1. Jak żyje się w Korei?

Zacznijmy od poznania historii, tego co dawne i co współczesne oraz od ludzi, by zobaczyć jacy są, co lubią, w co wierzę i co jedzą, jak pracują i żyją na co dzień. Te książki nam to przybliżą.

Jeśli lubicie historyczne książki, ciekawią was dawne zwyczaje i tradycje, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Pomoże ona zrozumieć dzisiejszą  Koreę, to jak się kształtowała, rozwijała.

To pionierskie na polskim rynku kompendium obejmuje dzieje od chwili pojawienia się pierwszych mieszkańców Półwyspu Koreańskiego, po czasy nam najbliższe. Książka przyda się i na studiach i dla osób, które chcą po prostu zagłębić wiedzę o różnych rejonach Azji, są pasjonatami tego rejonu czy wybierają się w podróż. Teksty opatrzone są fotografiami, rysunkami, notami o zabytkach, kulturze, wielkich koreańskich postaciach i słynnych miejscach.

 

Książka Marcina Jacoby, sinologa, pasjonata Azji, autora bestsellerowych „Chin bez makijażu”, przybliża współczesny obraz Korei Południowej i jej mieszkańców. Obala mity, pisze o rzeczach, które koniecznie trzeba wiedzieć wybierając się w to miejsce, a także potrafi zafascynować czytelnika orientalnymi ciekawostkami. Bez ogródek pokazuje codzienność – w co wierzą ludzie (o tym warto też przeczytać odrębną książkę - „Religie Korei”), jaką mają historię, politykę, co lubię zjeść i jakie mają rozrywki. Opowiada też o tym, co jest na czasie – rozwój technologii, moda na koreańskie kosmetyki czy K-pop. Kompendium wiedzy o Korei, które trzeba poznać!

 

Jeśli wybieracie się w podróż służbową, rozważacie zmianę miejsca pracy lub będąc na egzotycznych wakacjach wpadnie wam do głowy spontaniczna myśl, że tu właśnie chcecie zostać na stałe – zobaczcie jak się pracuje w Korei.

„Nadgodziny zagryzione kimchi, czyli jak przetrwać w koreańskiej korporacji” Jerzego Nowińskiego to idealny przewodnik dla osób, które chcą zatrudnić się w azjatyckich korporacjach.
Jak możemy przeczytać w książce: „pomimo wielu inwestycji z Azji, tym z Korei Południowej, kultura pracy mieszkańców Dalekiego Wschodu pozostaje dla Polaków egzotyczna i niezrozumiała. Często przeżywamy szoki kulturowe i nie będąc gotowymi na inność, popełniamy wiele błędów, nie wiemy, jak się zachować oraz jak rozwiązać podstawowe problemy powstałe głównie z racji wychowania na odrębnych platformach kulturowych, językowych, historycznych.”

Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla kandydatów ubiegających się o posadę w koreańskich  firmach, drogowskazem w korpoświecie, a także fascynującą biznesową ciekawostką.

 

Jednym z najlepszych elementów egzotycznych podróży jest możliwość próbowania lokalnych dań, ulicznej kuchni, nieznanych smaków, oryginalnych potraw. Jeśli więc przed wyprawą do Korei chcecie dowiedzieć się, co was tam kulinarnie czeka, poczuć przedsmak Azji, zrobić sobie listę dań, których musicie spróbować na miejscu – koniecznie sięgnijcie po ten poradnik.

„Tradycje kulinarne Korei” to nie tylko przewodnik po składnikach, sposobach przyrządzania wyjątkowych potraw, to również książka ukazująca rolę oraz znaczenie kuchni na Półwyspie Koreańskim. Wśród bogactwa smaków i produktów znajdziecie: chińską herbatę i ryż, japońskie sushi, mongolskie pierogi, manżurską soję, kiszonkę kimchi, mocne trunki i aromatyczne przyprawy. A dania, jakie mamy do wyboru to prawdziwy kocioł rozmaitości – od potraw przyrządzanych przez dawne plemiona po współczesną azjatycką kuchnię fusion.

W książce znajdziecie nie tylko kulinarną historię Korei, ale i wiele ciekawych przepisów. Poradnik ten sprawdzi się i po powrocie z podróży, kiedy zatęsknicie za pysznymi smakami orientu i będziecie chcieli odtworzyć je w domu.

Jeśli już poczuliście się głodni wiedzy i smaku – polecamy krótki tekst i sprawdzony przepis, który znajdzie w artykule „Kuchnia azjatycka w domu”.

 


Od kilku lat Europę ogarnęło szaleństwo dotyczące koreańskich kosmetyków i metod pielęgnacji. Zachwycamy się urodą Azjatek, zagłębiamy ich tajniki piękna i sekret jak wyglądać młodo. Charlotte Cho - autorka poradnika urodowego, który stał się międzynarodowym bestsellerem - na własnym przykładzie obala mit, że idealna cera Koreanek to efekt dobrych genów. Pisarka udowadnia, że nasz wygląd i kondycja skóry zależy od właściwej pielęgnacji. W książce przedstawia kilka prostych, sprawdzonych sposobów, by raz na zawsze pożegnać się z niedoskonałościami i zachwycać promienną, nieskazitelną, zdrową cerą. Ta książka przyda się każdej kobiecie (i nie tylko), niezależnie od wieku!

Jeśli wybieracie się w podróż do Korei – po lekturze będziecie wiedzieć jakie kosmetyki zakupić na miejscu i przywieźć ze sobą, jakie naturalne składniki pochodzą z Azji, na co zwrócić uwagę obserwując piękne Koreanki. A jeśli zafascynuje was temat – warto sięgnąć po kolejną pozycję „Sekrety koreańskiego piękna”.

 

  1. Poznać koreańską kulturę

Chcąc poznać inny kraj musimy zagłębić się w jego kulturę. I to może być najciekawsze! Szczególnie dla osób, które interesują się sztuką, muzyką, filmem czy popkulturą. Co słychać, a w zasadzie czego słuchać w Korei?

Najnowsza pozycja na rynku wydawniczym. Co jest teraz cool, co jest na czasie w Korei? Za czym szaleją nastolatki? Jak się ubierają, co oglądają, jakie gwiazdy kochają? Na czym polega fenomen tamtejszych zespołów i czym różni się masowa kultura Azji, od hollywoodzkich czy europejskich trendów?

Autorka - Euny Hong - jako dziecko przeprowadziła się z USA do dzielnicy Gangnam w Seulu i zderzyła się z zupełnie innym światem. Na jej oczach Korea Południowa dokonała wielkiego rozwoju gospodarczego, przechodząc od dyktatury wojskowej do liberalnej demokracji, stając się światowym liderem w biznesie, technologii, edukacji i… popkulturze. Na tym ostatnim temacie skupia się dziennikarka, odkrywając przed czytelnikami kulisy showbiznesu, patrząc na świat oczami lokalnej społeczności, która uwielbia rozrywkę.

„Kiedyś zakazywano tu minispódniczek u kobiet i długich włosów u mężczyzn. Teraz masowo produkuje się światowej sławy boysbandy, seriale telewizyjne i smartfony. Jak to się stało, że niemal w każdym domu znajdują się dziś produkty marki Samsung? Jak do tego doszło w tak krótkim czasie?
Gigantyczna popularność piosenki "Gangnam Style" również nie była przypadkowa. Ten utwór to jedno z wielu narzędzi perfekcyjnie dopracowanej i nieprawdopodobnie skutecznej strategii wypracowanej przez Koreę Południową, która postanowiła zostać największym eksporterem popkultury.”

 

Jeśli interesujecie się muzyką z Korei, mogliście już wcześniej trafić na nasze artykuły, m.in.: „Więcej niż muzyka, czyli jak K-pop podbił świat” lub „4 powody, dla których warto poznać BTS” (jeśli jeszcze ich nie przeczytaliście – polecamy). Z nich też dowiecie się, że k-pop to koreański pop, a BTS to najbardziej rozpoznawalny na świecie boysband, grający właśnie taką muzykę. Fanów grupy jest w Polsce bardzo wielu i są to osoby, które nie tylko słuchają płyt, ale wręcz żyją życiem swoich idoli. Żeby zrozumieć ten fenomen, lub jeśli słucha się k-popu, koniecznie warto sięgnąć po lekturę – historię kultowego już, choć jakże młodego zespołu BTS.

Rm, Jin, Suga, J-hope, V, Jimin i Jungkook – chłopcy z Korei Południowej, którzy stali się sensacją i ikonami. Ich melodyjne piosenki, dopracowane w każdym szczególe teledyski, medialne wcielenia, delikatna uroda i talent porywają tłumy. Są głosem swojego pokolenia. Wykorzystują kanały społecznościowe, by jak najbardziej zbliżyć się do fanów. A oni to kochają! Globalna armia słuchaczy spełniła marzenia zespołu i wyniosła go na szczyty list przebojów na całym świecie.
Witajcie w świecie Bangtan i poznajcie historię siedmiu wspaniałych muzyków.

 

 

Jadąc do Korei warto nie tylko poczytać o tym kraju, ale i posłuchać płyt K-popu czy obejrzeć oscarowy „Parasite”, by poznać ich kinematografię. O filmach, jakie powstają w tych rejonach i o charakterystycznych nurtach warto przeczytać również w książce „Strach ma skośne oczy”. To fascynująca podróż po świecie kina i produkcjach znacznie różniących się od tych z hollywoodzkich.

Warto wiedzieć też, że jest to pierwsza na polskim rynku publikacja w całości poświęcona azjatyckiemu kinu grozy. To niezwykle bogaty materiał obejmujący ok. czterysta obrazów, wśród których znalazły się tytuły o światowym rozgłosie („The Ring-Krąg”, „Oko”), jak też te, które zyskały status tytułów kultowych (m.in. „Guinea Pig” , „The Untold Story”). Autor przygląda się z wnikliwością azjatyckim twórcom (m.in. Hideo Nakata, Takashi Miike, Koji Wakamatsu, Kim Ji-woon) i koncentruje się na nietypowych gatunkach (J-horror, horror gore, pinku eiga, cyberpunk, filmy Kategorii III itp.). Książka Krzysztofa Gonterskiego to prawdziwa perełka, skarbnica wiedzy dla fanów kina, osób zainteresowanych kulturą dalekowshodnią i dla tych, którzy profesjonalnie piszą o filmach.
 

Jeśli interesuje was bardziej klasyka niż popkultura, polecamy zapoznać się z pozycjami takimi jak: „Tradycyjne malarstwo koreańskie. Symbole i wierzenia” – o sztuce, zwanej w Korei minhwa,  „Mgła jedwabna. Wybór poezji koreańskiej XX wieku czy „Klasyczna literatura koreańska” . Artystyczne dusze z pewnością zachwyci takie oblicze Korei.

 

  1. Książki do podróży i o podróży

Jadąc na każdą zagraniczną wycieczkę przyda się podręczny przewodnik z mapami, z najciekawszymi zabytkami, co znacznie ułatwi zwiedzanie oraz rozmówki, tak byśmy byli w stanie nauczyć się podstawowych zagadnień czy zrozumieć proste słowa w obcym języku.

 

W Przewodniku Michelin po Korei Południowej znajdziecie niezbędne informacje, takie jak: organizacja podróży – wskazówki przydatne przed wyjazdem i w jego trakcie, informacje krajoznawcze - wiadomości geograficzno-historyczne i kulturowe, czy pełen zestaw map (plany miast, wycieczki, hotele, atrakcje dla dzieci itd.). Odkrywanie Korei Południowej, wraz z tą książką, będzie znacznie łatwiejsze i ciekawsze. Poznacie trasy do zwiedzania oraz opisy najciekawszy miejsc z tego regionu. Wszystko ubarwione pięknymi zdjęciami. Aż chce się od razu spakować plecak i wyruszyć w podróż!

 

Obowiązkowa pozycja dla planujących wyjazd do Korei. Znajdziecie tutaj słówka, zwroty i wyrażenia przydatne w codziennej komunikacji, m.in. turystom, osobom udającym się tam do pracy czy studentom na wymianie. Uproszczony zapis fonetyczny każdego wyrazu i zdania ułatwi poprawną wymowę, a słownik pozwoli szybko odnaleźć potrzebne słowo.

W zestawie znajduje się też 100 Fiszek. Są to proste słowa i istotne zwroty dla osób początkujących, które chcą poznać podstawy języka koreańskiego.

 

Po przejrzeniu, przeczytaniu tych książek, po wzięciu ich ze sobą w podróż – poznacie Koreę z każdej strony, poszerzycie swoje horyzonty i nic wam nie umknie. A tak odległy świat Azji stanie się wam dużo bliższy.

Jakie jeszcze książki polecacie miłośnikom orientu? O jakich krajach chcielibyście przeczytać w następnym odcinku naszego cyklu?