Spis treści:

  1. Tania drukarka atramentowa czy laserowa?
  2. Tanie drukarki, a koszty eksploatacji
  3. Na jakie parametry i funkcje drukarki zwrócić uwagę?
  4. Tania drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

 

W gąszczu drukarek dostępnych na rynku można się pogubić. Firmy takie, jak Epson, Canon, HP czy Brother od dawna produkują modele do użytku domowego. Jak wybrać odpowiednią drukarkę, która przy okazji będzie niedroga? Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego będzie ona wykorzystywana? W ten sposób będzie można podjąć decyzję co do technologii druku, wyposażenia i funkcji dodatkowych. Znając konkretne przeznaczenie możemy zaoszczędzić i co ważniejsze dokonać wyboru drukarki, której eksploatacja będzie tańsza. Przyjrzyjmy się aspektom, na jakie warto zwrócić uwagę.

 

Brother Drukarka laserowa duplex

 

Tania drukarka atramentowa czy laserowa?

Najpopularniejszymi technologiami wykorzystywanymi obecnie w komercyjnych drukarkach jest druk atramentowy oraz laserowy. W obu przypadkach mamy do czynienia z wieloma zaletami, ale także pewnymi wadami. Kluczowym dla wyboru typu drukarki jest to, jak zamierzamy ją wykorzystywać.

Ogólnie drukarki atramentowe są znacznie tańsze w zakupie niż laserowe odpowiedniki. Już najtańsze modele mogą oferować druk w kolorze, a nawet wydruk fotografii na specjalnym papierze fotograficznym. Eksploatacja drukarek atramentowych może być bardzo opłacalna w sytuacji, w której korzystamy z nich sporadycznie drukując dokumenty co kilka dni.

Drukarki laserowe wiążą się z wyższym kosztem zakupu. Najtańsze modele z popularnych rodzin Brother HL, czy HP Laser to koszt około 500 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy częstym drukowaniu dokumentów na poziomie kilkunastu stron dziennie mamy do czynienia ze znacznie tańszą eksploatacją. Szacuje się, że koszt wydruku strony w drukarce laserowej może wynieść w przedziale 1-10 groszy w zależności od modelu. Tymczasem w drukarkach atramentowych 10 groszy za stronę to absolutne minimum. Druk laserowy sprawdza się doskonale w przypadku dokumentów, zarówno ze względu na niższy koszt eksploatacyjny, jak i szybkość wydruku. Trzeba mieć jednak świadomość, że tanie drukarki laserowe oferują jedynie wydruk monochromatyczny. Co więcej, w przypadku obrazków czy fotografii mamy do czynienia ze spadkiem jakości względem atramentowych odpowiedników.

 

Canon druakrka pixma ts205

 

Tanie drukarki, a koszty eksploatacji

Dzisiaj tanie drukarki nie odstają bardzo w jakości druku od droższych modeli. Wybierając odpowiedni model trzeba jednak zwrócić uwagę na koszta eksploatacji. Szczególnie na ceny tuszy i tonerów, które w przypadku najtańszych modeli drukarek potrafią przewyższyć ich wartość. W tej sytuacji dobrze przeliczyć sobie wydajność wkładu z tuszem na koszt wydruku dokumentu i tak porównać modele drukarek.

Czy to oznacza, że tanie tusze do drukarek nie istnieją? Oczywiście, że istnieją, a zamienniki renomowanych producentów najczęściej nie odbiegają jakością od markowych wkładów. Warto jednak sprawdzić opinie użytkowników i dowiedzieć się, czy konkretny model drukarki współpracuje z zamiennikiem. Wykorzystane tusze, ich wydajność, ilość w drukarce i oczywiście cena przekładają się na wspomniany wyżej koszt wydruku jednej strony.

Warto mieć także na uwadze koszt zakupu papieru. Tanie drukarki odwdzięczą się wysoką jakością druku jeśli dobierze się papier o odpowiednich parametrach. Ryzy z papierem o wyższej jakości pozwalają uzyskać m.in. lepszy kontrast wydruku czy ostrość. Warto, więc do ważniejszych dokumentów czy obrazów stosować droższy papier.

 

Brother drukarka HL 1110

 

Na jakie parametry i funkcje drukarki zwrócić uwagę?

Drukarki, jak wszystkie urządzenia cechują się pewnymi parametrami istotnymi dla ich pracy. Także szukając tanich modeli warto zwrócić uwagę na konkretne wartości i funkcje, które umożliwią bezproblemową pracę.

  • Rozdzielczość drukarki oznacza szczegółowość, z jaką może nanosić obraz na papier. Przyjęło się, że rozdzielczość 600x600 dpi jest w zupełności wystarczająca dla zwykłych dokumentów tekstowych. Szukając drukarki atramentowej do domu, która ma nie tylko drukować dokumenty, ale także zdjęcia i obrazki powinno się zadbać o model z rozdzielczością minimum 1200x1200 dpi. Oczywiście w przypadku tego parametru działa zasada im więcej tym lepiej, ale większa szczegółowość to także wyższa cena.
  • Szybkość druku jest podawana w ilości arkuszy drukowanych na minutę. Ta wartość będzie szczególnie ważna dla pracy biurowej, w której potrzebujemy urządzenia szybko produkującego kolejne strony. W użytkowaniu domowym tak naprawdę szybkość druku traci nieco na znaczeniu. Trzeba mieć także na uwadze fakt, że producenci chwalą się danymi dotyczącymi najszybszego możliwego druku, a wysoka wydajność może oznaczać utratę jakości. Także drukowanie obrazów powoduje spadek tego parametru.

 

Canon drukarka atramentowa pixma ts205

 

  • Wymiary i format drukarki pozostają nie mniej istotne niż ich możliwości. Chociaż wiele osób o tym zapomina to drukarka musi gdzieś stać i warto, aby swoimi gabarytami wpasowała się w przeznaczone dla niej miejsce. W końcu istotny jest format drukowanych arkuszy. W przypadku większości dokumentów standardem jest format A4. Jeżeli planujemy drukować mniejsze dokumenty to warto sprawdzić, czy urządzenie posiada przystosowany podajnik papieru.
  • Automatyczny druk dwustronny nie jest spotykany we wszystkich drukarkach. Pozwala ona usprawnić pracę, choć w przypadku tanich drukarek niski koszt zakupu może rekompensować brak pewnej wygody.
  • Bezprzewodowa łączność drukarki gwarantuje wygodę użytkowania z wieloma urządzeniami. Warto rozważyć wybór modelu drukarki wyposażonego w moduł WiFi. Dzięki niemu nie tylko będziemy mogli bezprzewodowo dodać drukarkę do domowej sieci. Pozwoli on nam przede wszystkim drukować bezpośrednio z telefonów, co może być bardzo przydatną opcją.

 

Canon drukarka atramentowa pixma ts305

 

Tania drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia przy wyborze taniej drukarki. Warto się zastanowić, czy nie wybrać urządzenia wielofunkcyjnego. Połączenie drukarki ze skanerem i kserokopiarką może być doskonałym wyborem dla osób chcących mieć w domu kompleksowo działające narzędzie biurowe. Mogłoby się wydawać, że takie urządzenie będzie znacznie droższe od zwykłych drukarek. Tymczasem choćby modele z serii HP DeskJet czy Canon PIXMA pokazują, że biurowe kombajny są w zasięgu użytkowników z mniejszym budżetem.

Najtańsze urządzenia wielofunkcyjne z wbudowaną drukarką atramentową pozostają też tańsze niż drukarki laserowe. Jeżeli nie planujemy częstego drukowania dokumentów, a zależy nam na wysokiej funkcjonalności to warto rozważyć zakup biurowego kombajnu.

Podsumowując przy wyborze taniej drukarki przede wszystkim kierujmy się analizą kosztów jej późniejszej eksploatacji. Zakup niedrogiego urządzenia drukującego nie koniecznie oznacza niższą jakość. Wystarczy dobrze dobrać parametry drukarki.

 

Pantum drukarka laserowa p2500

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com