Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Wysyłka
  • więcej
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej
Kolor
Liczba sztuk w opakowaniu
  • więcej
Seria
  • więcej

Ołówki szkolne

Ołówki kojarzone są przede wszystkim z czasami szkolnymi, gdzie miały zastosowanie na każdym etapie edukacji. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze, zwłaszcza w branży technicznej i artystycznej.

Nazwa ołówek pochodzi od ołowiu, który był stosowany do pisania już w czasach starożytnych. I choć w XVI wieku w Anglii znaleziono grafit, który wykorzystywany jest w dzisiejszych ołówkach, to jednak nazwa wywodząca się od pierwiastka pozostała w użyciu do dzisiaj. Współczesny, klasyczny ołówek zbudowany jest z obudowy wykonanej z drewna lub tworzywa sztucznego oraz cienkiego wkładu, który jest mieszanką grafitu oraz kaolinu.

Zastosowanie ołówków

Ołówki rozróżniane są ze względu na ich twardość, która zmienia się wraz ze wzrostem ilości grafitu w mieszance. Ołówki do szkicowania z grupy twardych i bardzo twardych oznaczone są symbolem H (hard) oraz cyframi od 1 do 9, gdzie 9 oznacza najtwardszy rodzaj. Ten typ ołówków stosowany jest w rysunku technicznym, gdzie bardzo ważna jest precyzja. Miękki ołówek oznaczony jest symbolem B (black) i ma on zastosowanie w rysunku artystycznym. Istnieje również pośrednia twardość, która jest oznaczona symbolami F i HB. Są one najpopularniejsze i najczęściej stosowane do pisania, szczególnie przez uczniów.

Inne rodzaje ołówków

Oprócz klasycznych drewnianych wariantów znane są również ołówki automatyczne. Składają się one zazwyczaj z obudowy z tworzywa sztucznego oraz z osobno dokupowanych wkładów o różnej grubości. Ich średnia waha się od 0,2 do 5,6 mm. Niewątpliwą zaletą modeli automatycznych jest fakt, że nie trzeba ich temperować, co może być uciążliwe w przypadku klasycznych, drewnianych wariantów, zwłaszcza gdy intensywnie korzysta się z tego narzędzia. Prostota wymiany wkładu, również działa mocno na korzyść ołówków automatycznych.

Sprawdź naszą ofertę ołówków i wybieraj spośród setek produktów.

więcej

Ołówki szkolne – najczęściej zadawane pytania