piątek
Pisarz, publicysta, krytyk architektury, redaktor, tłumacz. Autor biografii i książek historycznych, tj.: Najlepsze miasto świata i Gdynia obiecana, laureat wielu nagród literackich, m.in. Paszportu Polityki, Nike Czytelników, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Otrzymał też Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.
Ishbel Szatrawska
Dramatopisarka, pisarka. Autorka nagradzanego Żywotu i śmierci Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, za który została Odkryciem Empiku 2022. Jej pierwsza powieść Toń ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka we wrześniu 2023. Publikowała m.in. w Dialogu, jest także felietonistką tygodnika Polityka. Laureatka konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Joanna Marczuk
Z książkami prywatnie związana przez prawie całe życie, zawodowo od ponad 15 lat - w Empiku odpowiada za ofertę książkową w sklepie online. Obsesyjnie przywiązana do zasad interpunkcji, psychofanka audiobooków i podcastów.
Marcin Maćkiewicz
Promotor literatury, zorganizował setki spotkań autorskich z pisarzami z Polski i zagranicy na scenach w Empikach. Od kilku lat kieruje zespołem Eventów w Empiku, z którym produkuje rocznie dziesiątki wydarzeń - od cyklu Premiera online przez targi i konferencje, aż po widowisko telewizyjne - galę Bestsellery Empiku. Nałogowy czytelnik.
Gabi Drzewiecka
Dziennikarka muzyczna. W Chillizet prowadzi swoją autorską audycję Gabinet Dźwięku, w Dzień Dobry TVN przeprowadza wywiady z artystami, pisze o muzyce do magazynu Glamour, wraz z Agnieszką Woźniak-Starak współprowadzi kanał na YouTube Trójkąt. Jest wykładowczyni w Akademii Menedżerów Muzycznych, członkinią Akademii Fonograficznej oraz jury Paszportów Polityki w dziedzinie muzyki popularnej.
Ralph Kaminski
Wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Ukończył wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wydał 4 albumy: Morze (2016), Młodość (2019), KORA (2021) oraz najnowszy Bal u Rafała. Wszystkie uzyskały status Złotej płyty. Laureat Fryderyków 2022 za najlepszą płytę w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka oraz w kategorii Artysta Roku. W 2022 roku odebrał Paszport Polityki.
Jakub Skorupa
W 2022 roku wydał debiutancki album Zeszyt pierwszy. Dwukrotnie nominowany do Fryderyków 2023 i nagrodzony Odkryciem Empiku 2022. Wraz z zespołem grał na takich festiwalach jak Męskie Granie, Off Festival czy Letnie Brzmienia. Obecnie pracuje nad drugim albumem, który ukaże się nakładem wydawnictwa Def Jam Recordings Polska.
Dominik Sadowski
Pasjonat muzyki, kolekcjoner winyli, nie ma piosenki, której nie pozna po jednej nutce. Frontman działu muzyki w Empiku. Razem z zespołem uważnie wsłuchuje się w nowe trendy i komponuje najlepszą ofertę na empikowych półkach. Fan wielu gatunków muzycznych i podróży, co łączy na szlaku tras koncertowych ulubionych artystów.
Janek Ejsmont
Miłośnik i promotor polskiej sceny muzycznej w całej jej gatunkowej rozciągłości. Lubi odkrywać nowe brzmienia i artystów – co robi i zawodowo, i prywatnie. Jako Prezes największego polskiego agregatora i dystrybutora muzyki cyfrowej - e-muzyka od lat aktywnie uczestniczy w procesie transformacji rodzimego rynku muzycznego.
Kaja Klimek
Edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program Superbohaterowie w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. W każdy piątek w Dzień Dobry TVN opowiada o filmach.
Magdalena Boczarska
Aktorka teatralna i filmowa. Pochodzi z Krakowa, skończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego. Zagrała m.in. w Różyczce, W Ukryciu i Sztuce kochania. Zdobywczyni wielu nagród filmowych - m.in. Orła za rolę Michaliny Wisłockiej, Złote Lwy za najlepszą rolę kobiecą na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Różyczkę. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.
Piotr Domalewski
Reżyser, scenarzysta, aktor. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jego debiutancki film pełnometrażowy pod tytułem Cicha noc zdobył Grand Prix, oraz sześć dodatkowych nagród na 42’ Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jest również reżyserem Jak najdalej stąd (2020), Hiacynt (2021) oraz serialu Sexify (2021), który należał do TOP10 najpopularniejszych seriali na Netflixie.
Izabela Szymańska
W Empiku od pięciu lat prowadzi Empik Pasje. Magazyn online. Wcześniej przez kilkanaście lat opisywała kulturalne życie Warszawy i Polski jako dziennikarka Gazety Wyborczej oraz wielu innych tytułów prasowych. Śledzi nowości kinowe, czeka na premiery, jeździ na festiwale. Mogłaby zamieszkać w światach z filmów Pedro Almodovara i Wesa Andersona.
Paweł Heba
Ma szósty zmysł, dzięki któremu wie, co spodoba się odbiorcom, dlatego od lat jest strategiem contentu i producentem treści kulturalnych. Odpowiadał za ramówki i strategie kanałów MTV, VIVA i Vh1 na rejony Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Pracował również dla kanałów History, Crime&Investigation Polsat i brał udział w starcie platformy VOD Showmax. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym Empik Go - pod jego okiem powstają m.in. superprodukcje audio i autorskie podcasty.

Twórca Roku 2023
Twórca Roku 2023

Twórca Roku

Ćwierć miliona głosów w tydzień! Dziękujemy za wszystkie głosy w aplikacji Empik, którymi wybieraliście swoich ulubieńców z grona najpopularniejszych pisarzy i artystów muzycznych 2023 roku.

Pisarką Roku została Aleksandra Negrońska a Artystką Muzyczną Roku Lana Del Rey. Po raz pierwszy w 25-historii plebiscytu przyznaliśmy także statuetkę dla Twórcy Internetowego Roku. Najwięcej głosów z grona 10 twórców nominowanych przez ekspertów zgromadził edukator i popularyzator nauki - Adam Mirek.

Podczas głosowania trwał również specjalny konkurs na najlepsze uzasadnienie wyboru, w którym do wygrania były rejsy Stena Line do Szwecji, drukarki do zdjęć ze smartfona Instax oraz eKarty Prezentowe Empik. Konkurs został rozstrzygnięty - gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Pełna lista laureatów jest dostępna TU.

Poznaj nominowanych do Twórcy Internetowego Roku

grafika promocyjna

JURY Internetowego Twórcy Roku

Joanna Okuniewska
Autorka kultowych podcastów: Tu Okuniewska, Ja i moje przyjaciółki idiotki oraz rodzicielskiego formatu Matka matce. Pochodzi z Olsztyna, ale jej droga życiowa zaprowadziła ją na Islandię, gdzie obecnie mieszka i wychowuje swoją córkę, Helenę. Podcastowy sukces pozwolił jej robić to, co kocha najbardziej - opowiadać o zwykłym życiu. Z powodzeniem wkroczyła także w świat literatury, wydając swoją bestsellerową książkę, która stała się kontynuacją tematów poruszanych w jej popularnym podcaście.
Karol Paciorek
Jeden z najpopularniejszych twórców w polskim internecie, od 2010 aktywny głównie na YouTube, prezenter telewizyjny. Twórca kanału Imponderabilia, gdzie prowadzi długie i pogłębione wywiady ze znanymi postaciami życia publicznego. Współtwórca kanału Lekko Stronniczy, codziennego rozrywkowego programu, gdzie razem z Włodkiem Markowiczem w ironiczny i zabawny sposób komentują otaczającą nas rzeczywistość. W latach 2017-2019 współpracował z telewizją TVN jako prowadzący program.
Kamila Kalińczak
Dziennikarka, lektorka i trenerka wystąpień publicznych. Przez 15 lat prowadziła programy informacyjne i publicystyczne na antenie m.in. Radia ZET i TVN24 BiS. Obecnie prowadzi firmę szkoleniową i wydawnictwo produktów edukacyjnych, jest komentatorką Szkła kontaktowego w TVN24, autorką cyklu quizów i rolek o poprawności językowej #ĄĘ.
Marek Myślicki (IAB)
Chief Growth Officer czołowej agencji specjalizującej się w influencer marketingu Stor9_. Doświadczony w tworzeniu strategii komunikacji, w kampaniach z influencerami i gwiazdami. Pracował m.in. w MTV Polska, Discovery Media, Abstra oraz GetHero. Przewodniczący Grupy Roboczej Influencer Marketing w IAB Polska, w której pracował zarówno nad Przewodnikiem Influencer marketingu, jak i Rekomendacjami Prezesa UOKiK dot. oznaczania materiałów reklamowych w social mediach. Współautor wielu publikacji z zakresu influencer marketingu.
Joanna Urbanowska
Jako szefowa Brandu w Empiku odpowiada również za oficjalne kanały marki na Facebooku, Instagramie i TikToku. Media społecznościowe nie mają przed nią tajemnic, ma do nich „dobrego nosa”, dzięki czemu wyczuwa co mówić i jak skutecznie łapać uwagę użytkowników. Wspólnie z zespołem nieustannie śledzi poczynania polskich influencerów i stawia na tych, którzy pozytywnie inspirują, edukują i mają coś wartościowego do powiedzenia.

Aktualności

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 rozdane!

Tegoroczna edycja największego plebiscytu kulturalnego w Polsce już za nami. Bestsellery Empiku 2023 pozwoliły wskazać twórców i twórczynie najchętniej wybierane przez odbiorców-klientów Empiku oraz poznać artystów docenionych przez grono jurorskie w ramach Odkryć Empiku.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 - nominacje książkowe

Tegoroczne nominacje do nagród Bestsellery Empiku 2023 stoją pod znakiem różnorodności – w sercach czytelników znalazło się zarówno miejsce dla powracających gwiazd literatury, jak i zupełnie nowych postaci. Oto nominacje książkowe!

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje muzyczne

Kogo najchętniej słuchaliśmy w 2023 roku? Która premiera wywołała najwięcej emocji? Jaki utwór zapętlaliśmy tygodniami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym zestawieniu. To lista artystów oraz ich utworów nominowanych do nagrody Bestsellery Empiku 2023 w kategorii muzyka.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – film. Nominacje

Jakie tytuły mają szansę dostać nagrodę Bestseller Empiku 2023 w kategorii film? Zobaczcie poniżej.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje audio

Jakich produkcji audio słuchaliśmy najchętniej w ubiegłym roku i które tytuły podbiły nasze serca? Poznajcie nominacje do Bestsellerów Empiku 2023 w kategoriach audiobook, podcast oraz superprodukcja audio.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Odkrycia Empiku 2023 – poznaj nominacje!

Już piąty raz Odkrycia Empiku towarzyszą Bestsellerom Empiku. Besty przyznawane są za najlepszą sprzedaż w minionym roku. Z kolei Odkrycia wybiera jury złożone z artystów i przedstawicieli Empiku. Zobaczcie, kto w tym roku ma szansę na statuetkę.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – nominowani do nagrody Twórcy Roku w kategorii literatura i muzyka

Tegoroczna edycja Bestsellerów Empiku to także wyróżnienia dla twórców, którzy w wyjątkowy sposób zabłysnęli na tle innych gwiazd. Swoją pracą wpłynęli na rozwój polskiej kultury, zaskoczyli swoich fanów i stworzyli coś, co szczególnie przykuło naszą uwagę. Teraz to wy zdecydujecie, w czyje ręce trafi laur w kategorii Pisarka/Pisarz oraz Artystka/Artysta Muzyczny Roku.

Czytaj więcej

PARTNER GŁÓWNY
PARTNERZY KATEGORII
PATRONI MEDIALNI
PARTNER